2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

20 ноември 2005

Разгромна загуба на Реал Мадрид. Щастлива победа за Байерн Мюнхен. Съдията не свири стопроцентова дузпа за Байер Леверкузен след фаул срещу Димитър Бербатов.

Реал Мадрид – Барселона 0:3. В “ дуела на гигантите” в испанското първенство Барса направо прегази заклетия си съперник и завладя първото място във временното класиране. Голове на

Ето О в 14 минута и на блестящия в този мач футболист на света за годината Роналдиньо в 60 и 78 минута дариха Барса с едва ли не исторически триумф.Пред 90 хиляди зрители на препълнения стадион “ Сантяго Бернабеу “ в Мадрид Барселона не предостави на “кралския тим” абсолютно никакъв шанс. Вратарят на Реал Касиляс с многобройни отлични изяви предпази отбора си от разгромна загуба.Звездите Зинадин Зидан и Роналдо не успяха да поставят никакви акценти . При гола на Роналдиньо , с който Барселона поведе с три на нула феновете на Реал дори аплодираха бразилската суперзвезда.

А сега към 13-ия кръг от шампионата на футболната Бундеслига. Със щастлива победа с 2:1 като гост на Арминия Билефелд водачът във временното класиране Байерн Мюнхен запази преднината си от пет точки. Заемащият второто място Вердер Бремен декласира Волфсбург с 6:1.В дъното на класацията Нюрнберг спечели като гост с 3:1 срещу Кайзерслаутерн.Веднага след мача президентът на Кайзерслаутерн Рене Йеги уволни треньора Михаел Хенке , слек което сам подаде оставка.

Без контузения Михаел Балак Байерн Мюнхен успя да вземе в Билефелд реванш за загубата в миналия шампионат с 1:3. Вчера с гол на ганайския нападател Исаак Боаки Арминия Билефелед водеше с 1:0 с до 82 минута , когато перуанецът Клаудио Писаро изравни. В 92 минута отново Писаро скрепи щастливата победа на Байерн.

Две седмици след загубата си в Мюнхен с 1:3 Вердер Бремен отново пое победоносен курс. С голове на Бауман , Налдо , както и на националите Боровски и Клозе по два Вердер разнищи отбора на Влфсбург с шест на един.Почетният гол за “ вълците” отбеляза аржентинецът с испански паспорт Диего Климович.

Пред 70 хиляди зрители и със седем резервни играчи Борусия Дормунд спечели с два на нула срещу Херта Берлин. И двата гола отбеляза Смоларек , който се изкачи на второто място в листата на голмайсторите с 11 гола.Начело е Мирослав Клозе от Вердер Бремен с 14 попадения.

Стартиралият с толкова голяма кошница отбор на Шалке 04 постигна вчера седмия си равен резултат в това първенство.При гостуването с в Кьолн с известна доза късмет “царскосините” завършиха наравно 2: 2 . Изравнителния гол за Шалке чрез датчанина Ебе Занд падна едва в 86 минута.Шалке откри чрез Курани в 23 минута. В 47 Беншнайдер изравни , а десет минути по-късно с попадение на 19 годишния Денис Епщайн Кьолн поведе с 2:1 и бе много близо до победата .Но с оглед на развоя на този мач 2:2 е справедлив резултат.Така кьолнчани са вече осми мач без победа.

Борусия Мьонхенгладбах пък трябва да продължи да чака за първата си победа на собствен терен срещу Байер Леверкузен от 17 години насам. Още в 5 минута гостите от Леврекузен поведоха с един на нула с гол на Симон Ролфес. Борусия Мьонхенгладбах изравни в 14 минута чрез Полански. През второто полувреме Леверкузен домнираше . В 63 минута Воронин пропусна сам пред вратаря.В 88-ата от фаул от около 25 метра Фрайер уцели гредата.Междувременно съдията не призна напълно редовен гол на Воронин.Върхът бе обаче в 79 минута когато съдията не отсъди стопроцентова дузпа след като Фукал съвсем ясно фаулира Бербатов в наказателното поле. Така просто по принуда мачът завърши наравно 1:1. “ Показахме на съдията сцената документираща ясната дузпа срещу Бербатов , съдията обаче не пожела да се яви пред камерите и да вземе становище” , съобщи малко след мача коментаторът на частния телевзионен канал “Премиере”. По повод неотсъдената дузпа, в рубриката си “ Фраза на деня” агенция СИД цитира треньора на Леверкузен Михаел Скибе с думите: “ Бербо не е от тези които ще си направят труда да отидат до съдията да се оплакват , ако преди това действително не е имало фаул.”

След това злополучно реми Байер Леврекузен се закотви ,поне за известно време в сивата , безлична зона , каквато е осмото място, с все още твърде малко точки за да се надява на участие в европейски турнир и с достатъчно точки за да няма нищо общо с опасността от евентуално изпадане. Все пак за криза в лагера на аспирините “ не може да говори.

Това което в момента гложди повече клубното ръководство е дилемата , че от една страна Димитър Бербатов може още накрая на сезона да се сбогува с Леверкузен , а от друга страна пък, че колкото по-късно Бербатов се сбогува с Леверкузен толкова повече пари губи клуба от трансферната сума.Тази дилема отразява най-добре публикация на вестник “ Експрес” , в която двамата автори пишат следното:

“ Той е една от последните топ-звезди в Леверкузен. Само тези дни в последните два мача на българския национален отбор той показа международната си класа като вкара два гола срещу Грузия и един срещу Мексико.Затова и в началото на годината толкова по-голяма беше в Леверкузен радостта от съобщението на шефа на Байер Волфганг Холцхойзер че договорът с Бербатов е продължен до 2009 година.Този контракт обаче , продължава вестник “Експрес “, има своята цена.Не само защото с 2 и половна милиона евро на година Бербо е между най-добре печелещите в екипа на Байер. “Експрес “ узна , се казва по-нататък в статията , че българинът си е осигурил в договора клауза която му позволява да напусне Байер.

“ Искаме да изградим около Бербатов един топ-тим . Ние обаче сме с вързани ръце.Има такава клауза” , признава мениджърът Михаел Решке.Още през лятото българинът може да напусне Байер срещу 15 милиона евро като с всяка година размерът на трансферната сума пада драстично. Европейският елит , продължава вестникът, насочва внимателно поглед към Леверкузен.Тони Адамс , старши съгледвач на Арсенал Лондон , беше неотдавна гост в Байарена. И тъкмо в България се множат гласовете , които препоръчват на националния играч да се насочи към някой топ-клуб . Мениджърът Михаел Решке казва : “Ние не искаме да го изпуснем.Но ясно е също и още едно нещо .Ако Милан или Реал се изправят пред вратата ни , ние няма как да реагираме. Тогава чисто и просто ще трябва да търсим заместник за Бербатов ,” отбелязва мениджърът Решке , цитиран от вестник Експрес.

Вярно че Байер Леверкузен е отлично ръководен клуб.Вярно е че този клуб дава максимална сигурност и вярно е също , че в този клуб Димитър Бербатов е направо институция.Но вярно е също и това че ако остане в този клуб Бербатов вероятно ще продължи да има една малко или повече успешна кариера , но кариера без истински зенит.