Morgenstern siegt in Oberstdorf

30. decembar 2010

Austrijanac Thomas Morgenstern je pobijedio u prvom natjecanju 59. novogodišnje turneje "Četiri skakaonice" u njemačkom Oberstdorfu. Treće mjesto je također pripalo Austriji, a drugo je osvojio Finac.

Morgenstern nakon finalnog skoka
Morgenstern nakon finalnog skokaFoto: dapd

Da će Thomas Morgenstern značajno obilježiti ovo 59. izdanje novogodišnje turneje "Četiri skakaonice" u Oberstdorfu, o tome uopće nije bilo dvojbe. Bio je dominantan, ali ujedno i opušten pri svim svojim natjecanjima ove zime. "Senzacionalno! Ovaj 'feeling' sam i htio imati na turneji", uzbuđeno je kazao 24-godišnji Austrijanac nakon proglašenja pobjednika. Punih 16 bodova je na kraju bila razlika između Morgensterna i drugoplasiranog Finca Mattija Hautamäkija, a 25 bodova je bio ispred svoga zemljaka Manuela Fettnera, koji je osvojio treće mjesto. Morgenstern je osigurao prvo mjesto skokovima od 131,5 i 138 metara i time postavio visoke standarde drugim skakačima.

Mogenstern s pobjedničkim peharom

Inače je već ispočetka izgledalo kako će Austrijanci biti najveći pobjednici ove turneje. Ali su u finalnim skokovima među najboljih 30 skakača samo Morgenstern i Fettner od Austrijanaca zablistali.

Martin Schmitt razočaran

Za dobre rezultate su se izborili i njemački skakači. Osmorica skakača su pod paskom trenera Wernera Schustera uspjeli doći do finala, iako su prethodno, zbog loših rezultata, pogrdno nazivani "kokošima". Severin Freund je na jučerašnjem natjecanju tako uspio osvojiti šesto mjesto. "Sanjao sam o top deset, i to se sada ostvarilo", komentirao je ovaj Bavarac svoj uspjeh. Uz poglede 20.000 gledatelja u Oberstdorfu je na osmom mjestu završio Michael Neumayer, dok je njegov kolega Richard Freitag bio 13. Ali je bilo i razočarenja u njemačkom timu, i to kad je u pitanju nekada veoma uspješni skakač Martin Schmitt. On je na natjecanju u Oberstdorfu uspio osvojiti tek 18. mjesto, izravno ispred Michaela Uhrmanna.

Martin Schmitt
Martin Schmitt nezadovoljan 18. mjestomFoto: AP

Kome puše vjetar u leđa, dobije manje bodova

Kritike su ove godine u Oberstdorfu upućene na račun bodovanja. Svjetski skijaški savez FIS je htio osigurati više pravednosti pri bodovanju, time što je uzimao u obzir brojne podatke o vremenskim uvjetima i koristio pri tome komplicirani računalni program. Ono što je na kraju proizišlo iz svega toga je jedino velika i zbunjujuća igra računanja. Gledateljima na skakaonici i pred malim ekranima tako nije bilo jasno zašto netko za jedan skok od 110 metara dobiva više bodova neko netko drugi, koji je skočio 115 metara, a pri tome vremenski uvjeti bili takvi da je puhao uzlazni vjetar. Ovdje će FIS morati nešto učiniti i pojednostaviti trenutačni način računanja bodova kako bi ovaj sport i dalje ostao transparentan i atraktivan za publiku.

Sven Hannawald
Možda Morgensternu pođe za rukom ono što je 2002. HannawalduFoto: AP

Turneja "Četiri skakaonice" se nastavlja 31. prosinca kvalifikacijama za novogodišnje skokove u Garmisch-Partenkirchenu, prije nego što se skakanje nastavi 3. siječnja u Innsbrucku te 6. siječnja u Bischofshofenu. Na kraju bi, ako nastavi ovako, Austrijanac mogao čak naslijediti Nijemca Svena Hannawalda, koji je 2002. kao jedini dosad osvojio sva natjecanja ove turneje.

Autor: Tobias Oelmaier / Marina Martinović
Odgovorni urednik: Mehmed Smajić