2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Турция на полуфинал на Евро 2008

23 юни 2008

В балкански сблъсък на втория четвъртфинален мач на Европейското първенство по футбол Турция победи Хърватия с общ резултат 4:2, слeд изпълнение на дузпи. В редовното време двата отбора завършиха 0:0.

Модрич пропуска дузпа срещу ТурцияСнимка: AP

Казвам "балкански сблъсък", защото поне през първото полувреме мачът нямаше почти нищо общо с нападателния, модерен футбол. Много борба, много пот, но преди всичко надлъгването и единоборствата в средата на терена между двата отбора определяха облика на първото полувреме. Така и не падна гол през първите 45 минути, които се запомниха с няколко пропуска и пред двете врати. Играта беше накъсана и това развали както качеството на футбола, така и насторението на привържениците на двата отбора по трибуните.

През второто полувреме футболистите решиха да покажат, че могат и да играят по друг начин, но отново

сериозни опасноти пред двете врати липсваха

В 50-та минута Ивица Олич изскочи на голова позиция, прехвърли вратаря Рюстю Речбер, но ударът беше слаб и не затрудни турската защита. До края на редовното време и двата отбора се грижеха повече за отбраната си. Закономерно след толкова пропуски краят на срещата дойде при 0:0. Последваха продължения, в които отборите продължиха да играят затворено и позиционно, а голови положения липсваха. В 119-та минута Хърватия поведе с 1:0 с гол на Иван Класнич, а само минута по-късно падна и гол за Турция.

EURO 2008 Kroatien Türkei Erste Halbzeit Altintop gegen Modric
Хамид Алтинтоп - в основата на победата на ТурцияСнимка: picture-alliance / dpa

Треньорът на Хърватия Билич искаше да направи тактическа смяна веднага след гола, но италианският съдия на мача Розети не позволи и в ответната атака Семих вкара изравнителния гол за Турция.

При изпълнението на дузпи за хърватите отбеляза единствено Срна, докато Семих, Арда и Алтинтоп не оставиха никакъв шанс за хърватския вратар Плетикоса.

Хамид Алтинтоп - играч на мача Хърватия-Турция

Полузащитникът на турския национален отбор Хамид Алтинтоп бе избран за играч на мача от официалния сайт на УЕФА. Хамид Алтинтоп бе диригентът, през който преминаваха повечето турски атаки. Играчът на Байерн Мюнхен, който е израстнал в Германия, изигра един от най-силните си мачове за турския национален отбор и от самото начало на Европейското първенство е основна съставна част от селекцията на треньора Фатих Терим.

Полуфинал: Германия-Турция

След победата си над Хърватия в първия полуфинален мач Турция ще се изправи срещу отбора на Германия. В полуфиналната среща отборът на Турция ще бъде без наказаните Емре Ашък, Тунджай Санлъ, Арда Туран и вратаря Волкан Демирел.

Избраният за играч на мача Хамид Алтинтоп заяви, че след победата над Хърватия вече е възможна победа и над Германия.

"Ако продължим така и вярваме в себе си можем да стигнем до финала. Можем да изненадаме Германия. Имаме самочувствието и класата да постигнем това", заяви след победата Хамид Алтинтоп.