Bayern osvojio duplu krunu-prvenstvo i Kup. Salihamidžić donio pobjedu!

30. maj 2005

Bajern u finalu pobijedio Šalke sa 2:1. 74000 gledalaca pratilo je finale Kupa.Predsjednik države Horst Koeler uručio pozlaćeni pehar Oliveru Kahnu.

Novo slavlje Bajerna:Balak i Brazilac Lucio sa peharom pobjednika Kupa na olimpijskom stadionu .Foto: dpa

Bayern Minhen se zakitio duplom krunom. Nakon prvenstva osvojio je i titulu pobjednika njemačkog Kupa,12.put u svojoj istoriji.

Pobjedonosni gol u finaloj utakmici Bayern Minhen-Šalke 04, igranom pred 74 000 gledalaca na Olimpijskom stadionu u Berlinu, postigao je Bosanac Hasan Salihamidžić,tek što je ušao u igru.Tako se ovaj igrač na najbolji način revanširao treneru Feliksu Magatu,koji ga je prije nepunu deceniju otkrio u Hamburgu iz iz juniorskog sastava prekomandovao u prvi tim „Hamburga“.

Maghat je,naime,u prvoj sezoni osvojio dubl,što je do sada u „Bajernu“ pošlo za rukom samo Branku Zebecu,1969,kada je rastao Bajern sa Bekenbauerom, Milerom,Sep Majerom, Uli Henesom i ostalima!

Nakon utakmice,neopisivo slavlje „Bajernovih“ navijača, ali i tuga isto tako vatrenih pristalica „Šalkea“.Golman „nebesko-plavih“ iz Gelzenkirhena,grada rudara i metalaca, Frank Rost je našao riječi utjehe za navijače:

O TON Rost

„Rado bih navijačima priuštio da dodirnu pobjednilčki pehar i podignemo ga zajedmno uvis,ali to nam nažalost, nije uspjelo.Nakon svega što se dogadjalo,ipak,je pobjeda Bajerna zaslužena,jer su bili nadmoćnija ekipa u finalnoj utakmici“

Poveo je „Bajern“ golom u 42.minuti,nakon što je loptu odbijenu od stative,poslije udarca Brazilca Ze Roberta, iz blizine sproveo u mrežu. „Bayern“ je u cjelini bio bolji i spremniji tim, stvorio je više prilika i gospodario igrom. Ali,sudija utakmice Kristijan Majer je u dva navrata,priuje toga, grubo oštetio „Bajern“.

Najprije nije dosudio penal,poslije udarca Balaka sa 20-tak metara ,kada je loptu rukom, umjesto golmana Rosta, zaustavio Belgijanac Vermant, a zatim kada je sudio ofsajd Picara,koji je prebacio golmana Rosta,a gol ponisten!

„Šalke“je,stoga dobio priliku,koju je odmah i iskoristio.

Ali,opet iz sumnjivo dosudjenog penala, kada je Brazilac Ajilton navodno oboren pred golom Olivera Kahna. Izjednačio je u poslednjoj minuti prvog poluvremena, sa bijele tačke Brazilac Linkoln,pa je utakmica postala itekako zanimljivija.

Kada se već pomišljalo na produžetak finala, u igru 15 minuta prije kraja, ulazi Hasan Saliuhamidžic i u prvom dodiru postiže gol!

Poslije prodora i centaršuta centarfora Makaja, brzonogi Salihamidžić, prati akciju i loptu sprovodi u mrežu! Medjutim i ova situacija je morala biti zasutavljena,pošto se “Brazzo” nalazio u ofsajdu.Ali sudija Fliorian Majer nije se oglasio! Bilo je jasno,da „Bajern“ do kraja neće olako ispustiti pobjedu iz ruku. Na kraju,Balak i drugovi uzdignutih ruku slave pobjedu od 2:1 i osvajanje Kupa!

O TON Atmo Bayern Feier

Šalke je u dva navrata u prvenstvu pobijedio prvaka,ali treći put to mu nije pošlo za rukom. Mihael Balack,odigrao je utakmicu izuzetno dobro i pokazao da prerasta u vodju jednog novog „Bajerna“.On je posebno bio impresiniran atmosferom na stadionu u Berlinu:

O TON Balack

“Svake je godine ovako:atzmosfera,publika,raspoloženje,sve je ovo prostio ludo i nezaboravno.I navijači protivnika Šalkea,doprinijeli su tome,tako da je ovo bio praznik fudbala.Velika utakmica,zaista,tijesna pobjeda u izzetnoj borbi dvije ekiupe finalista.Ali,mislim da smo zaskluženo pobijedili.”

Objektivno,”Bayern” je pokazao snagu i klasu,te s pravom nosi epitet daleko najjače ekipe u Njemačkoj.Bila je to 10 pobjeda zaredom u službenim utakmicama,završnice prvenstva i Kupa!

Pobjednicki pehar kapitenu Oliveru Kahnu,uručio je njemački predsjednik Horst Koeler,dok je slavlje “Bayerna” potraajalo do kasno u noć u glavnom njemačkom gradu. Diskoteka nosi ime “Felix” bas kao i trener 19.strukog prvaka i 12-strukog pobjednika Kupa, a igrači su sa suprugama i djevojkama slavili do 6 ujutro!