Michael Phelps ponovo piše olimpijsku istoriju

1. august 2012

Osvojivši zlato u štafeti 4x200 m slobodno i srebro na 200 metara leptir, američki plivač Michael Phelps je stigao do brojke od 19 olimpijskih medalja čime je postao najuspješniji olimpijac svih vremena.

Michael Phelps nije samo rekorder po broju olipijskih pobjeda nego je i olimpijac sa najvećim brojem osvojenih medalja. Phelps je oborio dosadašnji rekord bivše ruske gimnastičarke Larise Latinjine koja je osvojila 18 medalja.

Osvojena zlatna medalja u štafeti 4x200 je Phelpsu treća na Olimpijskim igrama u Londonu, ali i prva zlatna. Phelpsu ipak nije uspjelo da u samoj završnici na "svojih" 200 metara leptir osvoji prvo mjesto, što je prvi put od 2004. godine da u olimpijskom finalu iz bazena izađe kao gubitnik. Nakon što je osvojio četvrto mjesto, Phelps je rekao da je „veoma frustrirajuće početi jedno ovakvo takmičenje sa takvim rezultatom“.

Dan kasnije Phelps je u štafeti 4x100 u slobodnom stilu osvojio „samo“ srebro. Neki su nakon ovog rezultata pomislili da je njegova dugogidišnja dominacija prošla. Već prije početka Olimpijskih igara je postojala sumnja u njegov uspjeh. Čak se govorilo da je „Phelps duhom jak, ali tjelesno slabiji nego ranije“.

Michael Phelps na kontu sada ima 15 zlatnih, te po dvije srebrne i bronzane medaljeFoto: Reuters

Kao Feniks iz pepela

Pehlps ipak nije pokleknuo. Pred početak Olimpijskih igara je marljivo trenirao. Međutim, to nije bilo slučajno. Ovaj multimilioner je nakon Svjetskog prvenstva u Rimu 2009. godine, gdje je bio peterostruki pobjednik, rekao da mu ponekad nedostaje motivacija. Umjesto da više trenira, Phelps je vrijeme provodio igrajući poker ili golf. Izgledalo je kao da želi nadoknaditi ono što je propustio u mladosti.

U januaru 2009. godine se u javnosti pojavila fotografija na kojoj se vidi kako drži staklenu lulu koja se koristi za pušenje marihuane. Nakon toga je izgubio velikog sponzora - Kellogg's-a proizvođača zobenih pahuljica. Američki plivački savez ga je suspendirao na tri mjeseca. Vrhunac je bio 2010. godine kada je propustio nacionalno prvenstvo.

Impozantan je, međutim, bio njegov povratak. Sedam medalja u Šangaju, među kojima su i četiri zlatne. No, najznačajniji uspjesi su bili na igrama u Londonu. Sa prvim “londonskim zlatom” i novim rekordom, Phelps može nastaviti uživati na svoj način.

Michael Phelps je na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine učestvovao sa samo 15 godina i bio je najmlađi muški plivač u američkom timu u posljednjih 68 godina.Foto: AP

Predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Jacques Rogge je čestitao Michaelu Phelpsu za Olimpijski rekord. “Učešće na Olimpijskim igrama je uspjeh svakog sportiste. Osvajanje medalje znači članstvo u jednoj od najelitnijih grupa. Međutim, Michael Phelps je osvajanjem 19 medalje ispisao olimpijsku istoriju i zbog toga se klanjam njegovim fantastičnim rezultatima”, rekao je Rogge.

Autor: Mehmed Smajić (SID,AP,DPA)

Odgovorni urednik: Svetozar Savić