2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Dortmund ist Herbstmeister

5. decembar 2010

Borussia iz Dortmunda je prije susreta protiv 1. FC Nürnberg u 15. kolu Bundeslige postala jesenji prvak Njemačke. FSV Mainz 05 je poražen od Eintrachta i ne može ugroziti Borussiu na prvom mjestu na tabeli.

Navijači Borussie mogu biti zadovoljni
Navijači Borussie mogu biti zadovoljniFoto: dapd

Nogometašima FSV Mainz 05 nije uspjelo da savladaju Eintracht. Theofanis Gekas je u 84. minuti igre postigao pobjedonosni pogodak za Eintracht. Bio je to njegov 13. gol u sezoni što ga je dovelo u vrh liste najboljih strijelaca. FC Schalke 04 je savladao prošlogodišnjeg prvaka FC Bayern München (2:0). Bez obzira na dobru igru, nogometašima Bayerna nije pošlo za rukom da savladaju Manuela Neuera koji je još jednom pokazao da je vrhunski golman. U drugom poluvremenu su Jose Manuel Jurado (58.) i Benedikt Höwedes (67.) iskoristili šanse i igru završili u korist svog kluba. „Ovo je nevjerovatno“, izjavio je trener FC Bayerna Louis van Gaal.

VfB Stuttgart - TSG 1899 Hoffenheim: Cacau (VfB Stuttgart) protiv Sebastiana Rudya (TSG 1899 Hoffenheim)Foto: picture alliance / Pressefoto Ulmer

Pored Gekasa, na listi najboljih strijelaca je i Senegalac Papiss Demba Cissé. Napadač SC Freiburga je ponovo tresao protivničku mrežu. Ovaj put je to bila mreža Hamburger SV-a. Cissés je gol postigao već u četvrtoj minuti. Taj rezultat je ostao do kraja utakmice, što je SC Freiburg dovelo na peto mjesto na tabeli.

"Cissésov pogodak nam je dobro došao. Dobro je kada u ekipi imate napadača kakav je Cissés", izjavio je trener Freiburga Robin Dutt. Nogometaši Hamburga su se razočarani vratili kući jer je ovo bio četvrti uzastopni poraz u gostima.

Šta se to crveni na polju zelenom?

Hannover 96 se iz Mönchengladbacha zadovoljan vratio kući. Njemu je uspjelo da susret protiv posljednje plasirane Borussie završi u svoju korist (2 :1). Doduše, Borussia je od 43. minute igrala sa igračem manje, pošto je Raúl Bobadilla igru napustio sa crvenim kartonom. "Crveni karton boli. Posebno ako se nalazite na dnu tabele", kaže trener Hannovera Mirko Slomka. Ovaj poraz je Mönchengladbachu učvrstio posljednje mjesto na tabeli, dok je Hannover 96 učvrstio treće mjesto sa 28 bodova.

Lopta ipak nije otišla u željenom pravcu
Lopta ipak nije otišla u željenom pravcuFoto: picture alliance / empics

Ono što je uspio Hannover 96, u djelo nije sproveo VfB Stuttgart. Bez obzira na igrača više, susret protiv 1899 Hoffenheim je završen neriješeno (1:1). Kod ovog rezultata, u 41. minuti igre, odbrambeni igrač Hoffenheima Isaac Vorsah je zbog svog ponašanja morao napustiti igru. Stuttgartu je dobro došao bod jer se sa 17. mjesta pomjerio na 16. Međutim, bilo je to malo da bi se oslobodio začelja tabele.

Džeko promašio penal

Bez obzira na dva jedanaesterca, susret između VfL Wolfsburga i Werdera iz Bremena, također je završen neriješeno (0:0). Wolfsburg je na svom terenu odigrao bez golova s Werderom, mada su obje ekipe imale prilike za gol iz jedanaesetraca. Prvo je u 75. minuti golman Wolfsburga Benaglio odbranio penal Fringsa, a dvije minute kasnije neprecizan s bijele tačke bio je i kapiten Wolfsburga Edin Džeko zbog čeka ga je trener zamijenio. Kada se vraćao na klupu, Džeko se nije pozdravio sa trenerom Steveom McClarenom koji je kasnije rekao da je Džeko bio razočaran i da će s njim kasnije razgovarati.

Autor: Stefan Nestler/Mehmed Smajić

Odg. urednik: Svetozar Savić