2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

4η αγωνιστική της Μπούντεσλιγκα

31 Αυγούστου 2009

Το εκπληκτικό ντεμπούτο του Άριεν Ρόμπεν με τη φανέλα της Μπάγιερν έφερε την πρώτη νίκη για τους Βαυαρούς στο φετινό πρωτάθλημα

Ριμπερί - Ρόμπεν, το νέο επιθετικό δίδυμο της ΜπάγιερνΕικόνα: AP

Χάρη σε έναν εκπληκτικό Άριεν Ρόμπεν η Μπάγιερν Μονάχου πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα σε βάρος της απογοητευτικής Βόλφσμπουργκ. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Βαυαρών ο Ολλανδός επιθετικός - πρόσφατο μεταγγραφικό απόκτημα της Μπάγιερν αξίας 24 εκατομμυρίων ευρώ - σκόραρε δύο φορές έπειτα από έξοχες ασίστ του Γάλλου άσσου Φρανκ Ριμπερί. Το χορό των γκολ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Μάριο Γκόμεζ. Έπειτα από ένα πολύ κακό ξεκίνημα στη φετινή Μπούντεσλιγκα οι παίκτες του Λουίς Φαν Γκαλ πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη.

Bundesliga, 4. Spieltag Flash-Galerie
Ο Κίσλινγκ της ΛεβερκούζενΕικόνα: AP

«Νομίζω», είπε ο τεχνικός των Βαυαρών, «ότι και στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά, οργανωμένα. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε τι μπορεί να επιφέρει η δημιουργικότητα. Πιστεύω ότι αξίζαμε τη νίκη και πλέον μπορούμε να κοιτάξουμε μπροστά».

Ταπείνωση για Σάλκε

Απογοήτευση την ίδια ώρα στο στρατόπεδο της Σάλκε η οποία ηττήθηκε μέσα στο σπίτι της από την Φράιμπουργκ με 0:1. Ο προπονητής της ομάδας Φέλιξ Μάγκατ δήλωσε μετά το ματς: «Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ακίνδυνοι και ακέφαλοι! Μπορεί να πιέσαμε λίγο παραπάνω αλλά παρόλα αυτά δεν το παλέψαμε αρκετά και έτσι χάσαμε δικαίως».

Άιντραχτ - Μπορούσια 1:1Εικόνα: AP

Στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας παραμένει η Λεβερκούζεν μετά την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές. Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες επικράτησε με 2:1 του Μπόχουμ και μετρά τώρα 10 βαθμούς. Η Λεβερκούζεν βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ ωστόσο απάντησε γρήγορα ισοφαρίζοντας με γκολ του Μάνουελ Φρίντριχ. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο εξαιρετικός Στέφαν Κίσλινγκ. «Αυτό που μιλάει για την ομάδα», δήλωσε ο Χάινκες, «είναι ότι επέστρεψε μετά το 0:1. Η ομάδα έδειξε ότι έχει τη θέληση να γυρίζει παιχνίδια και αυτό είναι ένα από τα θετικά της ημέρας».

Εκτός έδρας νίκη για Χόφενχαϊμ

Η Στουτγάρδη, που πήρε το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μόλις την περασμένη εβδομάδα, αρκέστηκε στην ισοπαλία στον αγώνα εναντίον της Νυρεμβέργης.

Fußball Bundesliga München Wolfsburg Flash-Galerie
Ο Ρόμπεν έδειξε την κλάση τουΕικόνα: AP

Στο Ανόβερο αρχίζει να στενεύει ο κλοιός γύρω από τον τεχνικό Αντρέας Μπέργκμαν μετά την εντός έδρας ήττα από το Χόφενχαϊμ με 0:1. Με το γκολ του Κάρλος Εντουάρντο το Χόφενχαϊμ πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο τεχνικός της ομάδας Ραλφ Ράνγκνιγκ εμφανίστηκε ικανοποιημένος: «Σήμερα ίσως είχαμε την τύχη που μας έλειπε στα ματς με την Μπάγιερν και τη Σάλκε αλλά και έναν εκπληκτικό τερματοφύλακα κάτω από τα δοκάρια μας. Έχουμε ακόμη δυνατότητες και θα πρέπει να δουλέψουμε μέχρι το επόμενο ματς, έχοντας μάλιστα τώρα τον αέρα της νίκης».

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Η Μπορούσια απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στη Φρανκφούρτη με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 1:1. Το Γκλάντμπαχ επικράτησε με 2:0 του Μάιντς, η Βέρντερ πήρε σπουδαία νίκη με 2:3 επί της Χέρτα μέσα στο Βερολίνο ενώ το Αμβούργο επιβλήθηκε της Κολωνίας με 3:1.