2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Голова вакханалия

11 март 2009

Забележителен баварски успех на осминафиналите на Шампионската лига по футбол. Ето подробности за играната във вторник вечерта среща срещу Спортинг Лисабон и за реакциите на треньора на Байерн Юрген Клинсман.

Баварците ликуватСнимка: picture-alliance/dpa

"Става дума за 90 минути игра от Шампионската лига, момчетата са подготвени за това" - беше казал треньорът на Байерн Юрген Клинсман преди втория двубой от осминафиналната среща срещу Спортинг Лисабон. Очевидно неговите играчи бяха взели присърце този анонс, защото предложиха истинска вакханалия от голове: крайният резултат беше 7:1 - а това е най-високата победа на баварците в цялата досегашна история на Шампионската лига. Клинсман каза:

Euro 2008 Halbfinale Deutschland Türkei Podolski auf dem Weg zu den Fans
Началото постави ПодолскиСнимка: AP

На бързи обороти от самото начало

"След първия мач в Лисабон, завършил с 5:0 , нещата не бяха съвсем лесни. Отборът обаче игра много концентрирано и искаше да покаже кой диктува нещата на терена. Момчетата го направиха по много впечатляващ начин. Затова срещата беше изключително успешна."

Клинсман действително има от какво да е доволен - нещата тръгнаха на бързи обороти от самото начало. Само осем минути по-късно Лукас Подолски успя да вкара първия гол и то с помощта на далечен изстрел от 18 метра. Португалците, които бяха обявили, че искат да противодействат сърцато и ангажирано, имаха вид на предварително загубили и оставяха на баварците твърде много свободни пространства за игра. В резултат головите ситуации на Байерн следваха една след друга.

След половинчасова игра Подолски реализира и втория гол. Третото попадение беше автогол, после португалците успяха да вкарат в правилната врата, но радостта им беше кратка, защото още преди края на полувремето Бастиан Швайнщайгер увеличи на 4:1.

Този резултат окуражава

Trainer Jürgen Klinsmann Bundesliga
Клинсман е доволенСнимка: picture-alliance/ dpa

След почивката баварците намалиха малко темпото на игра, но продължиха лесно да вкарват голове. Марк фан Бомел, Мирослав Клозе и влязлата в игра млада надежда Томас Мюлер дооформиха окончателното 7:1. Този резултат окуражава за трудната задача, която предстои на Байерн на четвъртфинала на Шампионската лига. Това е ясно и на треньора Клинсман:

"Ние, разбира се, се надяваме на добър жребий. Във всички досегашни срещи от Шампионската лига отборът ни е показал какви способности има. Нямаме причини да се страхуваме от никого в Европа, независимо, че става дума само за върхови отбори. Факт е, че ние сме сред първите осем."

Потенциалните противници на Байерн вече се знаят. Реал Мадрид например няма да е сред тях. Затова пък в спора за титлата остават отбори като Ливърпул, Челси и Виляреал.