„Čarobni“ Petrić odveo Hamburg u polufinale

9. april 2010

Hamburger SV je na putu da u finalu Eurolige zaigra na vlastitom stadionu. U uzvratnoj utakmici je pobijedio Standard Liege sa 3:1 i u polufinalu se sastaje sa FC Fulhamom koji je savladao VfL Wolfsburg sa 1:0.

Mladen Petrić slavi 2:1 sa Davidom Jarolimom.
Mladen Petrić slavi 2:1 sa Davidom Jarolimom. .Foto: picture-alliance/ dpa

Hamburger SV je kod kuće pobijedio Standard Liege sa 2:1 i u uzvratnoj utakmici u „Vještičinom kotlu“ u Liege-u je imao samo jedan cilj – pobjeda. To se primijetilo još na samom početku utakmice. Nakon pet minuta Mladen Petrić glavom postiže gol. Nekoliko minuta kasnije izjednačenje, a Petrić se golom iz snova, kako su ga danas komenatrisali njemački mediji, potrudio da se na pauzu ide sa rezultatom 2:1.

Finalna utakmica se igra 12. maja na stadionu u Hamburgu
Finalna utakmica se igra 12. maja na stadionu u HamburguFoto: AP

Petrić je nakon utakmice izjavio da je ekipa pružila dosta dobru igru u kojoj su igrači bili koncentrisani na loptu i na pokrete protivnika. „Nismo ništa pružili što nije standardno i mislim da smo zaslužili pobjedu“, kaže Petrić.

Petrića je u 67. minuti igre zamijenio Paolo Guerrero. Nogometni savez Njemačke (DFB) ga je kaznio sa pet utakmica suspenzije jer je gađao flašom navijača svoje ekipe. DFB je peruanskog internacionalca kaznio i novčano, sa 20.000 eura zbog incidenta koji se dogodio na nedjeljnom remiju Hamburga sa Hannoverom, u momentu kada su igrači napuštali teren pod zvižducima domaćih navijača. Paolo Guerrero je nakon sinoćnje utakmice izjavio da je to bio sretan dan pošto je nakon, kako je rekao, teške sedmice, postigao zgoditak. „Sretan sam. Moramo se koncentrisati na narednu urakmicu“, izjavio je Guerrero.

Englezi ranili „vukove“

Džeko je imao nekoliko šansi, ali protivnička mreža se nije zatresla.
Džeko je imao nekoliko šansi, ali protivnička mreža se nije zatresla.Foto: AP

Euroliga je za Wolfsburg istorija. Nakon što je u Fulhalmu poražen sa 2:1, Wolfsburg je u uzvratnoj utakmici također poražen sa 1:0 i to golom u 23. sekundi igre. „Vukovi“ se od ovog šoka nisu oporavili do kraja utakmice. Trener Lorenz-Günther Köstner kaže da je šteta što se ekipa nije uspjela plasirati u polufinale jer bi to bio zaista veliki uspjeh za region, klub i samu momčad. „Ja, ekipa i klub smo to željeli. Možda je razlog u meni“, izjavio je Lorenz-Günther Köstner.

Hamburger SV je druga ekipa iz Bundeslige koja će dalje igrati u evropskim klupskim takmičenjima. U Ligi Šampiona je mjesto u polufinalu obezbjedio FC Bayern pošto je u uzvratnoj utakmici savladao Manchester United. Bayern se u polufinalu sastaje sa Olympique-om iz Lyona.

Autor: Olivia Fritz/Mehmed Smajić

Odgovorna urednica: Marina Martinović