"Mi nismo Bogovi. Da, i mi griješimo."

19. juni 2010

Prije četiri godine je nogometni magazin „11 prijatelja“ izdao ediciju DVD-a sa dokumentarnim filmovima o nogometu. Edicija je oduševila ljubitelje ovog sporta. U jednom od tih filmova tematizira se posao sudija.

Sudije rade pod velikim pritiskomFoto: picture-alliance/ dpa

„Mi nismo Bogovi, pravimo greške. Da. Pravimo greške. Žao mi je.“ Nogometni sudija Massimo Busacca izvinjava se na ovaj način grčkim igračima na kraju utakmice. On je previdio ofsajd poziciju jednog švedskog igrača koji je dao gol. Na svu sreću su Šveđani pobijedili sa 2:0 jer bi u protivnom, gol postignut iz ofsajd pozicije bio presudan. Ova situacija međutim ukazuje pod kakvim pritiskom se sudije nalaze. Belgijski režiseri Yves Hinant i Jean Libon su tokom Evropskog nogometnog prvenstva bili uvijek prisutni: prije utakmice u kabini kada su se sudije zagrijavale ili se krstile, na terenu kada su se putem head seta sporazumjevale, a posebno poslije, kada su predstavnici UEFA-e vršili analizu.

Sporne odluke

Fan greift Schiedsrichter Fandel an beim EM-Qualifikationsspiel
Nisu rijetki ni napadi sudija na fanoveFoto: AP

Spornih odluka zapravo uvijek ima: naprimjer kada je Manuel Mejuto sudio u utakmici između Austrije i Njemačke i selektorima Josefu Hickersbergeru i Joachimu Loewu dao crvene kartone zato što su se posvađali. „Mejuto je mogao prići bliže jer je odluku donio sa prevelike udaljenosti. Možda bi se njih dvojica u međuvremenu i rukovala. Mejuto je mogao reći: u redu, u narednih deset minuta vas ne želim vidjeti ali želim s vama razgovarati u poluvremenu.“

U filmu se također jasno vidi da pogrešne odluke sa sobom mogu donijeti i teške posljedice: Kada je engleski sudija Howard Webb u utakmici između Austrije i Poljske u 94. minuti presudio jedanaesterac, iz Poljske je počeo dobijati prijetnje smrću. Na internetu su objavljivane foto montaže koje Howarda Webba pokazuju zajedno sa Adolfom Hitlerom.

Film jasno pokazuje koliko truda se mora uložiti da bi se postao dobrim sudijom, ali isto tako pokazuje i kolika je sudijska radost kada tokom utakmice ne naprave grešku.

Autor: Bernd Sabolla/Belma Fazlagić