2η αγωνιστική, χωρίς αλλαγές στην κορυφή

17 Αυγούστου 2009

Η ομάδα του Βόλφσμπουργκ παραμένει στη κορυφή, ενώ η Μπάγιερν δεν κατάφερε για μία ακόμα αγωνιστική να ξεπεράσει τον κακό της εαυτό.

O Ντζέκο κάνει το 1:0 για τη ΒόλφσμπουργκΕικόνα: AP

Η ομάδα του Βόλφσμπουργκ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της 2ης αγωνιστικής . Το Σάββατο νίκησε εκτός έδρας την Κολωνία με 3:1. Μέσα σε μόλις 3 λεπτά οι παίκτες της Βόλφσμπουργκ γύρισαν το παιχνίδι, απαντώντας στο μοναδικό γκολ της Κολωνίας, με ένα τέρμα του Ντζέκο στο 72 και ένα αυτογκόλ του Βόμε στο 74. Ο Μάρτινς ήταν ο σκόρερ του 3ου γκολ, με το οποίο η Βόλφσμπουργκ χάλασε… την γιορτινή επιστροφή του Λούκας Ποντόλσκι από την Μπάγιερν στην παλιά του ομάδα, την Κολωνία.

Ο προπονητής της Βόλφσμπουργκ Αρμιν Βε εμφανίστηκε δικαιολογημένα ικανοποιημένος αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης: «Δώσαμε ότι είχαμε και δεν είχαμε, μπροστά στην επίθεση. Στην αρχή είχαμε δύο καλές ευκαιρίες. Δεν καταφέραμε ωστόσο να σκοράρουμε και οι αντεπιθέσεις της Κολωνίας ήταν απειλητικές. Θα μπορούσαν να κάνουνε ακόμα και το 2:0. Τότε βέβαια θα ήταν δύσκολο να αντιστρέψουμε το παιχνίδι. Μετά την ισοφάριση είχαμε την πρωτοβουλία και πήραμε τους 3 βαθμούς».

Η Μπάγιερν καθηλώνεται στην 11η θέση της κατάταξης....

Fußball Bundesliga München Bremen
"Μεγάλος χαμένος" της 2ης αγωνιστικής ο προπονητής των Βαυαρών Λούις φαν ΓκαλΕικόνα: AP

Στο Μόναχο τώρα, η Μπάγιερν αναζητεί ακόμα τη φόρμα της. Στην αναμέτρηση με την Βέρντερ Βρέμης οι Βαυαροί δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τον κακό εαυτό τους και παραχώρησαν ισοπαλία 1:1 στους αντιπάλους του Βορρά. Στο πρώτο ημίχρονο ο Εζιλ της Βρέμης άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο η απάντηση ήρθε από τον Γκόμες της Μπάγιερν. Ο προπονητής της Μπάγιερν Λούις φαν Γκαλ μάταια προσπάθησε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα: «Στα πρώτα 30 λεπτά παίξαμε καλά. Η Βέρντερ περιορίστηκε στην άμυνα και στη πρώτη της επίθεση πέτυχε το τέρμα. Από εκεί και πέρα δυσκολευτήκαμε πολύ. Δείξαμε όμως τόλμη στο δεύτερο ημίχρονο. Θεωρώ ότι αξίζαμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα».

2η Σάλκε, 3ο το Αμβούργο

Fußball Bundesliga Schalke Bochum
Οι Βέστερμαν και Κουράνι (Σάλκε) πανηγυρίζουν το 2ο γκολ επί της ΜπόχουμΕικόνα: picture-alliance/ dpa

Στο άλλο σημαντικό παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Αμβούργου συνέτριψε εντός έδρας την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 4:1 Έτσι το Αμβούργο βρίσκεται πλέον στη 3η θέση της βαθμολογίας.Στην 2η θέση βρίσκεται από χθες η Σάλκε, που νίκησε το Μπόχουμ με 3:0, ενώ την 4η θέση καταλαμβάνει η Μπορούσια Μένχενγκλαντμπαχ που κατάφερε να αποσπάσει τους τρεις βαθμούς, νικώντας την Χέρτα του Bερολίνου με 2:1. Αϊντραχτ Φράνκφουρτ και Μπάγιερ Λεβερκούζεν καταλαμβάνουν την 5η και 6η θέση.