2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

18η αγωνιστική της Bundesliga

Κώστας Συμεωνίδης5 Φεβρουαρίου 2008

Πικρή ήττα για την Βέρντερ που ηττήθηκε στο γήπεδό της από το Μπόχουμ με 1:2. Για πρώτη φορά στην ιστορία του το Μπόχουμ παίρνει το τρίποντο μέσα στη Βρέμη

Βέρντερ - Μπόχουμ 1:2Εικόνα: Picture-Alliance /dpa

Η Σάλκε πέτυχε την ίδια ώρα σαρωτική νίκη σε βάρος της πρωταθλήτριας Στουτγάρδης με 4:1. Σπουδαία, αλλά δύσκολη νίκη πέτυχε και η Μπάγιερ Λεβερκούζεν εναντίον της Ενεργκί Κότμπους. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Φάνη Γκέκα να προηγείται με 2:3. Ο Μιχάλης Παπαδόπουλος που ήρθε δανεικός στο Κότμπους κατάφερε μάλιστα να σκοράρει. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και οι αμφισβητούμενες φάσεις πολλές. Ο τεχνικός της Λεβερκούζεν Μίχαελ Σκίμπε: «Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση των παικτών μου. Παλέψαμε από το πρώτο λεπτό. Προσπαθήσαμε να παίξουμε καλά, είχαμε την τύχη με το μέρος μας, αλλά πιστεύω ότι κερδίσαμε δικαίως».

Ισοπαλία στο ντέρμπι της βόρειας Γερμανίας ανάμεσα στο Αμβούργο και το Ανόβερο. Απογοητευμένος μετά το 1:1 εμφανίστηκε ο προπονητής του Αμβούργου Χουμπ Στέβενς: «Οι μάχες κερδίζονται μέσα στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες μου δεν έδειξαν το ποδόσφαιρο που μπορούν να παίξουν. Εάν παίζεις τόσο χάλια επί 45 λεπτά πρέπει να είσαι ευχαριστημένος με την ισοπαλία».

Martin Fenin - Bundesliga Spieler Frankfurter Eintracht
Ο πολλά υποσχόμενος 20χρονος Μάρτιν ΦενίνΕικόνα: picture-alliance/ dpa

Άκρως πετυχημένο ντεμπούτο στην Μπούντεσλιγκα έκανε ο τσέχος Μάρτιν Φενίν. Ο 20χρονος πέτυχε και τα 3 γκολ στον εκτός έδρας αγώνα της νέας του ομάδας, της Άιντραχτ εναντίον της Χέρτα Βερολίνου. Ιδιαίτερα ικανοποιημένος εμφανίστηκε φυσικά ο τεχνικός Φρίντχελμ Φούνκελ: «Έχω εντυπωσιαστεί που κατάφερε να πετύχει τρία γκολ, αλλά δεν με εκπλήσσει η απόδοσή του. Ήδη στις προπονήσεις φάνηκαν οι εξαιρετικές του ικανότητες. Είχε δείξει πόσο σημαντικός μπορεί να είναι για την ομάδα».

Η Καρλσρούη συνεχίζει να εκπλήσσει από την πλευρά της με καλό και κυρίως αποτελεσματικό ποδόσφαιρο. Αυτή τη φορά κατάφερε να επιβληθεί με 2 0 της κυπελλούχου Νυρεμβέργης.

Στο ντέρμπι μεταξύ Ντουίσμπουγκ και του Ντόρτμουντ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έφευγαν με τους τρεις βαθμούς στη τσέπη τους, στις καθυστερήσεις ωστόσο η Μπορούσια κατάφερε να ισοφαρίσει γράφοντας το τελικό 3:3. Ο προπονητής του Ντουίσμπουργκ Ρούντο Μπόμερ: «Πίκρα, η ομάδα έπαιξε καλά και έδωσε τον καλύτερό της εαυτό, πάλεψε. Όταν μετά χάνεις τους 2 βαθμούς στο ΄93 φυσικά και αυτό πονάει».

Τη δεύτερη «νίκη εργασίας» μετά το χειμερινό διάλειμμα πέτυχε το Βόλφσμπουργκ. Αφού κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου στα μέσα της εβδομάδας πέτυχε το Σαββατοκύριακο και νέα νίκη αυτή τη φορά εναντίον της Αρμίνια Μπίλεφελντ με 1:0.

Νίκη και για την Μπάγιερν Μονάχου. Οι βαυαροί κέρδισαν τη μάχη, αλλά όχι και τις εντυπώσεις στον εκτός έδρας αγώνα εναντίον της Χάνσα Ρόστοκ με 2:1.