Tko je bolji, Mesut ili Messi?

3. juli 2010

Njemačka u četvrtfinalu FIFA-inog svjetskog nogometnog prvenstva igra protiv Argentine. Reprezentacije dviju zemalja susreću se po šesti put na svjetskim prvenstvima, a svi dosadašnji susreti bili su dramatični.

Mesut Özil postiže gol u susretu protiv Gane.
Mesut Özil postiže gol u susretu protiv Gane.Foto: AP

Gledajući ukupnu statistiku nogometnih susreta Njemačke i Argentine, Južnoamerikanci su u vodstvu. Od 18 utakmica uknjižili su osam pobjeda, pet je utakmica završio neodlučeno. Ali, kad se radi o važnim utakmicama, Nijemci su češće trijumfirali. 'Gauchosi' su samo jednom pobijedili Nijemce, na SP-u 1986. Tri puta su slavili Nijemci, dva puta je bilo neodlučeno.

Susret Argentine i Njemačke u Rimu 8.7.1990.

Susret Njemačke i Argentine u četvrtfinalu SP-a već je viđen prije četiri godine, na SP-u u Njemačkoj. Ta je utakmica (30. lipnja 2006.) ponudila sve što navijačko srce može poželjeti: Argentina je povela, Njemačka izjednačila samo deset minuta prije kraja, u produžecima nitko nije postigao pogotka, pa su morali odlučiti jedanaesterci. U krimiću s bijele točke junak dana bio je Jens Lehmann, među ostalim i zahvaljujući ohrabrenju Olivera Kahna i jednoj cedulji.

Naime, prije izvođenja jedanaesteraca Lehmannu je prišao trener vratara Andreas Köpke i dao mu jednu cedulju. Na njoj su stajala imena argentinskih igrača i za svakog uputa, kamo bi se Lehmann trebao baciti da spriječi gol. I stvar je funkcionirala. Lehmann je obranio udarce Ayale i Cambiassoa, Njemačka je ušla u polufinale.

Kad zbog dramatičnosti 'pregore osigurači'

Pobjednik i pobijeđeni
Pobjednik i pobijeđeniFoto: Augenblick

Ono što je nakon toga uslijedilo, ne služi igračima na čast. Došlo je do općeg naguravanja pa i udaranja igrača dviju momčadi. Nakon što je Tim Borowski prstom na ustima Argentincima pokazao da budu tihi, 'gauchosi' su se osjetili uvrijeđenima. Nakon izvođenja posljednjeg udarca s bijele točke napali su Pera Mertesackera, kojega su zamijenili s Borowskim. U gužvi u kojoj su se našli svi igrači obiju momčadi kao i članovi delegacija udaralo se rukama i nogama. FIFA je sljedećeg dana kaznila samo Nijemca Thorstena Fringsa, jer se na televizijskoj snimci jasno vidjelo kako on udara Argentinca Julia Cruza.

I finale SP-a 1990., 8. srpnja u Rimu, bilo je 'već viđeno'. Ponovo su, kao i 1986., u finalu igrali Nijemci i Argentinci. Ali, ovaj put je sreća bila na njemačkoj strani. U 85. minuti za Njemačku je dosuđen jedanaesterac. Izvest ga je trebao Lothar Matthäus. Ali, on je prišao Andreasu Brehmeu i rekao mu: „Izvedi ga ti, ja nemam dobar osjećaj.“ Brehme je zabio, Njemačka je postala svjetski prvak.

Usamljeni svjetski prvak Beckenbauer

Fussballspiel Argentinien Deutschland

U sjećanju su ostale dvije dramatične i skoro poetične scene: kako neutješnog Diega Armanda Maradonu njegov trener na silu vuče na ceremoniju dodjele pehara. Najbolji svjetski nogometaš nije prestajao roniti suze, snažna prsa su se tresla od jecaja čak i u trenutku dodjele medalje svjetskog doprvaka.

Druga scena je usamljeni Franz Beckenbauer na rubu travnjaka. On je upravo postigao nešto što je prije njega uspio samo Brazilac Mario Zagallo: postati svjetski prvak i kao igrač i kao trener. Beckenbauer je stajao s rukama u džepovima hlača, pognute glave, zamišljen, možda i svladan od snage emocija. Iza njegovih leđa su slavili igrači i navijači, a tvorac uspjeha je bio samo nekoliko metara od njih, ali ne stvarno s njima.

Maradona zove mamu u pomoć

U finalu SP-a 1986., Ciudad de Mexico 29. lipnja, igrale su dvije reprezentacije koje nisu mogle biti različitije. Razigrane Argentince predvodio je igrač Diego Armando Maradona. Ironično je prije utakmice protiv njemačkih 'tenkova' poručio: „Mama, dođi, pomozi mi, strah me je, moraš me zaštititi.“

Jens Lehmann sa papirićem koji je Njemačku 2006. godine odveo u polufinale Svjetskog prvenstva.Foto: picture-alliance/dpa

Argentina je rano povela ( u 21. minuti), početkom drugog poluvremena je povisila na 2:0, izgledalo je da je stvar odlučena. Ali, Rummenigge (73. minuta) i Völler (81. minuta) su izjednačili. Najveća zvijezda Maradona je ipak sačuvao prisebnost i pred sam kraj ipak postigao pobjedonosni zgoditak za 3:2. Maradona je tako ne samo donio Argentini naslov svjetskog prvaka, nego je i potvrdio da je najbolji igrač svijeta.

Sraz dviju nogometnih filozofija

U Birminghamu 1966. Njemačka i Argentina su snage odmjerile u dijelu natjecanja po skupinama. Jedina utakmica ovih dviju reprezentacija koja je završila bez pogodaka, ipak je dala važan doprinos razvitku nogometa. Agresivna igra obiju momčadi potakla je FIFA-u da četiri godine kasnije uvede žute i crvene kartone.

Prvi susret reprezentacija Njemačke i Argentine, u Malmöu 1958., također u dijelu natjecanja po skupinama, nije bio za nogometne sladokusce. Lepršavi Argentinci nisu uspijevali nametnuti svoj stil protiv snažnih i grubih Nijemaca. Na kraju je Njemačka pobijedila 3:1. Ta utakmica je dokaz da se isti sport može promatrati i igrati potpuno različito.

Autor: Daniel Martinez / Anto Janković

Odgovorni urednik: Mehmed Smajić