Drama u Karlsrueu: Ljekari se borili za život igrača Kelna

Zdravko Lipovac30. august 2008

Kakva drama sinoć na stadionu u Karlsrueu! U prvoj utakmici 3. kola Bundeslige Keln je golovima Novakovića i Rumuna Radua pobijedio domaćina sa 2:0. Ipak, zvijezde večeri su bili ljekari.

Duel Pedra Geromela i Godfrieda Aduobea. Ishod utakmice je na kraju bio potpuno nevažan.Foto: picture-alliance/ dpa

Prava drama odvijala se na stadionu u 25. minuti utakmice. Kapiten FC Kelna Ümit Özat srušio se na polovini igrališta gostiju, a da ga pritom niko nije dirnuo!

Na intervenciju pomoćnika internacionalni sudija Florijan Majer (Florian Meyer) pozvao je ljekare gostujuće ekipe koji su bivšem turskom reprezentativcu posebnim kliještima morali izvući jezik, kako bi besvjesni igrač mogao disati.

Masaža srca pred milionima gledalaca

Pet minuta je trajala prava drama koju su gledali i milioni gledalaca televizijskog kanala Premiere koji je prenosio utakmicu. Ljekari obje ekipe i čitava medicinska ekipa na stadionu, pokušavala je masažom srca oživjeti nepokretno tijelo Özata.

Na stadionu je zavladao tajac: golman Modragon je suznih očiju kleknuo i molio se Bogu za svog kapitena, trener Daum je brisao suze i pratio razvoj situacije. No,već nakon nekoliko minuta u kolima hitne pomoći Özat je došao sebi i mogao je da govori.

Ipak sretan završetak

Kada je dežurni ljekar na stadionu dr. Martin Holcapfel rekao da je nesretni kapiten gostiju došao svijesti, što je saopštio zvanični spiker na stadionu, blizu 30 000 gledalaca je s olakšanjem uzvratilo aplauzom. Navijači kluba iz Kelna su skandirali ime Turčina Özata, a igrači se polako povratili od šoka. Utakmica je nastavljena, ali je rezultat bio u drugom planu.

Ümit Özat je prenoćio u na Intenzivnom odjelu gradske klinike Karlsrue i prema informacijama koje danas prenosi kelnski“Express“ izvan je životne opasnosti.