3. Idi na ostale ponude DW-a

Njemacki skijassi,sanjkassi i bobisti uspjesni na"bijerlim stazama".

26. januar 2004
Sezona je zimskih sportova,gdje njemacki takmiccari imaju zapazzenu ulogu. Najvise pazne privlaccio je ovog vikenda, slalom muskaraca u austijskom mondenskom zimskom centru Kizbühel.
Nakon ssto je prethodno najatraktivniju disciplinu spust,pred 26 000 gledalaca dobio austijski skijas Stefan Eberharter, domacini su opustenije occekivali trku najboljih skijaskih tehnicara.
Pobijedio je Finac Kalle Palander,trenutno jedan od najboljih slalomassa,ispred Kanadjanina Thomasa Grandija,dok je trece mjesto zauzeo austijanac Reiner Schönfelder. Hrvat Ivica Kostelic, lani najbolji u slalomu za Svjetski kup, polako dolazi u formu,nakon operacije koljena. Slalom u Kizbühelu zavrsio je na 10.mjestu. Njemacka nada 19-godisnji gimnzijalac Feliks Neureuter je momak o kojem se pricca. Bio je 12,ssto je za njega uspjeh,jer je imao visok starti broj 46.U drugoj voznji sin Cristijana Neuretera,nekadasnjeg slalom asa Njemaccke i Rosi Mitermajer, bivsse olimpijske pobjednice pokazao je da je naslijedio "sijaski gen" slavnih roditelja, posto je bio najbrzzi.
Nakon trke reporteru ARD na pitanje da li je opterecen slavom roditelja Feliks Neureuter rekao je sledece:

"Ovo je bilo dobro.U drugoj voznji sam slabije pocceo,ali sam u dronjem dijelu staze uhvatio ritam. Biti najbrzzi u Kizbilu, makar u jednoj voznji, za meine je nesto o cemu sam dojuce samo sanjao".

Skijasice su vozile slalom na Pohorju, iznad Maribora. Pobijedila je,prema ocekivanju Svedjanka Anja Person ispred Austrijanke Schild. Njemacka skijasica Monika Bergman, bila je cetvrta, dok je iskusnija Martina Ertl, nakon odlicne prve voznje, u drugoj izletila sa staze. Bergmanova je kratko izjavila:

"Jasno je da zzelim visse. Nakon povrede, ne uspjevam ono sa treninga,prenijeti na stazu u zvanicnoj trci. Ali, moram dalje marljivo trenirati i bicce jos prilike za pobjednicko postojle"-izjavila je Bergmanova u Mariboru.

Slovenke nisu imale takmiccarku medju prvih 10,ssto je veliko razocarenje, ako se ima u vidu nekadasnji kvalitet sklovenackog zenskog skijanja.
Bob cetverosjed Njemaccke,ciji je pilot bio Andre Lange iz Unterrhahinga kod Minhena, bio je najbrzzi na stazi u St,Moritzu. Lange je iza sebe ostavio bob-cetvorosjed SAD, sa Tod Hejsom za 20 stotinki. Nakon odlucujuce trke je rekao:

Volim voziti na stazi u St.Moritzu.Staza je prirodna, odliccno pripremlhjena, publika te inspirisse, jer St.moritz je kolijevka boba.Zato se radujem,zlatnoj medalji".

Na stazi Igls u Insbruku, vozena je trka sanjkasa za Svjetski ku,gdje je njemacki dvoisjed Leitner/ Rech osvojio prvo mesto. U zenskoj konkurenciji Silke Otto nije imala doraslog protivnika. Djevojka iz nekadasnje jake DDR-reprezentacije vec dugo vlada sanjkaskim stazama. No,sve komplimente zasluzzuje veteran Georg Hakl, koji je sa 37 godina mponovo pobijedio u trci Svjetskog kupa u insbrucku,ssto mu je 33.pobjeda u karijeri. Po tome je ovaj pograniccni policajac iz Bertesghadena nadmassio rekord Austrijanca Markusa Procka.