17η αγωνιστική της Bundesliga

Επιμέλεια: Στέφανος Γεωργακόπουλος15 Δεκεμβρίου 2008

Στην κορυφή της βαθμολογίας η Χόφενχαϊμ, στη 2η θέση η Μπάγιερν Μονάχου

Ο Σαλίμ Τέμπερ της Χόφενχαϊμ πανηγυρίζει την ισοφάρισηΕικόνα: AP

Για πρώτη φορά στα 45 χρόνια της Μπούντεσλιγκα ομάδα που ανέβηκε στην 1η Εθνική κατηγορία τερματίζει την φθινοπωρινή σεζόν στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του προπονητή Ραλφ Ράνγκνικ η οποία πριν από ενάμιση χρόνο έπαιζε σε περιφερειακά πρωταθλήματα, πέτυχε ισοπαλία με την Σάλκε 1:1. Στο 40΄ λεπτό ο Γκέραλτν Ασαμόα έδινε το προβάδισμα στην Σάλκε αφήνοντας εμβρόντητο τον αντίπαλο. Στο 72΄ ήρθε η ισοφάριση του Χόφενχαϊμ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Σέλιμ Τέμπερ.

Παρά την πρωτιά στο πρωτάθλημα ο προπονητής Ραλφ Ράνγκνικ εμφανίστηκε συγκρατημένος στις δηλώσεις μετά τον αγώνα. Θα προτιμούσε, όπως είπε χαρακτηριστικά, η ομάδα του να μην περιοριστεί στην ισοπαλία, αλλά να νικήσει την Σάλκε: «Το ζητούμενο είναι τώρα να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας και να προσπαθήσουμε με μικρά βήματα να βελτιωθούμε. Μπορούμε να πάμε καλύτερα. Δεν θα το κάνουμε όμως με άλματα, αλλά με στρατηγική και μέτρο».

Ισοπαλία για την Μπάγιερν στην Στουτγάρδη

Fussball Bundesliga VfB Stuttgart gegen Bayern München Tim Borowski
Ο Μπορόφσκι δέχεται τα συγχαρητήρια του Κλόζε μετά το γκολΕικόνα: AP

Στην Στουτγάρδη η Μπάγιερν απέσπασε από την τοπική ομάδα ισοπαλία 2:2 και βρέθηκε για λίγες μόνο ώρες στην κορυφή της βαθμολογίας της Μπούντεσλιγκα. Οι Βαυαροί κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδια που ξεκίνησε με ένα γκολ του γηπεδούχου. Τα δύο γκολ σημείωσαν για την Μπάγιερν οι Μπορόφσκι και Τόνι. Στο τέλος του 1ου ημιχρόνου η ομάδα του Μονάχου προηγούνταν μέσα στην Στουτγάρδη. Η χαρά των Βαυαρών ωστόσο δεν κράτησε πολύ. Λίγο πριν από την εκπνοή της αναμέτρησης ο Σάμι Κεντίρα έκανε το τελικό 2:2. Ο προπονητής της Στουτγάρδης Μάρκους Μπάμπελ ήταν ενθουσιασμένος: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τα παιδιά της ομάδας, γιατί ξέρω πόσο σκληρά έχουν δουλέψει. Πιστεύω ότι ήταν ένα παιχνίδι που προσέφερε θέαμα στους οπαδούς».

Ισοδύναμες Λέβερκουζεν και Κότμπους

Bundesliga Cottbus beim 1 zu 1 gegen Leverkusen
Ο Στάνισλαβ Αγκελοφ κάνει το 1:1 για την ΚότμπουςΕικόνα: AP

Στην άλλη σημαντική αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής η Μπάγιερ Λεβεκούζεν δεν κατάφερε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από την ισοπαλία εναντίον της Ενεργκί Κότμπους. Αν και εντός έδρας οι παίκτες της Λεβερκούζεν οι παίκτες δεν ξεπέρασαν τον κακό τους εαυτό. Οι οπαδοί της Μπάγιερ περίμεναν μέχρι το 77΄για να δουν τον αρχηγό της ομάδας τους Σίμον Ρόλφες να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα του αγώνα. Στις καθυστερήσεις όμως ο Σάου της Κότμπους εκμεταλλεύθηκε μια αδυναμία στην άμυνα και ισοφάρισε ανέλπιστα για την ομάδα του. Ο προπονητής της Μπάγιερ Μπρούνο Λαμπάντια δεν έκρυψε τη δυσαρέσκεια μετά τον αγώνα: «Είναι μια πολύ πικρή ήττα. Χάσαμε μια πολύ καλή ευκαιρία να φθάσουμε τους 34 βαθμούς πριν από τις διακοπές των Χριστουγέννων. Για μιας η ισοπαλία είναι σαν ήττα. Αν αναλογιστούμε την σχετικά καλή απόδοσή μας στο παιχνίδια, αλλά και τις προσδοκίες των παικτών το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα απογοητευτικό».