Njemačka pobjeda bez sjaja

1. juni 2012

Pobjedom od 2:0 nad Izraelom reprezentacija Njemačke je apsolvirala posljednju probu pred početak Evropskog prvenstva. Mada se pobjedi "ne gleda u zube", jasno je da su "panceri" igrali ispod svojih mogućnosti.

Bila je to utakmica "na jedan gol" - Izrael je skoro svih 90 minuta stajao u odbrani. Ipak, Njemačka je ostvarila pobjedu od 2:0 i nakon katastrofalnog poraza protiv Švajcarske (3:5) i ranije protiv Francuske (1:2), na turnir u Ukrajinu i Poljsku putuje s donekle popravljenim samopouzdanjem.

Gomez je tek u 40. minuti iskoristio jednu od prilika
Gomez je tek u 40. minuti iskoristio jednu od prilikaFoto: Reuters

"Bio je to dobar završetak priprema", izjavio je Andre Schürle, strijelac drugog pogotka za Njemačku u utakmici protiv Izraela. I selektor Joachim Löw vjeruje da može biti zadovoljan pruženom igrom svojih izabranika, mada smatra da ima mjesta i za kritike: "Jasno da još ne igramo "kao po koncu". Još ćemo poboljšati formu i moramo konsekventnije koristiti naše prilike za gol."

Lahm na lijevoj strani

Löw je ovu utamicu iskoristio i za niz eksperimenata uoči prve utakmice na EP koju Njemačka igra protiv Portugala 9. juna. Umjesto Bastiana Schweinsteigera, koji se oporavlja od povrede, igrao je njegov timski kolega iz Bajerna Tony Kroos.

Još se ne zna da li će Lahm igrati po lijevoj ili po desnoj strani
Još se ne zna da li će Lahm igrati po lijevoj ili po desnoj straniFoto: AP

Bilo je promjena i u odbrani. Tako je kapiten Philipp Lahm igrao po lijevoj strani iako u svom matičnom klubu (Bajern) igra desnog bočnog. Desno je stajao Jerome Boateng, koji je sinoć u utakmici protiv Izraela imao i prvu šansu. U jednoj akciji, koja je za defanzivca prilično neobična, našao se u prilici za udarac i pogodio je stativu. Njemački navijači su razlog za slavlje imali tek u 40. minuti, kada je Mario Gomez nakon niza prilika pogodio za 1:0.

Zvužduci publike

Nekolicina navijača Njemačke je tokom utakmice izgubilo strpljenje i uputilo zvižduke svojim ljubimcima. Izrael se naime cijelo vrijeme koncentrisao na odbranu, a Njemačka je u dosta akcija bezuspješno "obilazila" oko linija odbrane protivnika tražeći priliku. Njemačka je cijelo vrijeme držala meč pod kontrolom, ali dosta hvaljena ofanziva "pancera" bila je prilično bez ideja kako da probije odbranu protivnika. Tek u 82. minuti je Andre Schürle pogodio za 2:0 i to snažnim šutom sa distance.

Löw je u svakomn slučaju dao priliku i brojnim igračima sa klupe, kako bi isprobao razne kombinacije: "Na jednom turniru kao što je ovaj pred nama, nema prve jedanaestorice. Svi moraju biti spremni da zaigraju."

Vezni red Njemačke (na slici Özil i Kedira) nije baš blistao
Vezni red Njemačke (na slici Özil i Kedira) nije baš blistaoFoto: Reuters

Pažnja već usmjerena na Portugal

Njemačka tako na EP putuje sa samo dvije odigrane pripremne utakmice. U narednim danima ostalo je dosta posla za selektora jer su igrači djelovali umorno na terenu. Nakon izvrsno odigranih kvalifikacija u kojima je Njemačka pobijedila sve protivnike, očito je da reprezentacija još nije dostigla maksimalnu moguću formu.

"Bitno je da smo pobijedili", kaže kapiten Lahm i dodaje: "U prošlosti smo uvijek uspijevali da upravo na početku velikih turnira budemo u top-formi."

Autori: Olivia Fritz / Azer Slanjankić