Bajern poražen u Menšengladbahu,Šalke bolji od Štutgarta!

Zdravko Lipovac1. novembar 2004

11. kolo BUndeslige potvrdilo vodjstvo kluba iz grada Volkswagena - Wolfsburga. Bayern poražen u Menšengladbahu, Schalke 04 bolji od Stuttgarta.

Reprezentativac BiH, Sergej Barbarez (HSV), igra odlično. Njegova ekipa osvojila novi bod u Bremenu.Foto: AP

Vodecci "Wolksburg" je profitirao raspletom dogadjaa u vrhu tabele,poslije 11.kola. Naime, ekipa iz grada "Foksvagena"je pobijedila novajliju "Majnc 05" i praktično je, ako se izuzme "Hanover 96" ,jedina ekipa od prvih pet, koja je u proteklom kolu, dobila utakmicu!

No, 22 000 gledalaca je bilo najprije šokirano,pošto je "Majnc"već nakon 17 minuta igre,poveo sa 2:0! No,tada je na scenu stupio Bugarin Martin Petrov,koji je najprije smanjio,a u poslednjoj minuti prvog poluvremena iz penala, izjednačio na 2:2!

Kako su gosti ubrzo ostali sa igraccem manje,iskljuuccen je Kramny,ekipa Belgijanca Erika Gereca, igrala je na krilima Petrova koji je do kraja, postigao jos dva gola, da bi gosti tek jednom zatresli mrežu,što je bio i konačan rezultat 4:3 za "Wolksburg"!

Ukupno osma pobjeda u 11 utakmica, bez remija, sa tri popraza i 24 boda, tri više od "Šalkea 04".

"Nebesko-plavi"iz grada rudara i metalaca Gelzenkirhena, dobio je derbi protiv"Štutgarta" sa 3:2! Ovo je, zanimljivo,bila peta pobjeda zaredom, nakon ssto je smijenjen trener Jup Hejkens i na čelo "Schalkea 04"iz Gelsenkirhena" dossao mladi trener Ralf Rangnik! Preko 60 000 gledalaca posmatralo je derbi u "Schalke-Areni", koji su domaćini počeli bolje nego su sanjati mogli.

Naime,vec u 1.minuti Brazilac Ajilton je zatresao mrežu golmana "Štutgarta" Hildebrandta, da bi koji minut kasnije Kobišvili povisio vodjstvo na 2:0! "Stutgart" je bio uzdrman, premda je do prije tri kola bio jedina neporažena ekipa i to, bez primljenog gola!

U 25. minuti na semaforu već stajalo 3:0 za "Šalke"!

Ekipa Matijasa Zamera, koja je dojuče igrala nabolji i najbrži fudbal u Bundesligi, došla je,ipak, sebi i brzo smanjila vodjstvo, najprije preko Hrvata Solde, pet minuta kasnije,te nekoliko minuta kasnije preko Madjara Sabicca. "štutgart" opasno prijeti!

No, pomalo uplašeni "Šhalke" je održao vodjstvo i na kraju je rezultat ostao onaj s kraja prvog poluvremena -3:2 za "Šalke".

Trener Ralf Rangnick bio je zadovoljan petom pobjedom:

"Ono što smoi ponudili u prvom poluvremenu je fudbal koji ljubitelji fudbala vole vidjeti.S druge strane,ono što me posebno raduje,jeste i učinak u drugom dijelu,iako nismo postigli gol, jer smo se oduprijeli ”Štutgartu” i nismo mu dozvolili da pravi čiste prilike. Zbog toga je naša ekipa zasliužila pobjedu. Čak smo u drugom poluvremenu mi stvorili poneku priliku. Mogu samo reće da sam sada zadovoljan,

jer ”Šalke” je tamo gdje želi biti.A,to je u vrhu tabele”!

"Štutgart" je doživio treći poraz zaredom, što je malo ko očekivao,najmanje trener Zammer, koji je nakon utakmice u Gelzenkirhenu rekao:

“Ovaj poraz ne znači mnogo,premda je treći zaredom.Jer,nećemo vieše igrati odmah u utorak ili srijedu,već imamo vremena do četvrtka i Kupa UEFA. Ipak,komplimenti mojoj ekipi,koja je nakon šoka u prve dvije-tri minute, smogla snage da se digne i postigne dva gola.

U redu,imali smo odličnu seriju,sada je prekinuta i moramo započeti sa novom. Svjesni smo grešaka u sve tri utakmice i mi ćemo se ponovo vratiti dobrim igrama i rezultatima”- rekao je Matijas Zammer.

Sada "Štutgart"po svaku cijenu mora pobijediti "Hansu" Roštok, da bi se zadrzao korak u vrhu.

A to, nece biti nimalo lako,jer je "Hansa" sinoć kod kuće ponovo poražena,ovog puta od od "Nürnberga" sa 0:2. To je vec šesti poraz bundesligaša iz Roštoka, u isto toliko utakmica na obalama Sjevernog mora, koji je sada poslednja sa samo 8 bodova u 11 utakmica!

Trener Juri Šlinc je vjerovatno pred otkazom.

"Bayern"Minhen je najkon glatke pobjede na"Wolksburgom"najavio sigurniji pohod ka vrhu, ali je poražen u gostima kod "Borusije"Menšengladbah. Nekada veliki derbi, iz vremena 70-tih, kada su igrali Necer,Hejkens,Fogts, Bonhof i brrzi Danac Simonsen, bio je u znaku “Borusije”. Nakon što je smijenjen trener Holger Fah,

na klupu ekipe iz Menšengladbaha sjeo je trener mladih, inače iskusni Klepinger.

No,"Bayern" je igrao rezervidsano, očito, misleći više na revanš meč protiv "Juventusa" u Ligi sampiona. Domaćin je poveo golom Brazilca i stopera ekipe Marcela Pleča, koji je bio viši u skoku od Roberta Kovača. A,onda prelomni trenutak utakmice.

Pocetkom drugogo dijela, isključen je stoper "Bayerna" Brazilac Lucio.

Valja dodati potpuno nepravedno, kada je oborenom protivniku htio izbiti loptu iz nogu. Sudija je mislio,da je to uz faul bilo i nesportsko udaranje protivnika,pa je Luciju, dao crveni karton!

Predsjednik “Bajerna” Rumenige i menadžer Uli Hens prosto su bijesnili nakon utakmice, zbog ovakve sudijske odluke, premda je "Borusija"do kraja preko Čeha Sverkosa glavom, postigla i drugi gol za pobjedu od 2:0-.Preko 50 000 gledalaca pozdravilo je svoje ljubimce ovacijama! Horst Kopel je privremeno sjedio na klupi, poslije smjene trenera Holgera Facha bio je presretan, jer se "Bayern" ne pobjedjuje svaki dan:

"Vidi se da je "Borusija" ponovo ekipa,koja izgara za pobjedu. Još prije utakmce se dalo primjetiti da će igrači dati sve od sebe,boriti se i izgarati.To je za razliku od utakmice sa Hanoverom, nešto sasvim drugio. Zbog toga mislim,da smo pobijedili Bajern i to je,mislim,sasvim u redu”.

"Bayern" je pao na 5. mjesto, posto ga je pretekao i jedan "Hanover",istina sa istim brojem bodova 20!

Fasliks Maghat, staloženi trener “Bayerna” je realno procijenio razvoj situacije na teren i na pres konferenciji polsije utakmice rekao:

“Mora se reći da je pobjeda Borusije na kraju,ipak,zaslužena. Mi smo u prvom poluvremenu kontrolisali igru,premda smo potkraj primili gol.

U drugom dijelu smo krenuli odlučnije,ali nas je presjeklo isključenje Lucia.Sa deset igrača,opet,smo se držali,ali je sve bilo riješeno poslije drugogo gola,pred kraj utakmice. Stoga je pobjeda Borusije, sasvim zaslužena”-rekao je Maghat.

Upravo sada na Olimpijapark u Minhen,stizze "Hanover" ekipa koja je u zaletu,poslije četvrte pobjede protiv "Bohuma" sa 3:0! Trener "Hanovera" Ewald Linen,zanimljivo, bio pred otkazom, kada je prije pet kola bodove iz Hanovera odnijela "Arminija"Bilefeld. Ali,ostao je i to se isplatilo, pošto Hanover niže pobjede i na 4.je mjestu!

Veliku pobjedu postigla je "Herta"u Freiburgu. Bilo je 3:1 za tim iz Berlina, zahvaljujucci Brazilcima Marcelinju i Gilbertu!

"Freiburg" je sada pretposlednji, Bosanac Zlatan Bajramović još nije fit nakon operacije, a to se itekako osjeti u ekipi trenera Finkea.

"Bod kao kucca" osvojio je Barbarezov Hamburg i to usred Bremena,protiv prvaka "Werdera",koji je kolo prije derklasirao "Stutgart"u gostima.

Barbarez je, nakon tri gola u prethodnom kolu, protiv Frajbuurga,bio u centru pažnje fudbalske javnosti, ali i protivniccke odbrane, koja mu nije dala disati.

No, Hamburg je u derbiju sjevera čak i poveo, preko Jarolima, poslije brze kontre i odlične asistencije crnoputog Belgijanca Mpenze.

Ipak, "Werder" je iako bolja ekipa, uspio samo izjednačiti, preko mladog Šulza, što je bio rezultat po mjeri ekipe iz Hamburga.

Tri utakmice, dvije pobjede i remi protiv prvaka, to je bilans HSV, nakon odlaska trenera Topmilera i dolaska nekadašnjeg idola Tomasa Dola. Sada cce u Hamburovoj"AOL Areni" biti kao u kotlu, jer u nedelju u goste dolazi, takodjer "zahuktali" "Šalke 04".

Iako je "Borusija"Dortmund i finansijskoj krizi i još nije pobijedila kod kuće, na Vestfalen stadionu, gostovanje "Bayer" Leverkusena, pratilo je 78 000 gledalaca! Na,kraju su crno-žuti iz Dortmunda golom Brazilca Evertona, osvojili zlata vrijedne bodove za prekretnicu i rezultatsko ohrabrenje. "Bayer" Leverkusen je,s druge strane opet pokazao, slabo izdanje na gostvanju. Da nevolja bude veća izgubio je i stopera Jensa Novotnija, koji je zaradio crveni karton.

Reprezentativcu Novotniju koji je,inacce korektan igrac, ovo je osmi crveni karton u karijeri! Jedan više nego je tokom karijere u Bundesligi zaradio dosadasnji rekorder po broju isključenja Štefan Efenberg!