Četiri olimpijska zlata za Nijemce

Zdravko Lipovac13. august 2008

Nijemci su se konačno, tek četvrtog dana, okitili zlatnim olimpijskim medaljama. Medalje su osvojili u konjskim utrkama, vožnji kanua i džudu.

Hinrich Romeike osvojio je dvije zlatne medalje.
Hinrich Romeike osvojio je dvije zlatne medalje.Foto: AP

Dr. Hinrich Romeike, po zanimanju stomatolog, osvojio je čak dva zlata i to na bijelom konju Mariusu. Najprije se u ekipnoj konkurenciji okitio zlatom ( 166,10 bodova za Njemačku ) ispred Australije i Velike Britanije. Zatim je Romejke na takmičenju koje je održano u Hong Kongu, osvojio i zlatnu olimpijsku medalju u pojedinačnoj konkurenciji. Kelnski „Express“ donosi tekst pod naslovom „Zlatni konjanik“ i navodi da je dvostruki olimpijski pobjednik zamalo odustao od takmičenja, pošto je imao stomačne tegobe. Sve do poslednjeg dana pred nastup pio je jake tablete.

Pravu senzaciju priredio je kanuista na divljim vodama Alexander Grimm osvojivši zlatnu medalju. Na snažnog 21-godišnjeg momka iz Augsburga, po zanimanju vojnika-sportistu, niko nije računao, pa je zbog toga uspjeh i draži. „Sanjao sam od djetinjstva olimpijsku pobjedu. Sada se san ostvario. Želio bih sada da kupim jedan brzi auto, Porsche GT3“. No, sigurno je da će brojni sponzori ubrzo naći novca za jednu ovakvu želju olimpijskog pobjednika, koji će od Njemačkog olimpijskog sportskog saveza, iz posebnog nagradniog fonda, dobiti 15, 000 eura ( nagrada DOSB ).

U Kelnu velika fešta

Naredna zlatna medalja, od ukupno četiri, stiže u Keln na trenersku akademiju. Donijeće je 28-godišnji džudista Ole Bišof ( Bischof ). On je u finalu, u kategoriji do 81 kg, pobijedio takmičara iz Južne Koreje Kima.

Ole Bischof slavi u Pekingu.
Ole Bischof slavi u Pekingu.Foto: AP

Bišof je student ekonomije na Univerzitetu u Kelnu, a svakodnevno se pripremao na Trenerskoj akademiji u Kelnu, gdje je godinama smješten Olimpijski centar džudista Njemačke. Njegov trener, bivši olimpijski pobjednik (1984), Warnecke takodjer je iz Kelna, tako da grad priprema veliku „feštu“ 25. augusta, piše „Express“.

Nezgoda za njemačke rukometaše

Loša sreća pratila je svjetskog prvaka Njemačku u rukometnoj utakmici protiv Islanda ( 29:33 ). Jedan od najboljih igrača i strijelaca, plavokosi Pascal Hens, izvrnuo je koljeno i vraća se kući! Selekotor Brandt očekuje da će njegova ekipa pobijediti u narednoj utakmici protiv Egipta. Budući da prve četiri ekipe iz grupe idu u narednu rundu, Nijemci su i dalje „u igri“ za medalje. Ni košarkaši nisu prošli ništa bolje. Lako su izgubili protiv Grčke 64:87 ( 23 koša razlike ). Najbolji igrač Dirk Nowitzky imao je, takođe, loš dan. Postigao je samo 14 poena. No, opet četiri ekipe iz grupe idu dalje. Nije sve izgubljeno.

Nogometašice Njemačke, svjetski prvaci, pobjeđuju minimalnom razlikom od 1:0 protiv Sjeverne Koreje i idu ka medalji.Već su obezbijedile plasman u četvrtfinale i u petak igraju protiv Švedske. „Tijesno“ su ponovo pobijedile hokejašice na travi. Olimpijski pobjednik 2004. u Atini, Njemačka, savladala je Novi Zeland sa rezultatom 2:1 i nakon dvije pobjede vodi u grupi B olimpijskog turnira.