2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Ibišević opet pogađa

28. septembar 2009

Vedad Ibišević je na najbolji način uhvatio priključak na staru formu. U utakmici protiv Herte postigao je het-trik i doprinio rekordnoj pobjedi svog tima. Hofenhajm je pobijedio 5:1 i gurnuo Hertu u krizu.

Ibišević se na utakmici protiv Herte zahvalio gledaocima na podršci
Ibišević se na utakmici protiv Herte zahvalio gledaocima na podršciFoto: AP

Kada je Vedad Ibišević napuštao teren radi zamjene, gledaoci su ustali na noge i pozdravili ga frenetičnim aplauzom. Bio je to impozantan come-back reprezentativca BiH nakon duge "suše". Posljednji zgoditak postigao je 5. decembra 2008. na utakmici protiv Bajerna. Nakon toga je uslijedila povreda koljena i dugi oporavak.

"U zadnje vrijeme nekako nisam uspijevao da postignem gol, mada nisam igrao loše. Danas su golovi padali sami od sebe.", izjavio je Ibišević nakon utakmice. Njegovi golovi su Hofenhajmu donijeli nove dragocjene bodove i treće mjesto na tabeli.

"Ibišević je cijelo vrijeme pokazivao konstantan napredak.", konstatuje trener Hofenhajma Ralf Rangnik i dodaje šta da ga je stalno hrabrio tvrdeći da jedan rasni strijelac ne može zaboraviti da postiže golove.

Herta pred ambisom

Za Hertu iz Berlina ovaj poraz znači samo učvršćivanje pozicije fenjeraša na tabeli. Trener Lucien Favre je bespomoćno gledao "raspad sistema" na terenu i nakon rekordnih sedam uzastopnih poraza stoji pred otkazom. On je još dugo nakon što je sudija svirao kraj utakmice ostao na klupi i zamišljeno gledao u prazno.

Za razliku od gostiju iz Berlina, Hofenhajm nakon četiri pobjede zaredom sada sanja o tituli koju je osvojio prošle sezone - tituli jesenjeg prvaka. Ibišević je pri tome postigao najbrži gol u ovoj sezoni. Mreža golmana Herte se zatresla nakon svega 44 sekunde. Nakon toga su uslijedila dva gola glavom (4. i 21. minut). Na njemu je napravljen i jedanaesterac u 63. minuti, kojeg je Eduardo pretvorio u gol. Gosti jednostavno tokom cijele utakmice nisu pokazali da su u stanju da preuzmu igru i pruže otpor, što je, na kraju, bio razlog i za slavlje oko 30.000 gledalaca.