Bosanci u Bundesligi ponovo briljirali

Zdravko Lipovac 31. august 2008

Juče je na šest utakmica trećeg kola Bundeslige postignuto dosta golova-ukupno 24. Borusija Dortmund, Šalke i Hamburg nagovijestili su visoke ambicije, a djeca bosanskih korijena opet su dobila komplimente.

vedad Ibišević u dresu Ahena
Vedad Ibišević je davao golove dok je još igrao i za Ahen.Foto: AP

Šalke 04 je, nakon debakla protiv Atletika u Madridu, smogao snage da golom Vestermana minimalmno pobijedi komšiju Bohum i preuzme čelo tabele. Naime, novajlija i vodeći nakon dva kola Hofenhajm u Leverkuzenu je poražen iako nije igrao loše. Publika je uživala, jer je vidjela čak sedam golova, od čega pet u mreži Hofenhajma. Rezultat od 5:2 na kraju bio je previsok. Bosanac Ibišević bio je najbolji igrač gostiju. Momak iz Vlasenice postigao jedan gol i sa ukupno četiri vodeći je na listi strijelaca Bundeslige. Novinari su ga prosto opsjedali poslije utakmice i ako ovako nastavi brzo će biti meta i najvećih klubova. Svi se slažu da rezultat nije slika onoga što se dešavalo na terenu kazali smo Ibiševiću: „Sigurno smo igrali bolje nego što rezultat govori. Primili smo tri gola iz prekida igre, nakon kornera ili slobodnog udarca i tu se vidi da nam nedostaje iskustva. Do 80-te minute Bajer je strepio za rezultat, a onda je naša odbrana u samo par minuta dva puta kapitulirala.“

Salihović namješta, Ibišević daje golove

"Ko će kome ako neće svoj svome". Salihović u zagrljaju, ne Ibiševića, nego svog "crnog" kolege iz Hofenhajma.Foto: AP

I drugi Bosanac Sejad Salihović igrao je dosta dobro. Namjestio gol Ibiševiću, a sam je iz penala poslije faula nad Ibiševićem zatresao mrežu. Siguran si izvodjač penala kazali smo momku iz Šepka kod Zvornika koji je kao izbjegličko dijete odrastao u Berlinu: „Na treningu obavezno treniram udarce sa bijele tačke i to donosi rezultat. Nažalost, danas nismo postigli dobar rezultat, ali vjerujem da ćemo nakon pauze protiv Štutgarta ponovo pobijediti i pokazati da smo dobra ekipa“.Oba Bosanca spakovala su kofere i putuju u Sarajevo, a potom na utakmicu protiv Španaca.

Verder položio „oružje“ u Menšengladbahu

Razočarenje igrom je bilo vidno i na licima navijača
Razočarenje igrom je bilo vidno i na licima navijačaFoto: AP

Domaćin je do 80-te minute vodio čak sa 3:0, a onda su Pikaro i Dijego u posljednjih deset minuta samo smanjili rezultat. Hamburg izbija u prvi plan. Sa Petričem i Olićem, te novopridošlim Jansenom iz Bajerna, potvrdio je da su ambicije vrh tabele. Pobjedili su u Bilefeldu sa 4:2 iako je domaćin poveo sa 2:0. 19-godišnji Neven Subotić, stoper Borusije Dortmund, postigao je opet gol kojim je ekipa slavila pobjedu u Kotbusu i krenula ka samom vrhu.

Crno-žuti sa Vestfalena su neporaženi: dvije pobjede i jedan remi.Šteta što ga Ćiro Blažević ne može pozvati, jer se mladić još dvoumi koji će nacionalni dres obući.

Volfsburg opet kod kuće samo remizirao protiv Ajntrahta. Malo za Magatovu ekipu koja je uložila silne milione u obnovu ekipe. Edin Džeko je igrao u napadu, prvi put nakon povrede.

Danas se Bajern protiv Herte nada prvoj pobjedi pod rukom Klinsmana, dok Štutgart u Hanoveru samo pobjedom potvrditi visoke ambicije.