Bon prišao korak bliže šampionskoj tituli

15. juni 2009

Pobjednik u prvoj utakmici finala play off-a njemačke košarkaške lige dolazi iz Bona. Tim Telekom Baskets dobio je protiv Oldenburga prvu od mogućih pet utakmica. Telekomu trebaju još dvije pobjede za titulu šampiona.

Brendon Bouman je bio najbolji strijelac za tim Telekoma (na slici okrenut leđima)Foto: picture-alliance/ dpa

Ispred 3148 gledalaca u rasprodanoj areni u Oldenburgu, Bonn je na kraju zasluženo ostvario prvu pobjedu (74:72), koja ih je približila osvajanju titule njemačkog šampiona. Telekom Baskets, koji su u polufinalu izbacili favorizovanu Albu iz Berlina, tako su ispunili očekivanja da bi ove sezone mogli po prvi put osvojiti titulu.

U prvih 20 minuta susreta bila je primijetna nervoza na obje strane. Igra je bila obilježena brojnim promašajima. Ipak, domaćini su u međuvremenu preuzeli iinicijativu, i boljom igrom došli u prednost od deset poena.

Preokret na polovini utakmice

Netom prije kraja druge četvrtine, igrači trenera Telekoma Mihaela Koha (Michael Koch) su nastupili znatno agresivnije, te su nakon 23. minuta igre po prvi put poveli sa 44:43. Za momčad iz Oldenburga glavnu ulogu je odigralo to što je centar Marko Šćekić nakon 27. minuta igre već imao četiri prekršaja, a prije kraja utakmice je zbog šestog prekršaja morao napustiti igru.

Basketball Bundesliga Alba Berlin versus Bonn Flash-Galerie

Najbolji strijelac meča bio je Brendon Bouvman (Brandon Bowman) u dresu Telekoma sa 26 postignutih bodova. Od domaćih košarkaša najbolji je bio Dže Kel Foster (Je Kel Foster) sa 17. poena.

Duel se nastavlja u četvrtak. I druga utakmica se igra u dvorani Oldenburga. Može se očekivati da će tim trenera Mihaela Koha učiniti sve kako se ne bi ponovila noćna mora propuštenih šansi u finalima 1997, 1999, 2000. i 2008 godine, te da će titula šampiona Njemačke u košarci po prvi put otići u Bon.

Autor: Elvir Avdić

Odg. urednik: Azer Slanjankić