Posljednja šansa za Predraga Krunića

24. juni 2009

Ko će biti košarkaški prvak Njemačke? O tome će odlučiti utakmica između EWE Oldenburga i Telekoma Basketsa, koja se igra u četvrtak (24.06) u Oldenburgu. To je peta i ujedno finalna utakmica njemačkog šampionata.

Telekom Baskets i sadašnji EWE Oldenburg bore se u četvrtak za titulu njemačkog šampiona u košarciFoto: picture-alliance/ dpa/ DW Montage

Košarkaški klub EWE Oldenburg, koji je bio sposoban napraviti preokret, pobijediti u Bonu (82:66) i izjednačiti seriju utakmica na 2:2, još uvijek ima priliku da po prvi put, sa trenerom Predragom Krunićem postane njemački košarkaški prvak. Odluka će pasti u četvrtak (24.06) u 20.15 sati u EWE Oldenburškoj areni.

U utorak navečer (23.06) Bon nije mogao ispuniti očekivanja svojih navijača i osvojiti titulu njemačkog šampiona. Od 1997.ovaj košarkaški klub našao se po peti put u finalu. Jučer im je titula šampiona promakla „pred nosom“. Ekipa trenera Mihaela Koha (Michael Koch) je nervozno započela igru. Utakmica je bila obilježena brojnim promašajima, tako da je Telekom Baskets iz Bona tek nakon četiri minute došao do prvog pogodka. Igrači trenera Oldenburga, Predraga Krunića su nastupili znatno agresivnije, te su nakon prve četvrtine utakmice poveli sa deset bodova rezlike (23:13).

Basketball Bundesliga Alba Berlin versus Bonn Halbfinale
Košarkaši Telekom Basketsa iz Bona ispustili pobjedu iz rukeFoto: picture-alliance/ dpa

Oldenburg je i u drugoj četvrtini nastupio veoma koncentrisano, tako da su gosti boljom igrom došli do prednosti od 14 poena (29:15) u prvom poluvremenu. I dok su se kod domaćina iz Bona nizali promašaji, košarkaši Oldenburga iskoristili su svaku priliku i propust u odbrani protivničkog tima da postignu koš. U 15. minuti igre vodili su sa 37:21. Pred kraj prvog poluvremena igrači trenera Telekoma Mihaela Koha su se prisjetili svojih borilačkih vrlina i nastupili znatno agresivnije. Kao i prilikom poslednjih utakmica Telekom Basketu je i sinoć nedostajao kontinuitet u ofanzivnoj igri.

Česti promašaji Telekom Basketsa

I dok je EWE Oldenburg često pogađao „trojke“, Bon nije uspio dati niti jedan koš. Košarkaši Telekom Basketsa iz Bona su se teškom mukom morali boriti za svaki poen ispod koša, što ih je oduzelo dosta snage.

Na početku drugog poluvremena su igrači trenera Predraga Krunića, koji je donedavno vodio sada protivnički timTelekom Baskets iz Bona i čiju borbenu taktiku poznaje „u dušu“, nastavili svoju agresivnu igru, tako da su u jednom momentu poveli sa 51:33. Pred kraj drugog poluvremena, domaćin je pokušavao učiniti sve kako bi izjednačio rezultat i preokrenuo ishod utakmice u svoju korist. Međutim, gosti se nisu dali i utakmica se završila sa ubjedljivim vođstvom EWE Oldenburga sa 82:66.

„Moj tim je bio paralizovan“

„Spoznaja da danas mogu osvojiti titulu njemačkog šampiona, paralizovala je moj tim,“ rekao je trener Telekom Baskets Bona Mihael Koh, u intervjuu jednom njemačkom listu.

Basketball Bundesliga Alba Berlin versus Bonn Flash-Galerie
Telekom Baskets Bon je u polufinalnoj utakmíci eliminirao vječnog rivala Albu iz BerlinaFoto: picture-alliance/ dpa

Predrag Krunić, trener Oldenburga je na pitanje „šta im je danas donijelo pobjedu“, odgovorio: „Imali smo jaku odbranu. Tako moramo nastupiti i u četvrtak. Samo tako ćemo imati dobre šanse da osvojimo titulu njemačkog prvaka.“

U dresu EWE Oldenburga najbolji strijelac je bio Riki Paulding (Rickey Paulding) sa 21. postignutim bodom. Od košarkaša Telekom Baskets Bona najbolji je bio Brendon Bouvman (Brandon Bowman) sa 20 poena.

Autor: Elvir Avdić

Odg. urednik: Jasmina Rose