Nestanak struje omeo prvu utakmicu fudbalskog prvenstva

Azer Slanjankic9. august 2004

Njemačka fudbalska liga još nije doživjela ovakav početak sezone. Umjesto izvrsne utakmice sezona je počela velikom nezgodom. Tri minuta prije početka prve utakmice izmedju šampiona Werdera iz Bremena i Schalkea 04, na stadionu Weser je nestalo struje.

Brazilac Ailton prvi put u dresu novog tima. Za poraz Schalkea 04 okrivio elektrodistribuciju.Foto: AP

Nakon velikog praska, nestalo je slike na velikom displeju stadiona, prekinut je i tv prijenos. 45 minuta kasnije ugasila su se svjetla i na jednom stubu reflektora. Stigla je vijest kako je jedan vozač bagera na obližnjem gradilištu teškom mašinom presjekao glavni strujni dovod. Vozač je nepravedno optužen jer je dan poslije stiglo i zvanično saopštenje glavnog snabdjevača strujom u Bremenu - prekid napajanja izazvao je jedan kratak spoj u mreži.

Utakmica je tako počela sa preko sat vremena zakašnjenja. Wilfried Staub, funkcioner njemačke fudbalske lige, objašnjava kako je malo nedostajalo da utakmica ne bude ni odigrana.

"Kašnjenje je iznosilo 65 minuta. Nedostajalo je malo do 67 minuta zakašnjenja kada bih ja najvjerovatnije otkazao utakmicu, ili bi policija iz sigurnosnih razloga preuzela tu odgovonost od mene i sama donijela takvu odluku."

Fudbala je ipak bilo, mada ne onakvog kakvog su gledoci bili željni. U slaboj utakmici je Werder sretno pobijedio golom Paragvajca Valdeza, sedam minuta prije kraja. Brazilski internacionalac Ailton, dojučerašnja zvijezda Bremena, danas u Schalkeu, ovako je prokomentarisao utakmicu.

"Sat vremena zakašnjenja - to je za svakog igrača vrlo neugodno."

Ailton, koji je prošle godine s Bremenom osvojio titulu prvaka Njemačke, pobjednika kupa i najboljeg strijelca lige, ovako je poraz svog novog kluba svalio na ledja elektrodistribucije.

Gledaoci u Hamburgu su gledali takodje prosječnu utakmicu u kojoj su njihovi ljubimci iz HSV-a izgubili od Bayerna iz Minhena 0:2. Golove su postigli Michael Ballack i Sebastian Deisler.

Težak udarac doživjela je Borrusia Dortmund. Klub koji je devedesetih godina zajedno sa Bayernom odlučivao o pobjedniku njemačkog prvenstva, sada grca u dugovima, a prvu utakmicu je izgubio na domaćem terenu. Wolfsburg je bio bolji i pobijedio sa 2:1. 71.000 prisutnih gledalaca ispratila je zvižducima svoj žuto-crni tim.

Jedan od timova koji ove godine planira da se umiješa u borbu za vrh je i Bayer Leverkusen. Bayer je golom Brazilca Franca u produžetku regularnog dijela utakmice došao do pobjede od 2:1 protiv Hannovera 96. Trener Bayera Klaus Augenthaler priznao je da je njegov tim imao dosta sreće.

"Ipak, neću se izvinjavati zato što smo pobijedili. Sigurno je za našeg protivnika gorko to što je gol kasirao u zadnjem trenutku, skoro uz zvižduk sudije za kraj utakmice. Deset minuta prije kraja sam rekao da ću biti sretan ako izvučemo neriješeno."

Herha Berlin i Bochum su igrali neriješeno 2:2. Hertha je pri tome jedno vrijeme vodila sa čak 2:0. Bez golova je završena utakmica izmedju Freiburga i Hanse Rostock. U prvom kolu su se dobro držale novajlije u ligi. Nürnberg je pobijedio u gostima Kaiserslauterna 3:1 i tako čak zauzeo prvo mjesto na tabeli, zbog broja postignutih golova. Arminia Bielefeld je igrala neriješeno sa Borrusiom Mönchengladbach. FSV Mainz je jedini izgubio i to od Stutgarta 2:4. Ipak, postizanje dva gola pritiv najbolje odbrane protekle sezone,sigurno je uspjeh za ekipu Mainza.