2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

Αργεντινή-Γερμανία ραντεβού στα προημιτελικά

25 Ιουνίου 2006

Οι Γερμανοί πέρασαν την πρώτη μεγάλη δοκιμασία αυτού του μουντιάλ και παραμένουν στην κούρσα της διεκδίκησης του κυπέλλου.

Εικόνα: AP

Μπροστά σε 66.000 ενθουσιώδεις θεατές στην κατάμεστη «αρένα» του Μονάχου η ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν ξεκίνησε με ένα γρήγορο γκολ του Λούκας Ποντόλσκι στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Σουηδοί, ο Ποντόλσκι ξαναχτύπησε στο 12΄ λεπτό με το δεύτερο τέρμα.

Και στα δύο γκολ συνεργάστηκαν άψογα οι δύο Γερμανοί κυνηγοί, ο Μίροσλαβ Κλόζε και ο Λούκας Ποντόλσκι. Ο Κλόζε είπε μετά τον αγώνα για τον συμπαίχτη του: «Η αρχή ήταν δύσκολη γι΄ αυτόν. Ήξερα όμως μετά το γκολ που έβαλε στο Βερολίνο ότι ήταν η απελευθέρωσή του. Ήξερα ότι το μουντιάλ γι΄ αυτόν τώρα αρχίζει και χαίρομαι πάρα πολύ γι΄ αυτόν».

Από την έναρξη του αγώνα οι Γερμανοί ανέβασαν το ρυθμό και τον κράτησαν στο πρώτο ημίωρο, κάνοντας πολλές ευκαιρίες. Οι Σουηδοί αναγκάστηκαν να παίξουν με δέκα παίχτες, μετά την αποβολή του Τέντι Λούκιτς στο 35΄. Στην επανάληψη, στο 53΄ του αγώνα, έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν το σκόρ. Ο Χένρι κ Λάρσον κέρδισε πέναλτι από τον Κρίστοφ Μετσέλντερ, το χτύπησε ο ίδιος αλλά αστόχησε. Οι Γερμανοί έκαναν και στην επανάληψη πολλές ευκαιρίες αλλά οι γερμανικές επιθέσεις έμειναν χωρίς αποτέλεσμα εξαιτίας της εξαιρετικής απόδοσης του Σουηδού τερματοφύλακα Αντρέας Ίσακσον.

Ο Λούκας Ποντόλσκι είναι απόλυτα ικανοποιημένος από τη συνεργασία του με τον Κλόζε: «Λέγανε συνεχώς ότι δεν πετυχαίνει το δίδυμο, δεν κάνει το ένα και το άλλο. Σήμερα συμμετείχαμε και στα δύο τέρματα», είπε ο νεαρός σκόρερ. «Συνεργαστήκαμε πολύ καλά. Υπάρχει όμως πάντα το καλύτερο. Όλα είναι δυνατά. Έλεγα ότι όλα τα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ. Σήμερα κερδίσαμε το πρώτο, αλλά πρέπει να ακολουθήσουν άλλα τρία».

Το επόμενο ραντεβού της Γερμανίας είναι την ερχόμενη Παρασκευή. Θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Αργεντινή, το μεγάλο φαβορί του φετινού μουντιάλ, που μετά τις εκπληκτικές εμφανίσεις των προκριματικών προσγειώθηκε στη σκληρή πραγματικότητα, έδειξε αδυναμίες και πέρασε μετ΄ εμποδίων το σκόπελο του Μεξικού. Η ομάδα του Ρικάρντο Λα Βόλπε δεν πτοήθηκε από τα μεγάλα ονόματα της Αργεντινής, κυνήγησε από το πρώτο λεπτό το γκολ, το πέτυχε μάλιστα ο αρχηγός τους Μαρκές στο 6ο λεπτό. Η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα, στο 10΄ λεπτό με αυτογκόλ-κεφαλιά του Μποργκέτι μετά από χτύπημα κόρνερ. Στην επανάληψη οι παίχτες του Πέκερμαν ανέβασαν το ρυθμό, δύο φορές βρέθηκαν κοντά στο γκολ ο Ροντρίγκες στο 57΄ και ο Σαβιόλα στο 59΄ απέτυχαν όμως μπροστά στο Μεξικανό τερματοφύλακα Σάντσες. Η αντικατάσταση των Σαβιόλα και Κρέσπο από τους Μέσι στο 84΄ και Τέβες στο 76΄ έδωσε νέα πνοή στην ομάδα της Αργεντινής και την ανάσα που χρειάστηκε για την παράταση και το τελικό 2-1με ένα εκπληκτικό τέρμα που πέτυχε ο Μάξι Ροντρίγκες στο ενενηκοστό ένατο λεπτό.

Εναντίον του Μεξικού ήταν πολύ περίπλοκο, παραδέχτηκε ο προπονητής της Αργεντινής Χοσέ Πέκερμαν, ‘η διαφορά ήταν ότι αξιοποιήσαμε καλύτερα τις ευκαιρίες μας», είπε μετά το παιχνίδι.

Οι «γκαούτσος» της Αργεντινής θα βρεθούν τώρα αντιμέτωποι με τα ‘πάντσερ’ της Γερμανίας στον προημιτελικό της ερχόμενης Παρασκευής, για τον οποίο ο Γερμανός τεχνικός Γιούργκεν Κλίνσμαν βλέπει μόνο τη νίκη: «Πήραμε τρεις φορές το παγκόσμιο, πήραμε τρεις φορές το ευρωπαϊκό», δήλωσε ο κ. Κλίνσμαν, «γίνεται το μουντιάλ στη χώρα μας. θέλουμε να φτάσουμε στον τελικό. Στόχος μου είναι να γίνουμε πρωταθλητές με αυτή την ομάδα. Με κάθε παιχνίδι αποκτούμε και περισσότερη αυτοπεποίθηση. Πιστεύουμε στις δυνάμεις μας. Ξέρουμε ότι ο επόμενος αντίπαλος είναι μεγάλου διαμετρήματος, αλλά μπορούμε να τα καταφέρουμε».