Da li je na pomolu nova kriza u Bayernu?

23. august 2009

U trećem kolu njemačke fudbalske Bundeslige Bayern izgubio u Mainzu sa 2:1! U nedjelju (23.08) igraju Wolfsburg i Hamburger Sport Verein. U slučaju pobjede "vukovi" iz Wolfsburga bi mogli da preuzmu vodstvo na tabeli.

Igrač Mainza Aristide Bance slavi drugi gol protiv Bayerna iz Münchena
Igrač Mainza Aristide Bance slavi drugi gol protiv Bayerna iz MünchenaFoto: AP

Minhenski Bayern pognute glave je napustio Mainz (Mainz - Bayern 2:1), a računao je na sigurne bodove. Prvi gol Mainza ide “na dušu” golmana Rensinga koji je jedan prizemni udarac sa 16 metara rukom sam “ugurao” u mrežu! Mainz je čak poveo sa 2:0 preko tamnoputog Bansea, koji je nadskočio slabo postavljenog dugajliju, Belgijanca, Van Boytena. Banse je prethodno imao još jednu šansu kada je „makazicama“ pogodio prečku Rensingovog gola ! Šta je uradio Bayern u prvih 45 minuta ? Ništa ! Ribery nije bio u postavi jer trener Louis van Gaal navodno smatra da on još uvijek nije spreman. No, izgleda da je na pomolu „konflikt“. Ribery neće da igra na poziciji broja 10, kao cenralni vezi igrač, što nudi holandski trener. Ribery se - kako sam kaže - najbolje snalazi na lijevoj strani gdje ima više prostora. No, u drugom poluvremenu Bayern se “prenuo” nakon što je na mjesto Altintopa ušao mladi Thomas Müller. On je u nekoliko navrata šutirao, ali je golman Mainza i njegov prezimenjak Heinz Müller odlično branio. Centarfor Bayerna Gomez se nije ni vidio, Klose također, pa je van Gaal uveo Olića, koji je unio više živosti u igru anemičnog tima iz Münchena. Ali, ugledni gost osim gola koji je bio autogol Makedonca Noveskog više nije uspio postići. Rumennigge i Uli Hoeneß su crvenih lica napustili stadion. Ponavlja li se scenario zvani "Klinsmann" ? U svakom slučaju Bayern je u tri utakmice osvojio samo dva boda (dvije neriješene), a sada stiže i Wolfsburg sa svojom “mašinom za golove”: Džeko - Grafite te njihov “paker” i ujedno bivši igrač Bayerna Misimović. Dnevna štampa piše kako Luis van Gaal pokušava uvesti automatizam u igri Bayerna (pokretne trokutove na svakom dijelu terena gdje se lopta kreće). No, stižu i prve pritužbe igrača da oni to “slabo kapiraju”.

Leverkusen se vraća, Schalke posustaje

Igrač Leverkusena Tranquillo Barnetta nakon postignutog trećeg gola na utakmici protiv FreiburgaFoto: AP

Bayer iz Leverkusena je sa trenerom veteranom Juppom Heynckesom (63) očitao “lekciju” Freiburgu na njegovom terenu, iako domaćini nisu znali iskoristiti prave šanse. Gosti iz Leverkusena su postigli pet golova! Posebno su raspoloženi bili Švicaraci Barnetta i Dardyok, koji su postiglki po dva gola. Vodeći je djelo Kißlinga. Bayer ima sedam bodova, kao i Schalke 04 koji se “provukao” u gostima kod Hoffenheima i (dan ranije) osvojio jedan bod. Bila je to najslabija igra Schalkea 04, što je potvrdio i trener Magath. Salihović je kao kapiten bio najbolji igrač utakmice (Hoffenheim - Schalke 0:0), dok Ibišević polako ulazi u pucačku formu. Istina, nije pogodio mrežu, ali je imao četiri dobre prilike. Bila je to njegova najbolja utakmica od povratka na teren, rekao je golgeter Hoffenheima.

Bajramović ponovo u formi

Zlatan Bajramović u dresu Eintrachta iz Frankfurta na stadionu u Kölnu
Zlatan Bajramović u dresu Eintrachta iz Frankfurta na stadionu u KölnuFoto: Zdravko Lipovac

FC Köln nije uspio zabilježiti prvu pobjedu na svom stadionu protiv Eintrachta (FC Köln – Eintracht 0:0). Trener Zvonimir Soldo, ipak, može biti zadovoljan. Eintracht u posljednjoj minuti umalo nije odnio sva tri boda, pošto se Meyer spetljao pred samim golom Kolumbijca Mondragona ! Bosanski reprezentativac Zlatan Bajramović je ušao u igru u posljednjih 20-tak minuta i bio je vrlo pokretljiv.

Trener gostiju Skibe se pokazao kao dobar taktičar. Njegova ekipa je u dva gostovanja osvojila četiri boda i nalazi se u gornjem dijelu tabele. FC Köln, pak naredno kolo, putuje u Hamburg, pa potom čeka Schalkea 04., zatim slijedi Bayer, pa Bayern u Münchenu. No, Soldina ekipa se polako uigrava, pa nije isključeno da iznenadi nekoga od favorita. Uslov je da Podolski zaigra bolje. On i povratnik Novaković su na početku utakmice izradili dvije odlične prillike, ali je kapiten Novaković oba puta zakasnio „za koji milimetar“! Prva prilika već u 2. minuti je bila i najbolja na utakmici, kada je Podolski prodro po lijevoj strani i uputio centaršut u visini „druge stative“, ali Novaković sa metar - dva razdaljine ne uspijeva zahvatiti loptu. Da je tada mreža golmana gostiju Nikolova bila načeta, utakmica bi imala drugi tok. Ovako se Eintracht organizovano branio i odbranio.

Zlatan Bajramović i Zdravko Lipovac nakon utakmice u Kölnu
Zlatan Bajramović i Zdravko Lipovac nakon utakmice u KölnuFoto: Zdravko Lipovac

U nedjelju (23.08) igraju Wolfsburg - Hamburg

Derbi utakmica Wolfsburg - Hamburg će odgovriti na pitanje da li je Wolfsburg trenutno najjači tim Bundeslige što vjeruje većina experata ili je trener Hamburga Bruno Labadia uspio „sklopiti“ dobru ekipu i za veće domete.

Borussia Dortmund je oštećena u utakmici protiv Stuttgarta na svom Westfallen stadionu (Borussia - Stuttgart 1:1). Poništen je regularni gol Turčina Šahina, zbog navodnog ofsajda što je - prema navodima njemačkih komentatora - bilo pogrešno.

Autor: Zdravko Lipovac

Odg. urednik: Senad Tanović