2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

"Бразилски балет" на стадиона в Истанбул

КЦ/БЕ/ДПА/ОТС21 май 2009

На вчерашния финал в турнира за купата на УЕФА Шахтьор Донецк победи Вердер Бремен с 2:1 с гол в продълженията и така стана 38-ят носител на този престижен трофей.

Бразилецът Луис Адриано отбеляза първия гол за Шахтьор ДонецкСнимка: picture-alliance/ dpa

Финалната среща от турнира за купата на УЕФА се игра пред близо 38 000 зрители на стадион "Шюкрю Сарачоглу" в Истанбул. Редовното време изтече при равен резултат 1:1 след попадения на Луис Адриано за Шахтьор в 25-а минута и на Налдо за Вердер в 35-та.

Fußball UEFA Pokal
Шахтьор се наложи убедителноСнимка: picture-alliance/ dpa

Едва в 97-та минута на мача Жадсон от Шахтьор беше точен от границата на наказателното поле и с гола си донесе победата на украинския отбор. Шахтьор Донецк започна мача по-силно и уверено, но постепенно Вердер изравни играта.

Около 25 минута Шахтьор увеличи натиска

Украинският отбор предпочиташе контраатаките и центриранията по фланговете, докато Вердер повече далечните пасове е ударите от разстояние. През целия мач в редиците на Вердер се усещаше липсата на режисьора Диего, който присъства на стадиона като зрител, заради жълт картон. В 25-а минута Луис Адриано бе изведен отлично в лице с Тим Вийзе и с техничен удар прехвърли вратаря на германсия отбор за 1:0.

Само десет минуто по-късно резултатът бе изравнен от защитника на Вердер Налдо, който изпълни силен пряк свободен удар, вратарят на Шахтьор не се намеси по най-добрия начин и Вердер стигна до равенството.

Украинският отбор доминираше в продължението

В 97-а минута обаче се стигна до логичното 2:1 за Шахтьор. Срна проби отдясно, центрира към Жадсон, който стреля и след недотам убедително представяне на Вийзе топката опъна за втори път мрежата на Вердер. Още в следващата атака Клаудио Писара беше близо до изравняването, но стражът на украинския отбор Пятов се намеси отлично.

UEFA CUP Logo
От новия сезон турнирът за купата на УЕФА става "Европейска лига"

До края на продълженията резултатът остана непроменен и Шахтьор стана 38-ят носител на купата на УЕФА. "Целият обтор е тъжен в съблекалнята, заяви Томас Шааф, старши треньор на Вердер след срещата. Днес не успяхме. Трябва да приемем този факт, въпреки че сега е трудно да се намерят утешителни думи за момчетата. Сега трябва да се концентрираме за предстоящите срещи да края на шампионата. Имаме мач с Волфсбург в Бундеслигата, както и финал за купата на Германия срещу Леверкузен". А треньорт на Шахтьор Мирча Луческо изказа благодарност на всички, които са допринесли за този трофей. "Имаме много силен отбор, какъвто бе и нашият днешен съперник. Те победиха най-добрите отбори на Италия - Милан, Удинезе и други по пътя към финала. Хубаво е, че в продълженията отново намерихме ритъма си на игра и стигнахме до успеха, заключи мирча Луческо.