Zlatna Lena, sportska kraljica Njemačke

18. decembar 2012

Magdalena Neuner u Njemačkoj je ponovo izabrana za sportašicu godine, iako je svoju izvrsnu biatlonsku karijeru okončala u proljeće.

Magdalena Neuner se neće vratiti aktivnom bavljenju sportom, bar ne zasada, ako je suditi prema njenim posljednjim izjavama. Ona je najuspješnija njemačka biatlonka svih vremena. U martu je na jednom takmičenju u Rusiji učestvovala u svojoj posljednjoj utrci. ‘Zlatna Lena', kako je nazivaju obožavatelji, je u svojoj posljednjoj sezoni osvojila niz nagrada: na Svjetskom prvenstvu kod kuće osvojila je zlato u štafeti, zlato u sprintu, te još jednu srebrenu i bronzanu medalju u drugim kategorijama.

Magdalena Neuner
Magdalena Neuner na kraju karijere nakon jedne od pobjeda u ukupnom poretkuFoto: AP

2010. godine je prvi put nakon 2008, u Svjetskom kupu osvojila pobjedu u ukupnom poretku. Nakon niza pobjeda nije ni čudo da su je njemački sportski novinari, uprkos činjenici da se povukla iz aktivnog bavljenja sportom, proglasili i u 2011. sportašicom godine. “To je šlag na moju karijeru”, rekla je presretna Neuner. Pored brojnih pobjeda na svjetskim prvenstvima i kupovima, ova biatlonka osvojila je i dva olimpijska zlata, te jednu srebrenu medalju na Olimpijskim igrama u Vankuveru 2010.

Brza djevojčica

Neuner je još kao djevojčica bila nepobjediva. Odrasla je u selu Wallgau u blizini Garmisch-Partenkirchena. U uzrastu juniorki osvojila je pet medalja svjetskog prvaka. Nepobjediva je pogotovo bila u nordijskoj disciplini skijaškog trčanja. Njena brzina karakterisala ju je sve do kraja karijere – ono što bi propustila u streljaštvu, nadoknađivala je trčanjem.