Bundesliga 16.kolo: Bayern pobijedio Stutgart, Werder preuzeo ccelo pobijedom u Leverkusenu / Lipovac

15. decembar 2003
Bayern München je nanio prvi poraz Stutgartu i srussio ga sa vodecce pozicije na tabeli Bundeslige.
Pred rassprodanim Olimpijaparkom ,bilo je 63 000 gledalaca, Stutgart je imao vise od igre, ali svoje prilike nije iskoristio,posto je Kahn odliccno odbranio udarce Sabitza i Kuranjija. Na drugoj strani, holandjanin Roy Makaay, u 73. minuti je iskoristio jednu gresku protivniccke odbrane i postigao pobjedonosni gol.
Jos jednom se pokazalo da slavni "Bayern" nije u formi,iako drzzi korak na cetvrtmo mjestu tabele.
Menadzer Uli Höeneß nasao je opravdanje za slabu igru,naglasivnsi kako je pobjeda u derbiju najvazznija:

"Mislim da smo igrali disciplinovano,posto je Stutgartu bilo lakse,jer nije stajao pred imperativom pobjede,kao mi.
To je bilo opterecenje za nas,posebno nakon tesske pobjede u Ligi sampiona protiv Anderlechta, kada su nas novinari kritikovali. Sve je doprinijelo da igramo oprezno i samo ccekamo da Roy Makaay postigne gol".
Sada Bayern odlazi u goste Freiburgu i samo bi pobjeda odagnala sumoran utisak ove jeseni. Ipak,ne treba zaboraviti da je aktuelni prvak jos uvijek u krugu kandidata za titulu, te da ce predstojeca pauza Bayernu dobro docci. Drugi derbi 16. kola igran je u Leverkusenu, u Bay-Areni,u koju se moze smijestiti 22 000 gledalaca sa svim komforom,ukljucujuci i grijanje. Ono je zaista trebalo domacim navijaccima,posto je "Werder" Bremen hladnokrvno rijesio derbi u svoju korist.
Utakmica Bayer-Werder imala je epilog u finisu prvog poluvremena,kada je u samo dva minuta Brazilac Eilton postigao vodeci gol, a potom Zenicanin Mladen Krstajic,najbolji igrac utakmice, povisio na 2:0. Bayer je, u nastavku, uspio samo smanjiti rezultat, da bi u poslednjoj minuti Nowotni naccinio prekrsaj za penal,dobio crveni karton,a Madjar Liztess iz penala uokvirio rezzltat: Werder-Bayer Levekusen 3:1.
Sada je Werder preuzeo celo tabele sa 36 bodova,jedan vise od Stutgarta.
Trener "Bayer"Leverkusena Klaus Augentaler nakon prvog poraza kod kucce ove jeseni je rekao:

"Cinjenica je da se u fudbalu broji samo rezultat i on kazze da je Bremen pobijedio sa 3:1. Do 42.minute nisam puno vidio od Werdera i golgetera Eiltona. Tada smo imali loptu, bili u napadu, da bi napadac nass Franca izgubio loptu,ssto je tim iz Bremna hladnokrvno iskoristio".
Thomas Schaaff, koji ijma odlicnog sdaradnika u Bosancu husniji Fazliccu,koji posmatra protivinkke zadovoljno je rekao:

"Zaista se sve moglo vidjeti od fudbala. Imali smo bolje prilike u prvom dijelu,potom smo neke propustili u nastavku, da bi na vrijeme osigurali pobjedu. To nam je dalo sigurnost, posebno nakon ssto je iskljuccen dirigent igre Francuz Miku."

"Borusija"Dortmund je i krizi i pada sve nizze. Veliki brohj povreda i odlazak napadacca Amorosa, imali su za posljedicu i sedmi poraz u tri takmiccenja:Domacci kup,Kup UEFA i prvenstvo.
"Borusija" Mönschengladbach, nekda slavni imenjak, pobijedio je kod kucce crno-zzute sa 2:1, pa sada Sammer naprosto mora posticci pobjedu sutra vecce, u utorak, protiv "Keiserslauterna". Tim Erika Geretza ponovo tone ka dnu i takodjer trazi rehabilitaciju,poslije poraza kod kuce od Schalkea 04.
Poslednjeplasirani FC Kön bio je pred pobjedom u gostima,protiv Hanse Rostock, ali je na kraju utakmica Hansa. Köln zavresena nerijeseno 1:1. Köln je istina zaustavio seriju poraza, i sada doccekuje "Hertu",koja je samo remizirala kod kucce protiv "Minhena 1860". Köln je zainteresovan za napadaxca "Sartida" iz Smedereva i nekada veliku nadu Crvena Zvezde" Pantelica, koji zna tresti mrezze, ali i praviti probleme,zbog ccega je najuren iz Pariza, Sturma-Graz za vrijeme Osima. Enver Maric je nakon odlaska Stevensa, preuzeo vise odgovornosti u timu "Herte" iz Berlina, zajedno sa novim sefom Olafom Thonom i sigurno je da cce tim iz Berlina ici na pobjedu u Kölnu, kako bi koliko toliko opravdao gotovo katostrofalnu jesen u sto se ubraja i podjela bodova protiv "Minhena 1860" na olimpijskom stadionu u Berlinu.