Ibrahimović probio "beton" pred golom Grčke

Azer Slanjankić11. juni 2008

Aktualni evropski prvak Grčka je posrnula već u prvoj utkamici. Tim njemačkog trenera Otta Rehhagela je poražen s 2:0 od Švedske.

Zlatan Ibrahimović: prvi gol za reprezentaciju nakon tri neuspješne godineFoto: Reuters

Pobjedu Šveđanima je donio Zlatan Ibrahimović, golom u 67. minuti. Bio je to njegov prvi gol za reprezentaciju posljednje tri godine. Peter Hansson je povisio na 2:0 samo pet minuta kasnije. Više od 30.000 gledalaca na stadionu u Salzburgu je do tih trenutaka gledalo nezanimljivu utakmicu u kojoj su Grci, baš kao i na prošlom evropskom prvesntvu, više vodili računa da ne prime, nego da daju gol.

„Kad se igra samo odbrana, ne može se dobiti nijedna utakmica. Ovo moramo promijeniti.”, rekao je nakon utakmice napadač Grčke, inače igrač Frankfurta, Joanis Amanatidis.

Zlatan Ibrahimović je izjavio: “Bila je ovo teška utakmica, ali smo odigrali inteligentno. Nije bilo lako napadačima jer su se Grci dobro branili.”

Petter Hansson Tor gegen Griechenland Europameisterschaft EM 2008
Petter Hansson postiže gol između trojice igrača GrčkeFoto: AP

Ako se nisu radovali gledaoci, radovali su se statističari. Švedska je pobijedila Grčku prvi put nakon 88 godina. Golman Grčke Antonios Nikopolidis je nakon punih 425 minuta primio prvi gol na evropskom prvenstvu. Aktualni evropski prvak je, uprkos toga što je u kvalifikacijama skupio rekordnih 31 bod, pokazao odsustvo igre u napadu i bunker pred golom mu se na kraju osvetio.