2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

26 февруари 2006

Германия с най-много медал на олимпиадата в Торино. Биатлонистът Михаел Грайс с три олимпийски титли.Валери Божинов бележи два гола за победата на Фиорентина с четири на два като гост срещу Парма.

Снимка: picture-alliance/dpa/dpaweb

На вчерашния предпоследен от зимната олимпида в Торино Германия спечели два златни и два сребърни медала и пред днешните последни две от общо 84 рзвръзки оглавява недостижимо класацията с 11 златни , 12 сребърни и 6 бронзови медала.Вчера двама германци написаха и своего рода история.Биатлонистът Михаел Грайс спечели масовия старт на 15 километра и с това своя трети златен медал в тези игри.След успеха в Солт Лейк Сти преди четири години бобслеистът Андре Ланге спечели снощи втората си олимипйски титла в тази дисциплина , след като преди това спечели и в двуместния бобслей. Така след 22 години , Андре Ланге е първият боблеист , който печели в една олимпиада два златни медла и втория пилот след сънародника си Майнхард Немер, с общо три олимпийски титли. Досега в бобслея германците спечелиха на зимни олимпиади общо 15 златни медала.

Щоо се отнася до българския екип вчерашният предпоследен ден не оправда надеждите ако не за медал то поне за още едно класиране в първата шестица. В бягането на хиляда метра в шорттрека Евгения Раданова не успя да се класира за полуфинала тъй като бе дисквалифицирна след сблъсък в последната обиколка с другата фаворитка в третата четвъртфинална група – китайката Янг Янг. Но все пак с единия сребърен медал и едното шесто място на Евгения Раданова българският екип постигна почти това което се очакваше.Почти , защото биатлонистките се представиха на 20-те олимпийски игри по-слабо от очакваното , ако не се смята вчерашното отлично осмо място на Екатерина Дафовска в масовия старт на 12 и половина километра.Грешките в стрелбата попречиха на Дафовска да заеме място в шестицата . Изобщо стрелбата бе ахилесовата пета на българските биатлонистки , които в бегово отношение са между първите 15. Едно осмо и едно 12 място на Дафовска в масовия старт и индивидуалната дисциплина на 15 километра както и осмото място в щафетата 4 по 6 километра –за съпоставка в Солт Лейк сити преди четири години биатлонистките спечелиха един бронзов медал и пето място в преследването , както и четвърто в щафетата 4 по 6 километра.Така че този път българската школа в биатлона при жените остана донякъде длъжник на своята международна репутация.

А сега към шампионата на футболната Бундеслига.В 23 кръг Байерн Мюнхен запази почти недостижимата си преднина от девет точки пред втори Вердер Бремен , като в 11 ия пореден мач на собствен терен постигна 11 си победа-този път с 5:2 срещу Айнтрахт Франкфурт.Още преди мача имаше една изненада.За пръв път при треньора Феликс Магат намиращият се в слаба форма голмайстор Рой Маккай остана на скамейката. Парагваецът Паоло Гереро бе равностоен заместник на Маккай. Гереро се разписа два пъти . Два гола ,преди контролата с Италия , отбеляза и капитанът на нацоналния отбор Михаел Балак.В Бремен Вердер спечели с два на нула срещу Борусия Мьонхенгладбах с голове на германския национал Мирослав Клозе и хърватския Иван Класнич.Това бе 17 ия гол на Клозе , който оглавява листата на голмайсторите. След тази победа отборът на Бремен който не показа никакви признаци на умора , след мача в сряда и победата в шампионската лига срещу Ювентус , се изкачи на второто място , може обаче тази вечер да бъде изместен от Хамбургершпротферайн при положение че Хамбургер спечели срещу Щутгарт. По петите на Вердер Бремен остава отборът на Шалке , който само 40 часа след класирането си за омсминафинала в турнира за купата на УЕФА след като победи като гост с три на нула Еспаньол Барселона , спечели вчера с два на нула срещу Нюрнберг с голове на Курани и бразилеца Линколн.След 11 мача без загуба Хановер изгуби при гостуването си във Волфсбург твърде злополочно с един на два. В отбора на хановер Чавдар Янков влезе в игра в 76 минута на мястото на албанеца Лала.

Байер Леврекузен спечели като гост с три на нула срещу ЕФЦЕ Кьолн.На полувремето пред 50 хиляди зрители на изпълнения до последно място кьолнски стадион резултатът бе нула на нула, като през през тази първа половина Димитър Бербатов пропусна четири чисти голови възможности.Българският нападател се поправи през второто полувреме и с гол в 68 минута отприщи бента за победата на Леверкузен срещу един абсолютно деморализиран и безпомощен отбор на Кьолн , който няма вече почти никакви шансове да се спаси от изпадане.Вчера Бербатов отбеляза десетия си гол и се изкачи на осмо място в листата на голмайсторите. По -резултатен от Бербатов бе обаче вчера друг един български национал.Ет какво съобщава за италианското калчо нашата кореспондентка в Рим Антоанета Николова: