Šalke posrnuo u Maincu, Bajern opet na čelu!

21. mart 2005

Šalke 04 je samo kratko držao čelo i prednost od tri boda. Poražen je od novajlije u ligi i sada Bajern ima "bolje karte".salihamidžić nije igrao zbog povrede, a Barbarez pognute glave poslije poraza od Borusije u Hamburgu. Bajramović na meti "Šalkea".

Napadač Meinza 05 Turk,raduje se pobjedonosnom golu protiv vodećeg "Šalkea"04/ u pozadini Zeničanini Krstajić/Foto: AP

„Današnji„Kiker“/ponedeljak,21.03.2005/visokotiražni list iz Nirnberga, donosi naslov „Brzi pad Šalkea“.

Naime,kolo nakon preuzimanja liderske pozicije na tabeli „Šalke 04“ je sinoć neočekivano izgubio u Mainzu, a Bayern pobijedio Hansu Rostok i poslije 26.kola,ponovo preuzeo vodjstvo na tabeli, sa 53 boda,koliko ima i klub iz Gelzenkirhena, zahvaljujuci boljoj gol-diferenciji.

Pred 52 000 gledalaca na Olimpiaparku u Minhenu, Hansa Rostock je neočekivano povela golom Moerlea,već nakon četvrt sata igre.

No,par minuta prije poluvremena Stoper Lucio je izjednaccio i s tim rezultatom se otišlo na odmor.

Picaro je u 65 minuti doveo “Bayern” u vodjstvo,da bi konacan rezultat postavio Mihael Balak,golom iz penala,minut prije kraja utakmice.Balak je nakon utakmice rekao:

“Ova je nedelja za mene dobro završila.Uvijek je lijepo,kad dobiješ dijete,posebno sina,a potom golom za svoj tim zaokružiš pobjedu”.

Bosanski reprezentativac Hasan Salihamidžić,nije igrao,pošto mu se pogoršala povreda lista noge,te neće putovati ni u Brisel,na važnu utakmicu reprezentacije protiov Belgije,u subotu 26.marta.

“Šalke 04” se,svakako, nije nadao porazu u Mainzu,koji je u drugom dijelu pobijedio samo poslednje-plasirani Frajburg.

Ali,pred 25 000 gledalaca, na kraju je bilo 2:1 za domacina. Mainz je poveo golom Gerbera, već u 1.minuti, a izjednacio je sa penala Brazilac Linkoln.

Konačan rezultat postavio je Turk, centarfor domaćina.

”Schalke 04”je bio neočekivano indoilentan i slab, a golgeter Ajilton je zamijenjen već nakon prvog dijela utakmicce. Golman Frank Rost bio je srdit,posebno na Ajiltona,za kojeg smatra da ne daje maksimum i već sada razmišlja o još boljem transferu. Nakon utakmice jedan od najboljim golmana Bundeslige je rekao:

OIzgubili smo utakmicu,a ko pobijediti kaže se uvijek kako je zasluženo pobijedio.Negdje smo taktički pogriješili“-rekao je golman “Šalkea”.

Izgleda da pritisak vodeće ekipe,kada je “Bayern” iza ledja, nebesko plavi iz Gelzenkirhena teško podnose.”Šalke” je,inacce, u pregovorima sa bosanskim reprezentativcem Zlatanom Bajramovićem,koji će sigurno napustiti budućeg drugoligaša “Frajburg”. Trener “Šalkea” Ralf Rangnik je pokušao,nakon poraza od novajlije u ligi pribrati snage da sažeto analizira utakmicu:

“Imali smo puno prilika u drugom dijelu igre, i propustili smo priliku postići još koji gol.Nakon 1:1 mogli smo odlučiti utakmicu.Ali,primili smo gol u situaciji,kada su naša dva igrača u sredini bila posmatrači i to je jedina situacija u drugom dijelu,zbog koje sam ljutit”-rekao je “Rangnik”.

“Štutgart” je ponovo konsolidovao ekipu, te je nakon pobjede protiv “Freiburga” golom stopera Babela,nekadašnjerg igrača “Bayerna” i “Liverpula”, kojeg je i selektor Klinsman stavio na širi spisak igrača za SP. Dobro je igrao Soldo,dok je u odbrani ponovo bio Boris Živkovic,koji kuburu sa povredama,ali igra i dalje dobro.

Sada je “Štutgart” na trećem mjestu, sa 48 bodova,pet manje od vodećeg dvojca,pa iz pritaje čeka svoju priliku.

“Werder” se povratio od šoka u Lionu i eliminacije u Ligi šampiona,te je golovima Hrvata Klasnića osvojio bodove u Nirnbergu,za cetvrto mjesto i nadu,da ce ove godine opet izboriti bar kvalifikacije za Ligu šampion a. Pokazalo se da je Klasnić vrlo važan u igri prvaka Njemaccke,što potvrdjuje i statistika “Kickera”.

Pošto je sa 8 golova i 6 asistencija, medju 15-najbolje ocijenjenih igrača Bundeslige.

“Herta” Berlin je u zaletu,što je pokazala nova pobjeda protiv “Arminije”Bilefeld od 3:0. Ekipa trenera Falko Goeca,ima najmanji broj poraza,svega 4 i najuspješniji je tim Bundeslige na gostovanjima.

Herta sada ima 44 boda i najčvrsću odbranu, sa samo 24 primljena gola u 26 utakmica. Bosanac Sead Salihović,izbjegličko dijete iz Zvornika, ponovo je igrao poslednjih 20-tak minuta igre, na mjestu spoljnog napadačča i trener Goez ga itekako podržava u razvoju.

“Bohum” je u borbi za opstanak deklasirao “Wolsburg” sa 5:1! Sada je ponovo probudjena nada da bi “Bohum” sa 22 boda na 16.mjestu možda mogao izboriti opstanak! Trener Peter Nojrojrer,koji je “Bohum” svojevremeno doveo i do Kupa UEFA,sada je na meti navijača,koji su prije utakmice sa “Wolburgom” skandirali “Nojrorer raus”-Napojle Nojrojrer”,što je bilo neoprijatno i njemu i igračima. Ipak, završilo je najbolje za njega,te je odahnuvši poslije utakmice izjavio:

“Mogu se samo zahvaliti ekipi i mojim igračima.,koja je posebno u prvom poluvremenu na najbolji način dala odgovor navijačima na stadionu”.

Zvjezdan Misimović je igfrao samo jedno poluvrijeme,i to veoma dobro te asistirao kod vodećeg gola.No,u poluvremenu je dobio vrtoglavicu,pa je ostao u svlačionici.

Barbarezov“Hamburg” je kod kuće,pred punim stadionom vjerovao u novu pobjedu,protiv “Borusije”Dortmund. Premda je vodio sa 2:1 “HSV” je dozvolio da najprije Lars Ricken iz slobodnog udarca izjednaci, a tri minuta prije kraja Brazilac Everton svojim golom donese pobjedu”Borusiji” od 3:2!

“Borusija” je ovim odagnala sve dileme oko opstanka, i sada ostaje da se izbori sa bremenom dugova,teškog preko 90 miliona Eura!

Jedna od mogućnsoti je prodaja asova,te je za Rozickog zaiteresovan cak i “Juventus” i “Totenhem” pisse “Bild am Sontag”.

U prvenstvu Bundeslige, nastupa dvonedeljna pauza, zbog nastupa reprezentacije Njemačke, u Sloveniji,naredne subote.