Respekt prema timu BiH

ARD-Tagesschau / Jasmina Rose16. juni 2014

Lionel Messi je u "One Man Show" doveo Argentinu do minimalne pobjede nad reprezentacijom BiH. Za reprezentaciju Argentine, favorita na SP-u, bio je to mukotrpan put ka pobjedi, ocjenjuju njemački novinari.

Messi između Bešića i SpahićaFoto: Getty Images

Rezultatom 2:1 nad Bosnom i Hercegovinom, kojoj je ovo i debi na Svjetskom fudbalskom prvenstvu, reprezentacija Argentine je samo sporadično i u pojedinim fazama igre mogla pokazati da je pretendent na titulu prvaka. Na kraju su se trener, stručni štab, publika ali i igrači morali strahovati da će im izmaći pobjeda. "Veoma je važno pobijediti na početku. Srećom nam je ovaj put to i uspjelo", rekao je Messi nakon utakmice.

Argentinski superstar Messi najprije je uspješno izrežirao autogol. Lopta u trećem minutu igre odbila se od igrača Schalkea Seada Kolašinca koji nije mogao da spriječi nesretni ishod i završila u mreži tima BiH. U drugom poluvremenu je Messiju u 65. minuti uspjelo da zabije još jedan gol. Onda je igraču Stuttgarta Vedadu Ibiševiću uspjelo da u 84. minuti postigne pogodak za BiH. Selektor Argentine Alejandro Sabella pokazao se zadovoljnim postignutim rezultatom. "Neke stvari moramo popraviti", rekao je trener Sabella i priznao da su mu se potkrale greške u taktici. Tim sa Balkana međutim može se nadati da prođe u osminu finala, s obzirom na to da su mu protivnici Iran i Nigerija. "Bosna i Hercegovina ima jak tim. Dobro je međutim što nam je uspjelo da startujemo sa tri poena. U prvom poluvremenu bili smo daleko od dobrih šansi i protivničkog gola. Ali u drugom poluvremenu lopta je puno više bila naša i imali smo i puno više šansi", izjavio je Messi.

FIFA WM 2014 Argentinien vs Bosnien und Herzegowina 15.06.2014
Lionel Messi tokom akcije u kojoj je postigao golFoto: Reuters

Selektor Bosne i Hercegovine Safet Sušić bio je zadovoljan ukupnom igrom svoje reprezentacije. "Pokušali smo pružiti što više otpora timu koji je favorit za titulu svjetskog prvaka. Imali smo naravno ogroman peh sa autogolom. Osim toga, kada igraš protiv Argentine potrebno ti je da imaš i malo sreće", rekao je Sušić.

Kolašinac - objekat bilijarskog odbijanja lopte

Igra je za debitanta sa Balkana Bosnu i Hercegovinu počela nesretno. Najprije je Messi izveo slobodni udarac, Marcos Rojo je glavom usmjerio loptu u lijevo koljeno Kolašinca i ona se zabila u gol. Nesretni Sead Kolašinac je bio samo objekat bilijarskog odbijanja lopte koja je završila u mreži sopstvenog tima, iza leđa bh. golmana Begovića. Reprezentacija BiH je na početku, kako se činilo, bila zaplašena atmosferom na stadionu Maracana.

Bosanci su imali niz propuštenih prilika da postignu gol. Argentinski golman Sergio Romero odbranio je tako u trinaestoj minuti stopostotni gol Izeta Hajrovića, nakon što mu je loptu dodao Zvjezdan Misimović, koji je dugo igrao u Njemačkoj.
Nekadašnji najuspješniji golgeter Edin Džeko poslao je u 33. minuti igre loptu 20 metara iznad gola, umjesto da je doda suigraču. U 41. minuti je Romero (AS Monaco) uspio izbiti loptu koju je udarcem glavom poslao prema golu Senad Lulić.

WM 2014 Gruppe E 1. Spieltag Argentinien Bosnien-Hergezowina
Izet Hajrović u pokušaju da izjednačiFoto: Reuters

Tako su čuveni argentinski napadi na protivnički gol ostali bezopasni sa izuzetkom udarca na gol BiH, koji je izveo Javier Mascherano (Masćerani) u 32. minuti igre. Argentinski napadači bili su previše statični i previše zavisni od Messija. Bosanci su sa više igrača u stopu pratili argentinsku superzvijezdu i igrača Barcelone Messija. Bh. odbrana je u lancu sa pet igrača uspješno zatvorila i branila svoj kazneni prostor.

A onda je Messi pokazao šta zna. Nakon dvostrukog pasa u kombinaciji sa Higuainom on je uspio da se riješi svih "bh. čuvara" i zabije gol, što je ujedno i njegov drugi gol koji je ikada dao na takmičenjima tokom Svjetskog prvenstva. Prvi je dao na SP-u 2006. godine u utakmici protiv Srbije. Fanovi su mu se na kraju poklonili. No, Vedad Ibišević se golom koji je postigao u 84. minuti igre, ipak pobrinuo da Argentinci zadrhte. Drhtavica ih je držala do zvižduka kojim je sudija okončao uzbudljivu utakmici na Maracani.