Neka pati koga smeta - Njemačka je prvak svijeta!

Marina Martinović14. juli 2014

Po četvrti put je Njemačka postala svjetski prvak u nogometu. Na SP-u u Brazilu je njemačka reprezentacija pobijedila Argentinu rezultatom 1:0. Pobjednički gol je pao u produžecima.

Nevjerojatno! Mario Götze je njemački nogometni heroj. Nogometaš, koji je kao zamjena za Miroslava Klosea ušao u igru ostvario je ove noći snove brojnih njemačkih nogometnih navijača. U 113. minuti je Götze zabio gol u protivnički gol Argentinaca i time Njemačkoj osigurao četvrti naslov svjetskog prvaka u nogometu. Nakon 1954., 1974. i 1990., Nijemci su ponovno postali svjetski prvaci.

Mario Götze
Mario GötzeFoto: Reuters

Iako je Njemačka nakon povijesne pobjede protiv Brazila 7:1 u finale ušla kao glavni favorit, Argentinci su im poprilično otežali utakmicu. U prvom dijelu su dominirali upravo Argentinci. Međutim, kratko prije kraja prvog poluvremena su se Nijemci "probudili" i pokazali da su "svjetska klasa" kad je u pitanju nogomet.

Götze usrećio jednu nogometnu naciju

No, unatoč tom "buđenju" ni drugo poluvrijeme nije bilo nimalo laka igra - kako za Nijemce, tako i za Argentince. Najbolji nogometaš svijeta, Lionel Messi, se pobrinuo za dovoljno šokova ispred njemačkog gola. Ali i ovaj put je njemački golman, Manuel Neuer, pokazao da dobro zna svoj posao. To je, uostalom, pokazao i argentinski golman. Otkucala je 90. minuta, a nijedan gol nije zabilježen, tako da se moralo igrati u produžecima. A zatim je pao i taj toliko željeni gol. Strijelac: Mario Götze. Taj mladi nogometaš je usrećio čitavu jednu nogometnu naciju i Njemačkoj donio četvrtu zvjezdicu svjetskog nogometnog prvaka.

Mnogima se ova utakmica činila kao déjà-vu iz 1990. godine, samo što ovaj put Argentinci nisu javno plakali kao Diego Maradona tada. Bio je ovo treći put u povijesti Svjetskog nogometnog prvenstva da se u finalu susreću Njemačka i Argentina. Međutim, i ovaj put su Nijemci uspjeli odnijeti pobjedu.

Higuain, Hummels i Neuer
Neuer (zeleni dres) je odlučno branio golFoto: Reuters

Messi najbolji nogometaš, Neuer najbolji golman

Malu pobjedu su Argentinci na ovom SP-u u Brazilu ipak uspjeli odnijeti, a to je proglašenje njihovog kapetana, Lionela Messija, za najboljeg nogometaša na Svjetskom prvenstvu, koji je tužno primio Zlatnu loptu. Manuel Neuer je proglašen najboljim golmanom SP-a 2014. u Brazilu. Neuer je nakon utakmice izjavio da je bila primjetna velika sloga njemačkih nogometaša, tako da je "svatko htio postići taj cilj": postati svjetski prvak. Od tog cilja nisu odustali ni nakon što je Christoph Kremer morao napustiti teren zbog sumnje u blagi potres mozga. No, ta sumnja se kasnije pokazala kao neopravdana. Nijemci su ostali ustrajni i nakon što je prolivena krv na terenu. Nakon udarca u lice Bastiana Schweinsteigera, počela mu je krv teći niz obraze. No, Schweinsteiger je stisnuo zube i nastavio igrati.

Neuer i Messi
Najbolji golman i najbolji nogometaš SP-a 2014.Foto: Getty Images

Kapetan njemačkog "Elf-a", Philipp Lahm, je kazao: "Nevjerojatno. Bio je to jedan veliki san, jednom držati taj pokal u rukama." A Neuer, kojega je kancelarka Angela Merkel čak zagrlila, je dodao da je "cijela Njemačka postala svjetski prvak".