Bez Tonija ništa

25. travnja 2008

Minhenski Bayern bio je favorit uoči jučerašnjeg polufinalnog dvoboja Kupa UEFA-e s ruskim prvakom Zenitom iz Sankt Peterburga a tako je i ušao u susret. No, u drugom poluvremenu ga je snašao dvostruki šok.

Igrači Zenita slave autogol Lucia
Igrači Zenita slave autogol LuciaFoto: AP

Obrat je najavio autogol minhenskog braniča Lucia u 60. minuti - savršeno plasiran udarac glavom - samo u krivi gol: 1:1. Vratar Olli Kahn je, ne makavši se ni centimetra, pogledom nemoćno ispratio loptu u mrežu. Gosti su se okuražili, nedugo nakon toga Kahn se počeo držati za leđa i šepati, da bi na kraju zbog povrede morao i napustiti teren.

A sve je počelo kako treba - iz minhenske perspektive. U 18. minuti je Franck Ribéry doduše promašio jedanaesterac, ali mu se lopta vratila u noge, pa je odmah ispravio svoju grešku i doveo Bayern u vodstvo od 1:0. Bayern je vladao situacijom, u 27. minuti je imao stopostotnu šansu za vodstvo od 2:0, ali Ze Roberto nije bio dovoljno precizan...I kako to u nogometu obično biva - iako je Bayern često iznimka od tog pravila - kada ne iskoristiš svoje šanse, sustigne te kazna. Minhenski klub do kraja utakmice nije uspio dati drugi gol, pa u gostovanja kod Zenita ide s nezgodnim remijem od 1:1.

Njemci nisu jako nezadovoljni

Luca Toni - glavna uzdanica minhenskog
Luca Toni - glavna uzdanica minhenskog napadaFoto: AP

"Krivac" za ovakakav razvoj događaja je, po svima u Münchenu, talijanski napadač Luca Toni. On sinoć nije igrao zbog pet žutih kartona. Da je on bio na terenu, rezultat bi bio drukčiji vjeruju svi, pa i član uprave Kluba Karl-Heinz Rummenige koji kaže da bi njegova dva gola koja je dao prošlog vikenda u finalu nacionalnog Kupa bila dobrodošla, ali nagašava kako prava ekipa mora moći dobro odigrati i bez jednog važnog igrača.

No, Nijemci nisu baš jako nezadovoljni. „Za mene je to sjajan rezultat protiv jedne stvarno jake momčadi koju smo ovdje doživjeli“, izjavio je nakon utakmice golman Bayerna Olli Kahn, dok je član uprave kluba Karl-Heinz Rummenige zaključio: „Tko je preživio Getafe, preživjet će i Sankt Peterburg“. Bayern se, naime, već u četvrtfinalu provukao s dva neriješena rezultata i u gostima kod španjolskog Getafea je u zadnjim minutama produžetaka ostvario prolazak u polufinale.

U uzvratu sa Tonijem

Bayern će za tjedan dana u Sankt Peterburgu zaigrati s Tonijem, a vjerojatno i s Kahnom. Pokazalo se, naime, da vratar Bavaraca nema povredu mišića nego samo uklještenje. U sinoćnjoj utakmici se povrijedio i napadač Miroslav Klose, no niti njega lom nosne kosti ne bi trebao spriječiti da istrči na teren u ogledu za sedam dana. Na drugoj strani će, pak, Zenit morati zaigrati bez svog do sada najopasnijeg strijelca u Kupu UEFA-e, Andreja Aršavina. (dd)