2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

12 август 2007

Старт на новия шампионат във футболната Бундеслига. Байерн оглави временното класиране. Бламаж на Леверкузен и Волфсбург.

Снимка: AP

Футболната Бундеслига стартира за своя 45 шампионат. И този старт , още в петък ,беше блестящ.Четири гола , много голови положения и нито за момент скука. Срещата на върха между шампиона Щутгарт и вицешампиона Шалке завърши наравно два на два , пред 56 хиляди зрители на щутгартския стадион Готфрид Даймлер. Гостите от Шалке поведоха в 25 минута чрез Кобияшвили. Пред второто полувреме в три фамозни минути чрез голове на Кедира и Пардо от дузпа щутгартци бяха на път да обърнат изцяло развоя на мача докато в отбора на Шалке не се появи 19 годишният хърватин Иван Ракитич, който само шест минути след влизането си в игра изравни и така написа история в този първи кръг от новото първенство.” Ние бяхме по-добрия отбор” , вайкаше се след мача мениджърът на Щутгарт Хорст Хелд , но напразно.

Равният резултат на собствен терен макар и срещу вицешампиона сигурно не е непременно желаното от щутгартския отбор и неговите фенове начало.

Старт като по поръчка уцели Байерн Мюнхен , който пред пълен стадион , 69 хиляди зрители на Алианц-Арена , спечели с три на нула срещу завърналия се от втора Бундеслига твърде непретенциозен отбор на Ханза Рощок.Перфектна премиера в новия си клуб изнесе тандемът –мечта Лука Тони и Мирослав Клозе. Италианският световен шампион и германският национал изстреляха звездният ансамбъл на Байерн на първото място във временното класиране , там където почти абсолютно всички експерти го очакват да бъде също и в края на първенството . След мача треньорът на Байерн Отмар Хитцфелд направи следното резюме:

“ Естествено че първият мач винаги е тежък тъй като не се знае какво е истинското състояние и тъй като противникът е все още съвсем свеж и с характера и амбицията , че би могъл да постигне сензация.Смятам обаче , че ние контролирахме играта и че от минута на минута ставахме все по-суверенни”, констатира треньорът Отмар Хитцфелд. Изобщо вчера за Байерн всичко вървеше по план.Убедителна победа с два гола на Клозе и един на Лука Тони и разминааване при конкуренцията.Шампионът Щутгарт и вицешампионът Шалке си поделиха по една точка , а другият конкурент в борбата за титлата Вердер Бремен завърши също наравно два на два при гостуването в Бохум. Първото полувреме завърши при резултат два на нула за Бремен с голове на Диего и Саного.Непосредствено след почивката ,само в разстояние на три минути ,Бохум обаче успя да изравни .Така Бремен трябваше да преглътне един изключително горчив хап, за който наставникът на Бремен Томас Шааф направи следното изявление:

“ Всяко начало е трудно.Видя се , че все още не всичко върви гладко.Щом кат на чужд терен водиш с два на нула , трябва да затвориш торбата.Това е стара истина.Ние обаче не направихме това ,поради което не трябва да се оплакваме , че противникът успя да изравни.“

Ликуването в Бохум сред феновете играчите и при швейцарския треньор Марсел Колер бе особено голямо тъй като миналия сезон Бохум изгуби на собствен терен срещу Бремен с 0:6. По думите на бохумския треньор:

“ Емоциите пламтяха. Играчите на Бремен са много печени. Много бързо могат да те накажат с контраатака.Ние установихме това миналата година на собствен терен .Разбрахме че срещу отбор като Бремен не трябва много да се отваряш иначе те използват брутално пролуките.Този път успяхме да ги затваряме.”

Бохум отпразнува ремито срещу Бремен като победа . Истинска победа отпразнуваха играчите и феновете на Хамбургер. Като гост Хамбургер спечели с един на нула срещу Хановер. По думите на хамбургския треньор Хууб Стевенс:

“ Хановер има много добър отбор .Представи се много добре в контролите и победа с един на нула срещу този отбор може само да радва.”

След 19 години това бе първата победа на Хамбургер в Хановер , където Чавдар Янков игра вчера целия мач.

Първата по-голяма изненада поднесе отборът на Арминия Билефелд , който спечели като гост срещу Волфсбург с три на един. Преди мача новият треньор на “ вълците” Феликс Магат тръбеше , че срещу Билефелд отборът му ще впише в актива си първите три точки. След загубата Магат успя да измисли следното оправдание:

“ Това е проблематиката с многото нови играчи или пък също и с един нов треньор , който има други идеи от предишния.Това са просто неща , за които трябва време .Това се видя днес , но ние ще имаме необходимото време.”

Вече никакво време за обиграване няма Байер Леверкузен ,, който завърши вчера на собствен терен наравно нула на нула срещу минаващия за абсолютен аутсайдер отбор на Енерги Котбус , където Димитър Рангелов влезе в игра в 66 минута. Изнервен спортният директор на Леверкузен Руди Фьолер каза : “ При цялото уважение към Енерги , но това което играе отборът няма нищо общо с футбол.” Мениджърът на Енерги Хайдрих реагира на тази словесна атака с думите:” Всеки играе това което може.На противника може да му се повръща от нашата игра , но ние трябва да натрупаме най-напред точки преди да заиграем другояче”. Миналото първенство, противно на всички прогнози Котбус се спаси от изпадане. Също и сега повечето експерти са на мнение , че всичко друго освен изпадане на Енерги от елитната група би било едно ново чудо. Вчера тимът на Димитър Рангелов спечели първата точка по пътя към това чудо.

В момент на последните три места , които накрая означават изпадане , се намират Хановер , Волфсбург и Рощок. Но може да настъпят някои промени тъй като първият кръг от новия шампионат приключва довечера с мачовете Нюрнберг - Карлсруе и Борусия Дортмунд срещу завърналия се от втора Бундеслига отбор на Дуисбург . Бившият играч на Славия София Благой Георгиев ще излезе тази вечер по всяка вероятност като титуляр в тима на Дуисбург.Може само да му се пожелае сполучлив дебют в Бундеслигата.