Olimpijsko finale starih rivala

11. august 2012

Kao i prije četiri godine u Pekingu, američki košarkaši će se za zlato u finalu Olimpijskih igara u Londonu boriti sa Španijom. Ekipa SAD je u polufinalu deklasirala Argentinu. Španci su bili bolji od Rusa.

U finalu OI igraće ekipe SAD i ŠpanijeFoto: Reuters

Kakvo finale! SAD će kao glavni favorit u finalnoj utakmici olimpijskog turnira igrati protiv evropskog prvaka Španije. Amerikanci su u polufinalnoj utakmici protiv Argentine bili vidno bolja ekipa (109:83). Španija je savladala Rusiju rezultatom 67:59. Tako će u finalnoj utakmici u nedjelju (12.8.) u 16 sati, u areni u North Greenwichu doći do novog susreta starih rivala iz Pekinga. Prije četiri godine su američke zvijezde iz NBA lige u prvoklasnoj utakmici trijumfirale nad Špancima rezultatom 118:107.

Sport Basketball EM 2011 Spanien gegen Türkei
Španci se raduju plasmanu u finaleFoto: picture-alliance/dpa

Uvjerljivo protiv Argentine

Amerikanci su ovaj put u poufinalu uvjerljivo savladali Argentince. Najbolji strijelac bio je Kevin Durant sa 19 postignutih koševa. Kod Argentinaca koji su prije osam godina u Atini Amerikancima u polufinalnoj utakmici OI zadali jedan od najtežih poraza, najbolji strijelac je bio Manu Ginobili sa 18 postignutih koševa.

Multimilioneri iz najbolje košaraške lige svijeta ni u jednom trenutku nisu bili u ozbiljnoj opasnosti. U drugom poluvremenu je koš razlika iznosila 17 poena čime je praktično pobjednik OI iz Atine 2004. bio savladan.

Basketball USA LeBron James
Amerikanci su bez poteškoća u polufinalnom meču savladali ArgentinceFoto: Getty Images

Španci ponosni na plasman

Španija se drugi put zaredom uspjela plasirati u finale OI zahvaljujući dobroj formi koju su reprezentativacci pokazali u drugom poluvremenu. U prvom dijelu utakmice Špancima nije mnogo toga polazilo za rukom. Od 29 pokušaja, lopta je samo šest puta pogodila koš. Nakon 20 minuta Rusi su vodili sa 11 poena koš razlike. „Prvo pouvrijeme je bilo najbolje koje smo do sada igrali“, izjavio je ruski treer David Blatt.

No, nakon što su dvije ekipe promijenile strane, Španija je uhvatila zamah i za vrlo kratko vrijeme uspjela izjednačiti. Nešto kasnije, favorite je u vodstvo doveo Point Guard. „Tako sam ponosan da smo sada ponovo u finalu. Morali smo prevazići mnogo udaraca ali smo se uspjeli probiti,“ izjavio je Paul Gasol.

Ova španska zvijezda NBA lige je pred očima kraljice Sofije postigla najveći broj koševa za svoju ekipu. Kod Rusa je to bio Saša Kaun sa 14 koševa.

Autori: Belma Fazlagić-Šestić/dpa, sid