2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

13 ноември 2005

Испания , Чехия Швейцария прават голяма крачка към Мондиал2006. Победата на българския тим с 6:2 срещу Грузия –мостра без стойност.

Отборите на Испания Чехия и Швейцария направиха голяма крачка към световното първенство по футбол в Германия през идната година. Испанците направо могат да поръчват самолетните билети.Благодарение на три гола на Луис Гарсия Испания спечели в Мадрид първия бараж срещу Словакия с пет на един. Играчът на германския Шалке 04 Дарио Родригес отбеляза победния гол за победата на Уругвай с един на нула срещу Австралия. Австралийциге обаче могат да наклонят везните в своя полза във втория мач в сряда на собствен терен.

На стадиона Калдерон в Мадрид испанците имаха само десетина притеснителни минути след като Словакия намали на два на един с гол на Немет в 49 минута.Още през първото полувреме с два гола на нападателя на Еспаньол Барселона Луис Гарсия в 10 –ата и 18-испанците се сдобиха с успокоителна преднина.След като в 65-атата минута Фернандо Торес реализира дузпа и Испания поведе с три на един , а словакът Мариан Хад бе изгонен , домакините направо станаха неудържими .Гарсия в 74-ата и неговият колега от Ливърпул Фернандо Мориентес скрепиха убедителната победа на испанския отбор –пет на един пред очите на испанския крал Хуан Карлос и престолонаследника Фелипе.

Благодарение на гол на Владимир Смицер Чехия спечели с един на нула като гост срещу Норвегия и така се сдоби с блестяща изходна позиция да се класира за пръв път ,след като стана смостятелна държава през 1993 , за световно първенство.На извънредно тежкия терен на стадиона в Осло чехите диктуваха играта и имаха няколко отлчни голови възможности.Норвежците разочароваха 25 хилядната публика .В своя пръв мач за националния отбор след прекъсване т 492 дни Павел Недвед напрвляваше от средата на терана играта на своя отбор и бе иницатор на атаката , която доведе до победния гол на Смицер.

Пред 32 хиляди зрители на стадиона в Берн Швейцария победи с два на нула отбора на Турция .Герои на мача бяха Филип Сендерос и Валон Бехрами които отбелязаха в 41 , съответно 86 минута головете за швейцарския тим . Срещу силно играещите в този мач швейцарци отборът на Турция нямаше абсолютно никакъв шанс Към активните пстове в швейцарския тим принадлежаха играещите в Бундеслигата в отбор на Щутгрт Людовик Манин и Марко Щрелер. Изобщо може да се каже че това бе мч на играчи от Бундеслигата.В швейцарския тим имаше седем , а в турския четири футболисти , които играят в германски клубове.

Снощи вниманието на германските любители на футбола обаче привличаха не толков баражите колкото контролта на германския отбор като гост срещу Франция. Това бе най-добрия мач на германците за годината макар че тимът на селекционера Юрген Клинсман не успя да приключи “ черната серия” от 16 мача без победа срещу “ някой от големите”. Снощи мачът срещу Франция в Париж завърши наравно нула на нула. Пред 60 хиляди зрители на Стад дьо Франс германският отбор обаче демонстрира изключителен дух и дсциплина и по този начин се реваншира за жалкото представяне в мачовете преди това срещу Турция и Китай. След мача селекционерът Юрген Клинсман заяви: “Днес момчетата заслужиха голяма похвала.Ние изработихме дори повече положения от французите. Понякога е необходим съвсем малко късмет за да падне гол. Смятм че може да се гледа с оптимизъм в бъдещето , заключи наствникът на германския тим.

Доколко българският селкционер Христо Стоичков има повод да гледа с оптимизъм в бъдещето въз основа на вчерашната победа на българския отбор с 6:2 в контролата срещу Грузия? Безспорно полжителни елементи имаше , като например успешното завръщане на Светослав Тодоров в националния отбор и задоволителното представяне на дебютантите.За убедителен повод за оптимизъм обаче едва ли би могло да се говори.Сама по себе си колкото и убедителна ,тази победа е мостра без стойност , което удостоверява с особена точност броят на зрителите-едва 1200 .