2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Катастрофа в Байерн

Автор Борислав Емануилов/Редактор Биляна Михайлова24 август 2009

Катастрофален фалстарт на Байерн Мюнхен - само две точки в първите три мача. Това е най-съкрушителната равносметка за Байерн от 43 години насам. Тон в Бундеслигата дават други отбори. Ето и подробностите:

Играчите на Байерн Мюнхен не успяха да овладеят топкатаСнимка: picture-alliance / Sven Simon

Още след третия кръг на новия шампионат Байерн Мюнхен е в дълбока криза, която се доказва и от загубата с два на един като гост срещу Майнц - отбор, който до миналия сезон играеше във втора Бундеслига. "Ужасяващо, бездушно, недостойно” - така германската футболна легенда Гюнтер Нетцер окачестви представянето на Байерн Мюнхен, особено през първото полувреме в мача срещу Майнц. Тази характеристика е още по-болезнена на фона на еуфорията и огромните надежди, които се свързваха с назначаването на холандския треньор Луи ван Гаал, или "генералът на лалетата", както вече го титулуват някои медии. След поражението срещу аутсайдера Майнц ван Гаал заяви:

Fußball Bundesliga München Bremen
Новият треньор на Байерн не оправда надеждитеСнимка: AP

Неудачен старт за "генерала на лалетата"

„За мен това бе голямо разочарование, но за играчите също. Мисля, че второто полувреме отборът игра по-добре, по-сърцато. Но в спорта това винаги идва твърде късно. Трябва да се започва със силен дух още от първата минута, нещо, което не направихме, и като последица дойде тази загуба”, каза ван Гаал.

"Знам какво мога” - бе заявил в интервю холандският наставник. Дали обаче и самите играчи знаят това? Във всеки случай стартът на ван Гаал е още по-неудачен и от мизерния актив, с който стартира миналия сезон с Байерн злополучният Юрген Клинсман. За разлика от Байерн играчите на Байер Леверкузен явно знаят много добре какво може техният нов треньор Юп Хайнкес. Като гости ”аспирините" разнищиха с пет на нула Фрайбург и изместиха Волфсбург от първото място. В мач от голяма класа шампионът Волфсбург изгуби на собствен терен с два на четири срещу Хамбург, който с равен брой точки с Леверкузен също е на върха. За справка - в продължение на 20 мача в серия "вълците" бяха без загуба на собствен терен.

Пред 72 хиляди зрители Борусия Дортмунд не успя да постигне повече от равенство един на един срещу Щутгарт. Димитър Рангелов влезе в игра в 65 минута на мястото на аржентинеца Бариос. Рангелов се размина за малко със своя първи гол за Дормунд - ударът му с глава срещна напречната греда. Така във временното класиране Дортмунд остава в "сивата зона”, където се закотви още по-твърдо берлинският Херта след загубата с нула на един при гостуването в Бохум. На фона на този мач таблоидът Билд излезе със заглавие: "Последната надежда на Херта е Домовчийски". За пръв път след 31 мача българинът се намира пред премиера. Никога досега вечният жокер на Херта не е излизал на терена в основния състав, отбелязва вестникът, като цитира Домовчийски с думите: "Треньорът винаги ми казва, че трябва да продължавам да работя, тогава ще дойде и моят шанс."

Българските футболисти - само в графата "... и други"

Valeri Domovchiyski
Валери Домовчийски с премиера в основния съставСнимка: picture-alliance / City-Press GmbH

Срещу Бохум той получи този шанс, но бе неутрализиран, както впрочем и целият негов тим от изключително борбените бохумци. В 59-та минута Домовчийски имаше добра голова възможност, като в 74-та минута бе сменен. Изглежда, че кондицията все още не е негова най-силна страна. Все пак за талантливия български футболист миналата седмица бе и един вид седмица на пробив, след като в първия мач за Лига Европа отбеляза на чужд терен срещу датския Брьондби гола за своя отбор при загубата с 1:2. За Херта Берлин това може да се окаже гол за милиони.

Безспорно Домовчийски е пред многообещаваща кариера, но засега все още липсва истински апогей. Въпреки зачестяващи похвали и Домовчийски, и Димитър Рангелов, и играещите в момента във втора Бундеслига български национали Ангелов и Янков все пак се вместват на германската футболна сцена малко или повече само в графата "… и други", за разлика от близкото, а и по-далечно минало, когато Лечков, Хубчев, Мариан Христов и Мартин Петров бяха реномирани и почитани имена в Бундеслигата. Но и те, а дори и Димитър Бербатов все пак не бяха центърът на футболна вселена. Засега българските футболисти, които сътвориха собствен раздел в историята на съответната национална лига, са само двама - Христо Стоичков в Примера Дивисион и Красимир Балъков в Бундеслигата.