Slijedi računanje: tko će postati svjetski prvak Formule 1

11. novembar 2010

Uoči nedjeljne utrke u Abu Dabiju, čak četiri vozača Formule 1, računaju na dobre šanse da bi mogli osvojiti titulu prvaka. Njemački vozač, Sebastian Vettel, se trenutačno nalazi na trećem mjestu po osvojenim bodovima.

Webber, Vettel i Alonso
Webber, Vettel i AlonsoFoto: AP
Formel 1 in Abu Dhabi - Sebastian Vettel
Vettel je 2009. pobijedio u Abu DhabijuFoto: AP

"

Ne treba računati, nego jednostavno voziti!" Ovako je Sebastian Vettel formulirao svoju strategiju za odlučujuću posljednju sezonsku utrku Formule 1 ove nedjelje (14.11.2010.) na pustinjskoj stazi u Abu Dabiju. Utrka na ovoj pisti za Vettela predstavlja pozitivnu stvar, jer je ovaj Red Bull vozač 2009. upravo u Abu Dabiju pobijedio. Iako ima dobre šanse da postane najmlađi svjetski prvak, Vettel će se s kolegama ipak morati uhvatiti u koštac i početi računati!

Ecclestone bi volio da pobijedi Red Bull

Prema ukupnom broju bodova, trenutačno vodi Ferrarijev vozač, Španjolac Fernando Alonso (246 bodova), i to ispred Australca Marka Webbera (238), Vettela (231) i Britanca Lewisa Hamiltona (222). U slučaju da Alonso predstojeću utrku pobijedi ili osvoji drugo mjesto, smješi mu se titula prvaka. Webberu bi se osmijeh prvaka na licu mogao pojaviti ako on osvoji prvo mjesto, a Alonso završi na trećem (ili lošijem) mjestu. Čak i McLarenov vozač Lewis Hamilton ima - doduše male - ali ipak ima šanse za osvajanjem ove titule. Ali te Hamiltonove šanse ovako izgledaju: sam Hamilton bi morao pobijediti, Alonso bi trebao završiti na 11. mjestu, Webber na šestom i Vettel na trećem.

Alonso u svome Ferrariju
Alonso u svome FerrarijuFoto: AP

Fernando Alonso je, međutim, uvjeren da će upravo on profitirati od cjelokupne računice Formule 1 i naglašava da je sto posto siguran da će osvojiti titulu prvaka. Ovu samouvjerenost dodatno pojačava i činjenica da je Ferrari dosad 15 puta bio prvak Formule 1. Ali u prilog Ferrariju ne ide izjava vodećeg čovjeka Formule 1, Bernieja Ecclestonea, koji je kazao: "Moje srce meni govori, da bih najradije volio da jedan Red Bull vozač postane svjetski prvak."

Profesionalan, ali distanciran odnos između Webbera i Vettela

Šef Red Bulla, Dietrich Mateschitz, bi bio zadovoljan i "korektnim drugim mjestom", kako je to naglasio ovaj austrijski milijarder. Unutar samog tima je, međutim, poznato da Red Bullovi vozači Vettel i Webber nisu baš najbolji prijatelji. Webber je nedavno izjavio da je odnos prema Vettelu "profesionalan, ali i veoma distanciran". Nijemac je uzvratio sličnom izjavom o svome timskom kolegi. Na pitanje bi li Webbera ipak propustio u utrci u slučaju da on sam više nema izgleda za titulu prvaka, Vettel je odgovorio: "To je nešto, o čemu bismo razmislili". No, kakvi god izgledi bili za svakoga od ovih vozača, Vettel je siguran: "Sada dolazi veliki show."

Autori: Stefan Nestler / Marina Martinović (dpa/sid)

Odg. urednik: Svetozar Savić