'Utakmica haosa'

17. maj 2012

U Njemačkoj se vode diskusije o konsekvencama nakon skandalozne utakmice u Düsseldorfu. „Hertha“ je u međuvremenu uložila žalbu. Konačnu odluku će u petak (18.05.) donijeti Sportski sud Njemačkog fudbalskog saveza.

Dan nakon – kako je nazivaju njemački mediji – „utakmice haosa“ između „Fortune“ i „Herthe“, čije je drugo poluvrijeme završeno nakon ukupno 73 minute (regularno vrijeme drugog dijela utakmice zvanično traje 45 minuta), tim iz Berlina je u srijedu (16.05.) uložio žalbu na okolnosti pod kojima je utakmica odigrana te s tim u vezi i na njen konačan rezultat. Menadžer Herthe Michael Preetz je tim povodom izjavio:

„Nastavak regularnog toka utakmice za nas više nije bio moguć. Naš tim, koji je nastojao da u završnoj fazi postigne odlučujući gol, bio je vidno oslabljen. Nakon dugotrajnog prekida smo ipak izašli na teren kako bismo spriječili dalju eskalaciju. No, to što se dešavalo na stadionu više nije imalo nikakve veze sa sportom“, rekao je, pored ostalog, na konferenciji za novinare u Berlinu menađžer „Herthe“ Michael Preetz, dodavši, „da su igrači bili u velikom strahu“.

Dugogodišnji trener brojnih njemačkih klubova i donedavno selektor grčke reprezentacije Otto Rehagel je izjavio da "tako nešto do sada nije doživio u svojoj bogatoj karijeri". „Hertha“ je dakle i formalno te u, za takve prilike, predviđenom roku uložila žalbu na uzvratnu utakmicu „play-offa“. Prvi susret je održan u Berlinu i tada je „Fortuna“ pobijedila domaću „Herthu“ sa 2:1. „Fortuna“ se na taj način, barem za sada, pridružila novim njemačkim provoligašima „Eintrachtu“ iz Frankfurta i „Greuther Fürthu“. No, nakon ulaganja žalbe, definitivnu odluku o tome će u petak (18.05.) u 13 sati i 30 minuta donijeti Sportski sud Njemačkog fudbalskog saveza.

NEU Fußball 1. Bundesliga Relegation Fortuna Düsseldorf vs. Hertha BSC Berlin

Istraga se u međuvremenu vodi i protiv pojedinih igrača

Da se podsjetimo šta se dešavalo na utakmici u Düsseldorfu: utakmica na „Esprit Areni“ je trajala više od dva i pol sata i u dva navrata je bila prekidana. Najprije su navijači „Herthe“ bacanjem zapaljivih predmeta u 60. minuti utakmicu prekinuli na sedam minuta, a potom je u sudačkoj nadoknadi susret prekinut na gotovo pola sata. Prekid su izazvali domaći navijači, koji su utrčali na teren kako bi proslavili plasman „Fortune“ u Bundesligu. Međutim, sudija Wolfgang Stark u tom trenutku još nije označio završetak utakmice. Došlo je do nereda. Stadion je naprosto „gorio“.

Kontrolna komisija Njemačkog fudbalskog saveza je u međuvremenu pokrenula istragu i protiv igrača „Herthe“ Lewana Kobiaschwilija, Thomasa Krafta, Christiana Lella i Andrea Mijatovića, te protiv kapitena „Fortune“ Andreasa Lambertza, koji je nakon završetka utakmice na terenu u ruci, među navijačima, držao „bengalsku vatru“ (zapaljenu pirotehničku napravu). Navijači su za uspomenu trgali travu sa terena. Policija je desetak minuta bila nemoćna u nastojanjima da vrati navijače na tribine kako bi se utakmica mogla nastaviti. Slavlje navijača se potom nastavilo i u gradu Düsseldorfu.

Hitno je potrebno poboljšati sigurnosne uvjete na stadionima

Hans-Peter Friedrich
Njemački ministar unutarnjih poslova Hans-Peter FriedrichFoto: picture-alliance/dpa

Njemački ministar unutarnjih poslova Hans-Peter Friedrich je u međuvremenu od njemačkih profesionalnih timova u fudbalu zatražio da odlučnije postupaju protiv onih koji izazivaju nerede na utakmicama i koji na stadionima koriste nedozvoljenje pirotehničke naprave.

I u uzvratnoj utakmici između „Karlsruhea“ i „Regensburga“ za ulazak, odnosno opstanak u Drugog Bundesligi, koja je odigrana u ponedjeljak (14.05.) došlo je do nereda i tučnjave. „Očekujem da njemački fudbalski klubovi preuzmu odgovornost i da svojim navijačima jasno stave do znanja da se nijedan vid nasilja i svega onoga što nije dozvoljeno na sportskim takmičenjima neće tolerirati“, izjavio je njemački ministar unutarnjih poslova za list „Kölner-Stadt Anzeiger“.

I predsjedavajući Komisije za unutarnja pitanja u njemačkom parlamentu Wolfgang Bosbach je zatražio konsekvence. Prema njegovim riječima, Njemački fudbalski savez, zatim Savez njemačkih ligaša, vlasti nadležne za sigurnost, te predstavnici navijača i politike se moraju hitno sastati i donijeti zaključke o tome na koji način se može poboljšati sigurnost na stadionima.

Fußball 1. Bundesliga Relegation Fortuna Düsseldorf vs. Hertha BSC Berlin

Do definitivne odluke Sportskog suda Njemačkog fudbalskog saveza, koja će biti donesena u petak (18.05.), navijači „Fortune“ iz Düsseldorfa se sada plaše da bi utakmica sa „Herthom“ mogla biti ponovljena ili da bi se u najboljem slučaju prvih nekoliko utakmica njihovog tima u Prvoj Bundesligi moglo održati bez navijača na stadionu. Također se pominje i veća novčana kazna. Fudbal, ne samo u Njemačkoj nego i širom svijeta, sve više poprima one naznake za koje se više ne može reći da pripadaju „najljepšoj sporednoj stvari na svijetu“.

Priredio: Senad Tanović (Agenturen: dpa, sid, afp)

Odg. urednik: Zoran Arbutina