Pobjeda Hoffenheima, poraz Wolfsburga

13. septembar 2009

U subotu,12.09., odigrano je peto kolo njemačke Bundeslige. Bayern iz Münchena je visokim rezultatom od 5:1 u Dortmundu pobjedio Borussiju. Na tabeli se na prvom mjestu nalazi Hamburg koji je savladao Stuttgarta sa 3:1

Igrači Hoffenheima Vedad Ibišević, Carlos Eduardo i Chinedu Obasi
Igrači Hoffenheima Vedad Ibišević, Carlos Eduardo i Chinedu ObasiFoto: AP

Hoffenheim je konačno na svom stadionu igrao kao tokom prvog dijela protekle sezone kada je osvojio titulu jesenjeg prvaka. Hoffenheim je uvjerljivo pobjedio Bochum sa 3:0 i tako trenutno na tabeli dospio na peto mjesto Bundeslige. Nakon utakmice trener Hoffenheima Ralf Rangnick je izjavio: „To je s naše strane zaista bila dobra igra koju smo držali u našim rukama gotovo svih 90 minuta. Igrači su pružili potpuni angažman, bez obzira na to što su neki od njih igrali za svoje reprezentacije prije nekoliko dana. Moramo naredne nedjelje u Gladbachu pružiti sličan angažman“, izjavio je nakon utakmice trener Hoffenheima Ralf Rangnick. Sejad Salihović je igrao svih 90 minuta, dok je Vedad Ibišević napustio igru u 87. minutu utakmice.

Wolfsburg nastavlja sa serijom poraza.

Dvostruki strijelac za Bayer iz Leverkusena Simon Rolfes postiže prvi gol u Volkswagenovoj areni u WolfsburguFoto: dpa

Trenutno drugoplasirani na tabeli Bundeslige Bayer iz Leverkusena je u gostima sa 3:2 pobjedio prošlogidišnjeg prvaka Wolfsburga. Bayer je, zahvaljujući dvostrukom strijelcu Simonu Rolfesu te Stefanu Kiesslingu, poveo čak sa 3:0. Pri tom je veoma sporna bila odluka sudca koji je golmanu Wolfsburga Diegu Benagliu, nakon jedne njegove „nespretne“ akcije, dodijelio „crveni karton“. Wolfsburg se donekle „oporavio“ u drugom poluvremenu nakon što je izvrstan gol iz slobodnog udarca postigao Zvjezdan Misimović. Sudija je kasnije, vjerovatno da bi se „iskupio“ za prethodni „crveni karton“, najprije dosudio jedanaesterac za Wolfsburg kojeg je realizirao Grafite, a potom je također i „nepotrebno“ isključio igrača Leverkusena Erena Derdiyoka. Sve u svemu kako kažu njemački komentatori, bila je to „mršava“ generalna proba Wolfsburga pred predstojeći nastup u okviru evropske „Lige šampiona“.

Ribery "u zagraljaju" sa van Gaalom

Frank Ribery i Louis van Gaal
Frank Ribery i Louis van GaalFoto: dpa

Bayern iz Münchena je ostvario trijumfalnu pobjedu od 5:1 u Dortmundu, iako je Borussia povela u 10. minutu golom Matsa Hummelsa, inače nekadašnjeg igrača Bayerna. Igrači trenera Louisa van Gaala su posebno dobro igrali u drugom poluvremenu, nakon ulaska Franka Ribery-ja, koji je postigao fantastičan gol iz slobodnog udarca. Francuz, koji nije baš u dobrim odnosima sa trenerom Bayerna, „skočio“ je tada u zagrljaj sa van Gaalom. Da li je na pomolu konačno „pomirenje“ ? Luois van Gaal je, nakon utakmice koja je odigrana pred 80.000 gledalaca, bio vidno zadovoljan igrom svojih fudbalera pred predstojeći nastup u „Ligi šampiona“: „Mislim da smo počeli loše. Međutim, nakon gola Ribery-ja, preuzeli smo igru. Razlika u individualnom kvalitetu igrača je bila na kraju odlučujuća“, rekao je Louis van Gaal.

Hamburg nastavlja sa pobjedama

Igrač Hamburga Mladen Petrič
Igrač Hamburga Mladen PetričFoto: AP

Hamburg je na svom terenu sa 3:1 pobjedio Stuttgarta i tako ostao na prvom mjestu Bundeslige. Zapažen prvi pogodak je postigao Mladen Petrič koji je nakon utakmice rekao: „Jasno je da tabela, nakon pet odigranih utakmica, još uvijek ne pokazuje pravi odnos snaga. Međutim, fudbal kojeg mi igramo je posebno lijep. Mislim, ako ovako nastavimo, da ćemo zasigurno duže vremena moći da budemo na samom vrhu.“

Autor: Belma Fazlagić-Šestić

Odg. urednik: Senad Tanović