Uspjeh njemačkih tenisera na Wimbledonu

4. juli 2012

Angelique Kerber se plasirala u polufinale najčuvenijeg teniskog turnira na svijetu. Florian Mayer i Philipp Kohlschreiber zaokružili su uspjeh njemačkih tenisera plasmanom među osam najboljih.

Angelique Kerber se po prvi put u svojoj karijeri našla u polufinalu turnira u Wimbledonu. Kerber (8. na svjetskoj rang-listi) je savladala svoju zemljakinju Sabinu Lisicki u tri seta (6:3, 6:7 (7:9) i 7:5). Bio je to uzbudljiv meč. Kerber je u drugom setu uspjela da "spasi" čak četiri meč-lopte svoje protivnice. Petu meč-loptu u iskoristila je sama - i dobila treći set.

"Veoma sam sretna što sam dobila ovaj nevjerovatan meč", izjavila je nakon pobjede. Nakon US-Opena 2011. Kerber je tako po drugi put u karijeri ušla među četiri najbolje na jednom Grand-Slam turniru. Njena sljedeća protivnica će biti Poljakinja Agnieszka Radwanska. Drugo polufinale igraju Viktoria Azarenka (Bjelorusija) i Serena Williams (SAD).

Sabine Lisicki jednostavno ne može do pobjede u susretima protiv Angelique Kerber. Ovo je bio njen peti poraz u ukupno pet susreta koje su imale.

Kerber slavi pobjedu protiv Lisicki
Kerber slavi pobjedu protiv LisickiFoto: Reuters

Kohlschreiberu konačno "krenulo"

Prvi put nakon 15 godina su u četvrtfinale Wimbledona ušla čak dvojica njemačkih tenisera: Philipp Kohlscreiber i Florian Mayer. Kohlscreiber je tek u svom 33. nastupu na jednom Grand-Slam turniru uspio da dođe ovako daleko. Ovaj 28-godišnjak je ostvario uvjerljivu pobjedu od 3:0 u setovima nad Brianom Backerom iz SAD.

"Ovo je divan osjećaj. Igram na vrhunskom nivou", slavio je nakon meča Kohlschreiber. Njegov naredni protivnik je Francuz Jo-Wilfried Tsonga.

Philipp Kohlschreiber je u odličnoj formi
Philipp Kohlschreiber je u odličnoj formiFoto: Reuters

Florian Mayer je već pobijedio "svog Francuza" - Richarda Gasqueta. Mayer takođe ima 28 godina i ovo je drugi put da je ušao u četvrtfinale Wimbledona. "Ovo je kao san za mene. Prije osam godina sam takođe stigao do četvrtfinala i ovo me podsjeća na popčetak moje karijere." U četvrtfinalu Mayera čeka neugodan protivnik - srbijanski teniser i prošlogodišnji pobjednik turnira Novak Đoković.

Autor: Stefan Nestler / Azer Slanjankić

Odgovorni urednik: Svetozar Savić