Nijemci "rasturili" Engleze

27. juni 2010

Njemačka reprtezentacija je u osmini finala Svjetskog prvenstva u nogometu, neočekivano uvjerljivo s 4:1 savladala je vječitog rivala - momčad Engleske. To je najteži poraz Engleza u povijesti svjetskih prvenstava.

Thomas Müller
Thomas Müller je jedan od najzaslužnijih za pobijedu NijemacaFoto: AP

Kako bi ova utakmica završila da linijski sudac u prvom poluvremenu nije napravio nevjerojatnu grešku – i nije previdio gol Franka Lamparda. Njemačka je u tom trenutku vodila 2:1, a Englezi su vršili veliki pritisak pred golom „elfa“. Bila je to najbolja faza u igri Engleza, koja na koncu nije bila nagrađena očitim zgoditkom.

Lukas Podolski
Lukas Podolski u akcijiFoto: AP

U Njemačkoj su mnogi u tom trenutku pomislili na Wembley 1966. i finle SP-a, u kojem je Engleska u produžecima povela s 3:2 (i kasnije osvojila titulu) preko Geoffa Hursta, iako se lopta nakon njegovog udarca od prečke najvjerojatnije nije odbila u gol, već ispred linije.

Flash-Galerie Fußball WM 2010 Südafrika Achtelfinale Deutschland vs England

45 godina kasnije današnji, mladi „elf“ poveo je već u prvih 20-tak minuta preko Klosea. Nijemci su odlično kombinirali, i u nekoliko navrata potpuno izigrali obranu Engleza. Iz jedne takve smišljene akcije na 2:0 povisio je Podolski.

Što bi bilo da je bilo...?

I odjednom Nijemci ispuštaju igru iz svojih ruku – odjednom Englezi diktiraju tempo. Nakon Gerrardovog ubačaja najviši u kaznenom prostoru je Upson – njemačka obrana gotovo bez ikakve reakcije promatra kako Englezi smanjuju na 2:1.

Wayne Rooney
Wayne Rooney još nije postigao gol na nekom svjetskom prvenstvuFoto: AP

I onda se dogodila jedna od ključnih scena utakmice, scena o kojoj će (po uzoru na Wembley) možda biti govora i za 40-50 godina. Gerardov udarac za nesuđenih 2:2.

Englezi pritišću, Nijemci daju golove

U drugom poluvremenu Englezi od prve minute ne daju Nijemcima „disati“. Gotovo četvrt sata Nijemci se ne uspijevaju maknuti iz svog dijela terena. No, engleski pritisak nije urodio plodom, iako njemačka obrana u nekoliko navrata ne ostavlja najbolji dojam. Nakon jednog savršeno odigranog kontranapada Schweinsteiger dodaje loptu Mülleru u pravom trenutku i mladi 20-godišnji napadač Bayerna povisuje na 3:1.

Lopta u njemačkom golu
Nepriznat gol EnglezaFoto: picture alliance/dpa

Samo četiri minute kasnije nova kontra „elfa“. Ovaj put loptu na lijevoj strani „vuče“ Oezil i u idealnom trenutku na desnoj strani poslužuje Müllera. 4:1 za Njemačku!

Bez obzira na povremene nesigurnosti u njemačkom obrambenom redu, „elf“ je više nego zasluženo izborio nastup u četvrtfinalu SP-a. Protivnik će biti Argentina koja je u osmini finala pobijedila Meksiko sa 3:1.

Autor: Srećko Matić

Odg. ur.: Z. Arbutina