2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Световният шампион Италия си тръгва преждевременно

23 юни 2008

Един от големите фаворити на Европейското първенство по футбол - световният шампион Италия беше победен от отбора на Испания и си тръгва от шампионата.

Испания - на полуфинал на Евро 2008Снимка: AP

За първи път от 88 години тимът на "Селесион" побеждава световните шампиони във важен мач. Така след 5 неуспешни опита сега испанците най-сетне ще играят на полуфинал на Европейско първенство по футбол.

След 120 безрезултатни минути - 90 в редовното и 30 в продълженията, испанците се поздравиха с крайната победа с 4:2 след изпълненията на дузпи. Спектакълът беше изнесен на стадион "Ернст Хапел" във Виена пред 51 428 зрители и пред очите на испанския крал Хуан Карлос. След мача той поздрави играчите в съблекалните. "Благодаря ви, че този път се получи", каза той, с поглед към Касияс. И това не бе случайно, тъй като

вратарят на "Реал Мадрид" се превърна в героя на мача

В своята 80-та среща с националния екип той успя да парира две от дузпите, изпълнени от Даниеле де Раоси и Антони ди Натале, с което осигури така важната победа за тима на Испания. Тя предизвика невиждана радост в испанската столица, където фиестата продължи през цялата нощ.

Euro 2008 Italien Spanien der deutsche Schiedsrichter Herbert Fandel im Gespräch mit spaniens Fernando Torres
Германският съдия Херберт Фандел с испанския играч Фернандо ТоресСнимка: AP

"Толкова дълго време не можехме да преминем четвърт-финалната фаза. Това сега е изключителен момент за нас. Щастливи сме", заяви ликуващият вратар на испанците. "Най-накрая възтържествува справедливостта", допълни щастливият Фабрегас.

Съдия на мача беше германецът Херберт Фандел, чието съдийство ще се запомни с няколко грешки. При една от тях той не видя очевидно нарушение в наказателното поле на италианците - сигурна дузпа, според повечето коментатори.

На полуфинала в четвъртък момчетата на треньора Луис Арагонес ще излязат срещу силния отбор на Русия в повторение на мача от груповата фаза, спечелен безапелационно от испанците с 4:1.

Световните шампиони разочароваха с играта си

И докато испанците вече мислят за следващия си противник, не блестящите с нищо в снощния мач световни шампиони от Италия си тръгват от шампионата. "Жал ми е за момчетата, направих всичко, за да ги утеша", заяви след мача тренорът на "Скуадзра адзура" Роберто Донадони. Той е уверил играчите, че независимо от резултата трябва да се гордеят с показаното на терена.

Italien Di Natale hat Elfmeter gegen Spanien verschossen Viertelfinale Euro 2008
Ди Натале след пропуснатата дузпаСнимка: AP

Играта на испанците се отличаваше с къси и бързи пасове - нещо, което те умеят да правят много добре. Може би имаше още какво да се желае в нападение от тях, но повече можеше да се желае от италианците, които не впечатлиха с нищо. Девизът при тях гласеше - без излишен риск.

С поглед към следващия съперник испанският вратар Икер Касияс заяви, че отборът ще има много тежка задача срещу силно играещия тим на Русия. Мачът ще се играе в четвъртък отново на "Ернст Хапел Щадион" в австрийската столица Виена.