Borussia je ponovno njemački nogometni prvak!

22. travnja 2012

Hrvatski reprezentativac Ivan Perišić svojim je pogotkom u jučerašnjem (21.4.) susretu s Borussijinim istoimenjakom iz Mönchengladbacha dao veliki doprinos ranoj odluci o ovosezonskom nogometnom prvaku Njemačke.

Navijači Borussije iz Dortmunda

Jučerašnji (21.4.) dan je za navijače Borussije sadržavao sve ono što nogomet može dati - napetost, razočaranje, veselje, euforiju... Grad se već u prijepodnevnim satima počeo pripremati za slavlje jer je sve govorilo u prilog tomu da će dortmundska Borussia već dva kola prije kraja osigurati naslov njemačkog nogometnog prvaka za sezonu 2011/2012. Od drugoplasiranog Bayerna iz Münchena ga je naime dijelilo velikih osam bodova i bilo je dovoljno već da minhenski div posrne na gostovanju kod Werdera iz Bremena, da izgubi ili odigra neriješeno, pa da Borussia postane prvak i prije nego što počne subotnja utakmica protiv Borussije iz Mönchengladbacha koja se igrala kasnije nego ona u Bremenu. No, kao da je neki nevidljivi redatelj inscenirao jučerašnji dan, to se nije dogodilo. U posljednjoj minuti susreta u Bremenu je francuski reprezentativac Franc Ribery zabio pobjedonosni pogodak za svoju momčad - konačan rezultat Werder - Bayern 1:2!

Perišićev poziv na party

No nogometni dan je za navijače Borussije iz Dortmunda zapravo tek bio počeo - žuto-crnima nije trebala nikakva pomoć drugih, oni su si i sami mogli "prijevremno" priskrbiti titulu prvaka pobjedom protiv istoimenjaka iz Mönchengladbacha. U 18 sati i 55 minuta party počinje, i to zahvaljujući hrvatskom reprezentativcu Ivanu Perišiću!

Perišić slavi nakon zabijenog gola
Perišić slavi nakon zabijenog golaFoto: picture-alliance/dpa

"Luksuzni joker", kako Perišića zovu u ovdašnjim medijima u ovom je susretu, prvoj meč-lopti za naslov prvaka, zaigrao od početka i opravdao povjerenje trenera Jürgena Kloppa i u 23. minuti susreta doveo svoj klub u zasluženo vodstvo od 1:0. Sudbinu Mönchengladbacha i odluku o ovogodišnjem prvaku je zapečatio Shinji Kagawa koji je u 59. minuti susreta postigao drugi gol za starog i novog prvaka: konačan rezultat B. Dortmund - B. Mönchengladbach 2:0.

Zasluženi prvak s genijalnim trenerom

Deseci tisuća oduševljenih navijača nakon toga su slavili trijumf kluba koji je krajnje suvereno došao do novog naslova - u 26 zadnjih prvenstvenih susreta dortmundska Borussija nije zabilježila poraz (21 pobjeda i 5 neriješenih utakmica). Zadnji je put s njemačkih ligaških terena otišla poražena 18. rujna 2011. godine! I to nije sve - pobijedi li i u preostala dva prvenstvena susreta (protiv Kaiseslauterna i Freiburga), osvojit će najviše bodova u povijesti njemačke Bundeslige. Trenutno taj rekord još drži minhenski Bayern iz sezona 1971/72. i 1972/73.

I na terenu je nakon utakmice počeo "mokri" party...
I na terenu je nakon utakmice počeo "mokri" party...Foto: picture-alliance/dpa

"Ako je ikada netko postao zasluženi prvak, onda smo to mi!", komentirao je presretni trener Jürgen Klopp trijumf svoje momčadi. Njega mnogi smatraju najzaslužnijim za podvig Borussije iz Dortmunda. Izričito ga je pohvalio i njemački izbornik Joachim Löw koji je, osim toga, rekao: "Impozantno je da je Borussia Dortmund po drugi pu zaredom s ovom mladom momčadi osvojila prvenstvo. Općenito mi imponira kod Borussije sloga u klubu - između trenera, momčadi, funkcionera i navijača vlada potpuno jedinstvo."

Jürgen Klopp - genijalni motivator
Jürgen Klopp - genijalni motivatorFoto: dapd

Predsjednik njemačkog nogometnog saveza Wolfgang Niersbach je pak zaključio kako je Borussia dostojni prvak, jer s angažmanom s kojim nastupa na terenu i s načinom igre oduševljava i neutralne gledatelje.

Autorica: Dunja Dragojević (dpa, sid)

Odg. ur.: Snježana Kobešćak