1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Преди втория четвъртфинал от футболния турнир за купата на УЕФА Шалке 04 – Левски София

5 април 2006

Hа легендарния стадион на Шалке в Гелзенкирхен ще се играе вторият четвъртфинал от футболния турнир за купата на УЕФА между домакините от Шалке 04 и 23-кратния български шампион Левски София. Първата среща беше спечелена от Шалке с 3:1.

Гералд Асамоа
Гералд АсамоаСнимка: DPA

След като преди девет години спечели купата на УЕФА, днес Шалке 04 отново отправя поглед към трофея. Треньорът на отбора Мирко Сломка казва:

Сломка: Нашата цел през този сезон е не само да влезем в Шампионската лига, но и да вземем поне една титла. За отбора и за всички фенове това е изключително важно. В турнира на Германската футболна федерация бяхме елиминирани, в Бундеслигата сме прекалено далеч от върха. Единствената възможност да вземем титла е турнирът на УЕФА.

По пътя към тази титла Шалке трябва да отстрани на четвъртфинала софийския Левски. Наблюдателите смятат, че това няма да е трудно след победата в София с 3:1 и че кралско-сините наистина имат добри шансове да стигнат до финала на 10 май в холандския град Айндховен. Победата в София обаче беше плод главно на късмета на Шалке. Звездата на отбора, националът Гералд Асамоа не можеше да го повярва след мача:

Асамоа: Невероятно е, че вкарахме три гола. Мисля, че играхме супер-добре днес.

Коментаторът по Втора програма на германската телевизия ЦДФ беше особено критичен към някои от отсъжданията на британския съдия Райли, особено за червения картон срещу Бордон и за едно нарушениа на Ларсен, което задължително трябваше да доведе до изгонване на шведския нападател на Шалке. Тези две отсъждания през първото полувреме всъщност предрешиха изхода на мача, защото – останал с човек по-малко – българският отбор през второто полувреме изгуби сили и допусна три лесни гола. За мача довечера отборът на Шалке не може да разчита на двама важни играчи – наказания Фабиан Ернст и голмайстора от София Густаво Варела, който спешно замина за Уругвай за погребението на майка си. Не е ясно дали ще играе и защитникът Младен Кръсталич, който има мскулни проблеми. Геманските медии отбелязват, че Левски пристига в Гелзенкирхен вече като водач в българското първенство – след победата си над своя вечен съперник ЦСКА. Цитират се думите на треньора Станимир Стоилов, че отборът му има минимален шанс срещу Шалке довечера. Мачът отново ще се предава по Втора програма на германската телевизия ЦДФ.