Završena zimska Olimpijada

1. mart 2010

Nakon više od dvije sedmice takmičenja i mnogih osvojenih medalja, u Kanadi su u nedjelju navečer svečano zatvorene 21. Zimske olimpijske igre (ZOI). Najuspješnije zemlje na ovogodišnjim ZOI su Kanada, Njemačka i SAD.

Olimpijski krugovi na skijaškoj stazi u Kanadi

Vancouverske igre su bile izlog spektakularnog, uzbudljivog i emocionalno nabijenog sporta. Međutim, nastupi svjetske klase nisu jedini koji su zaslužili medalje. Jednako impresivna je bila i atmosfera koja je vladala u domaćinskim gradovima. Kanada je otišla korak dalje u svojoj ulozi domaćina jer je slavila zajedno sa gostima iz cijelog svijeta – nije bilo teško povjerovati da će zemlja domaćin osvojiti više zlata nego ijedna druga zemlja.

Tako su se na prva tri mjesta po broju osvojenih zlatnih medalja našle Kanada, Njemačka i SAD:

- Kanada: 14 zlatnih, 7 srebrnih i 5 bronzanih medalja. Ukupno: 26

- Njemačka: 10 zlatnih, 13 srebrnih i 7 bronzanih medalja. Ukupno: 30

- SAD: 9 zlatnih, 15 srebrnih i 13 bronzanih. Ukupno 37

Olimpijske medalje u Vancouveru: zlatna, srebrna i brončana
Olimpijske medalje su ono čemu se svaki sportaš na Olimpijadi nadaFoto: picture alliance / dpa

Zlatni domaćin

Kanada je uspjela u ostvarivanju cilja da „posjeduje podij“ tokom posljednje dvije sedmice. Vlada i nacionalni olimpijski komitet su uložili oko 80 miliona eura za dovođenje ove zemlje u vrh zimskih sportova, što nije dokaz da se medalje mogu kupiti, ali je svakako primjer da novac povećava šanse.

U međuvremenu, Njemačka nije uspjela odbraniti olimpijski uspjeh iz Torina 2006. godine. Međutim, to nije razlog da ova zemlja ne bude sretna. Sa deset osvojenih zlatnih medalja, njemački uspjeh u Vancouveru je više nego solidan. Većina njihovih favorita se uspjela dočepati medalja, a njemačke mlade sportske zvijezde su doživjele veliki proboj u Vancouveru.

Maria Riesch ponosno pokazuje svoju drugu osvojenu zlatnu medalju u Vancouveru
Maria Riesch ponosno pokazuje svoju drugu osvojenu zlatnu medalju u VancouveruFoto: AP

Mladi njemački heroji i heroine

Iako je za mnoge njemačke veterane ovo bila posljednja Olimpijada, budućnost ove zemlje na Zimskim olimpijskim igrama je veoma optimistična. Nova generacija njemačkih zvijezda je zasjala tokom protekle dvije sedmice. Na primjer, 23-godišnja biatlonka Magdalena Neuner je osvojila dva zlata i srebro na svojim prvim Olimpijskim igrama.

„Mislim da treba da prođe neko vrijeme prije nego što ću da shvatim šta sam uradila“, rekla je Neuner. „Znala sam da mogu osvojiti medalju, ali sada imam tri i to je jednostavno nevjerovatno. Trebat će mi nekoliko dana ili sedmica da to shvatim.“

Brza klizačica Stephanie Beckert (21), je osvojila zlato i dva srebra, skijašica Viktoria Rebensburg je sa svojih 20 godina osvojila zlato u spustu, dok je Maria Riesch (25) izgledala kao veteran dok je osvajala dvije zlatne medalje u spustu i slalomu.

Magdalena Neuner presretna zbog uspjeha
Magdalena Neuner presretna zbog uspjehaFoto: AP

„Ova druga zlatna medalja je apsolutno nevjerovatna,“ rekla je Riesch nakon što je ostvarila svoju drugu pobjedu. „Znala sam da mogu pobijediti u spustu. Ali nikada ne znate kako će završiti slalom. Uopće nisam razmišljala o pobjedi. Samo sam se skoncentrisala na svoj nastup.“

Ta nova imena i svi ostali su bili užitak za gledanje, a cijela Njemačka se zarazila olimpijskom groznicom u posljednje dvije sedmice. Iako je bilo slučajeva dopinga koji su prošli nezapaženo, nije bilo ozbiljnih slučajeva koji bi pokvarili atmosferu.

Ledena staza smrti

Ledena staza u Whistleru je bila izvor frustracija za mnoge sportiste koji su ispali pri velikoj brzini i ostali bez nade za pobjedu. Ova staza je dovela i do tragične smrti 21-godišnjeg Gruzijca Nodara Kumaritashvilija.

Nodar Kumaritashvili iz Gruzije je izgubio život na olimpijskoj "ledenoj stazi smrti"Foto: AP

Tragedija je pokrenula mnoge rasprave o pitanjima sigurnosti, mnogi su tvrdili da su brzine koje se dostižu na stazi Whistler previše opasne.

Rasprave o sigurnosti će potrajati i naredne četiri godine, pogotovo ako se uzme u obzir da Zimske olimpijske igre 2014. godine organizira Rusija, u gradu Soči.

Autori: Stefan Nestler/Alem Lolić/glb

Odg. urednica: Marina Martinović