2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Košarka: Köln 99 – pred stečajem

Zdravko Lipovac 23. januar 2008

Uprava kluba saopštila da u nedostatku sponzora ne može obezbjediti dodatne milione za dalja takmičenja i plate uposlenih.Stoga je ovaj košarkaški klub morao prijaviti stečaj

Neizvjesni dalji nastupi košarkaša iz KölnaFoto: AP

Košarkaši Kelna 99, pobjednici Kupa Njemačke izborili su plasman među 32 ekipe ULEB-Kupa pošto su sinoć pobijedili portugalski Ovar sa 97:90.

Ipak, ovaj klub koji je u osam godina osvojio pet titula: četiri puta Kup i 2006. čak titulu prvaka Njemačke, obznanio je stečajni postupak i neizvjesno je hoće li igrati u Evropi i okončati takmičenje u nacionalnom prvenstvu!

Kako piše list „Bild“, Keln 99 je uoči ove sezone ostao bez glavnog sponzora - energetski koncern RheinEnergy pa je vlasnik kluba Herbert Zimmer izjavio kako ne može obezbijediti dodatne milione za funkcinisanje kluba. Time je 23 službenika među kojima i trenerski duo Saša Obradović-Draško Prodanović pred gubitkom radnog mjesta, o čemu će naknadno odlučiti stečajni upravitelj.

Nada u pomoć grada

Posljednja nada je da košarku u Kelnu spasi sam grad u kojem su fudbalski klub i drugoligaš FC Köln i hokejaški prvoligaš Koelner Heie izborili status prvilegovanih sportskih kolektiva.

Keln 99 je posljednjih godina bio jedan od najuspješnijih klubova Bundeslige i njegovom usponu doprinijeli su pored Obradovića i Prodanovića i nekadašnji as sarajevske Bosne Svetislav Pešić, s kojim je tadašnji Rhein Energy Köln već u drugoj godini po ulasku u prvoligaško društvo (2001/2002) osvojio vice-šampionsku titulu. Trenutno je Köln 99 u sredini tabele, na 8.mjestu među 18 klubova Bundeslige.