2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Skijasi spremni za Svjetsko prvenstvo/ Njemci tajno favoriti

Zdravko Lipovac25. januar 2005

Proteklog vikenda su odrzana poslednja takmicenja skijasa-alpinaca pred SP u Santa Katarini i Bormiju,koje pocinje narednog vikenda. Nijemci,ovog puta nemaju favorita za medalje, ali imaju one koji mogu iznenaditi najbolje. To su pokazale i trke u Kizbilu i Mariboru.

Alois Vogl
Alois VoglFoto: AP

U mondeskom zimovalistu Kicbil, pao je novi snijeg, pa je odgodjen spust, za nagradu od 65 000 eura, po kojem je ovo austijsko zimovaliste poznato u svijetu skijanja. Slalom muskaraca,sedmio ove setzone u okviru Svjetskog kupa, bio na zeljenom nivou. Pobijedio je, prvi put u karijeri Austrijanac Manfred Pranger, spre Marija Matta i Hrvata Ivice Kostelica. Najbolji njemacki slalomas trenutno, Alois Vogl,koji je prije par dana pobijedio u Wengenu, zauzeo je 10.mjesto i obezbijedio start medju prvih 15 na osmom slalomu Svjetskog kupa, u utorak Sladmingu. Vogl je, nakon pobjede u Vengenu dobio i sponzorski ugovor, te je nakon trke bio zadovoljan novim "FIS-bodovima":

"Zadovoljan sam trkom,jer sam napraviio relativno malo gresaka. U prvoj sam
grupi najbolje plasiranih i to je pred SP svakako pozitivno".

U slovenackom Mariboru vozen je ipak, slalom za zene, a pobijedila je Svedjanka Anja Person, ispred Hrvatice Janice Kostelic i Finkinje Polutainen. Iskusne njemacke skijasice Ertl i Gerg, ispale su nakon prve voznje, dok je mlada Monika Bergman-Smuderer zauzela 15. mjesto:

"U prvoj vosnji slaloma izgubila sam nesto vremena,pa sam u drugoj morala fiorsirati,te su mi se dogodile neke greske,koje su me kopstale boljeg plasmana. Ipak, pred SP u Italiji, nisam opterecena, jer ne pripadam favoritima.Tako cu mirnije voziti i svasta se moze dogoditi".

U njemackom Neustatu skakonica Titisee, ovog vikenda je odrzano takmicenje u okviru Svjetskog kupa. Pobijedio je Ceh Janda, ispred Poljaka Adama Malisa, dok je Finac Jane Ahonen, ovog puta bio tek 7.No, ubjedljivo je voideci u Svjetskom kupu. Najbolje plasirani njemacki skakac bio je Mihael Uhramn na 11 mjestu. Ove sezone najbolji kod Nijemaca Georg Spet, ukupno 10 u Svjetskom kupu, nije izborio finale. Jos slabije je prosao nekadasnji as Martin Smit, koji tajkodjer nije usao u finale, medju 30 najboljih, posto je osvojio 42.mjesto. Pitanje da li ce bivsi pobjednik Svjetkog kupabiti uopste u sastavu njemacke reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Oberhofu.